Resort zdrowia

Resort zdrowia

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w czwartek etapy stopniowego łagodzenia niektórych zarządzonych wcześniej restrykcji. Pierwszy etap zmian, który zacznie obowiązywać od 20 kwietnia, dotyczy przede wszystkim funkcjonowania sklepów, kościołów, a także możliwości przemieszczania się w celach rekreacyjnych.

W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa Ministerstwo Zdrowia poleciło wydzielenie na szpitalnych oddziałach trzech stref: czerwonej, pomarańczowej oraz zielonej – poinformował w czwartek na konferencji prasowej wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że resort chce, aby wstępna klasyfikacja pacjentów odbywała się w namiotach przed placówkami medycznymi.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek po południu o 234 nowych nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Przekazało też informację o śmierci dziesięciu pacjentów. Łącznie w naszym kraju zdiagnozowano 5575 przypadków zakażenia. 174 osoby zmarły.

Postarajmy się, żeby Wielkanoc była symbolem życia, a nie epidemii, która może nas zdziesiątkować, jeżeli zintensyfikujemy nasze kontakty międzyludzkie - zaapelował minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Rekomendacja jest jednoznaczna, aby w te święta zrezygnować z podróży i pozostać w domach - dodał szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

- Jestem lekarzem. Jeśli mam decydować o zdrowiu i życiu Polaków, to mówię to, co myślę i tak będzie zawsze - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski w "Faktach po Faktach" w TVN24, pytany o ewentualne naciski polityczne i potencjalne ryzyko dla zdrowia obywateli związane z zaplanowanymi na 10 maja wyborami prezydenckimi.

Na pewno przed nami znaczny wzrost zakażeń koronawirusem - powiedział w poniedziałek rano minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że na razie "nie czuje powiewu optymizmu". Minister odniósł się też do kwestii przesunięcia terminu wyborów prezydenckich. Stwierdził, że więcej w tej sprawie będzie można powiedzieć po Wielkanocy.

W niedzielę o godzinie 9 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o siedmiu kolejnych przypadkach koronawirusa w Polsce. W sumie liczba chorych w kraju zwiększyła się do 111. Trzy osoby zmarły. Główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas poinformował, że wyzdrowiało 13 pacjentów.

Pacjent jest w dobrym stanie, czuje się coraz lepiej - przekazał w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister zdrowia Łukasz Szumowski, który mówił o pierwszym zakażonym nowym koronawirusem w Polsce pacjencie. W programie pytany był też o osoby, z którymi 66-latek podróżował.