Resort zdrowia

Resort zdrowia

To oświadczenie majątkowe oddaje to, co ustawodawca określił, czyli co politycy uznali, że jest dobrze, żeby politycy ujawniali - mówił w TVN24 Krzysztof Izdebski z Fundacji ePaństwo, komentując sprawę oświadczenia majątkowego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. - System oświadczeń majątkowych w Polsce jest w zasadzie systemem zupełnie niewydolnym - zaznaczył Izdebski.

Szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski poinformował na konferencji, że uchylenie zakazu zgromadzeń będzie zarządzone na ostatnim etapie tak zwanego luzowania zarządzonych obostrzeń, mających na celu zatrzymanie rozprzestrzeniania się epidemii. - Nie jest powiedziane, że to będzie czwarty etap - uściślił w rozmowie z tvn24.pl rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz.

Mam nadzieję, że prokuratura odzyska te pieniądze - powiedział we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski, który na konferencji mówił między innymi o zakupie przez resort niespełniających norm maseczek za pięć milionów złotych. Odniósł się także do doniesień medialnych, według których był udziałowcem dwóch spółek jego brata, a jedna ze spółek otrzymywała dofinansowanie. Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej udali się w związku z tym na kontrolę poselską do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Senat opowiedział się w środę wieczorem za poszerzeniem wsparcia dla personelu medycznego walczącego z epidemią COVID-19. Większość izby wyższej zagłosowała również za wykreśleniem z nowelizacji tarczy antykryzysowej przepisów, które zdaniem senatorów nie mają nic wspólnego z pomocą związaną z epidemią – na przykład regulacji dotyczącej wyboru prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Ograniczenie możliwości wykonania przez laboratoria komercyjnych testów na COVID-19 przyczyni się do znacznego ograniczenia ilości wykonywanych przez nie testów w ogóle - przekonuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka. W opinii na temat projektu rozporządzenia ministra zdrowia oceniła, że "wprowadzenie tak istotnych zmian bez należytego uzasadnienia, może rodzić obawy, że celem tego rodzaju działalności jest limitowanie liczby osób poddawanych testom i budowanie narracji o gasnącej epidemii, zwłaszcza w kontekście nadchodzących wyborów prezydenckich. Zwróciła się także o "ponowne przemyślenie proponowanych rozwiązań".

Przepłacając i bez sprawdzenia, czy spełniają polskie normy jakości, Ministerstwo Zdrowia kupiło maseczki ochronne za około pięć milionów złotych - ujawnia we wtorek "Gazeta Wyborcza". Według niej, zaangażowany w transakcję miał być przyjaciel rodziny ministra Łukasza Szumowskiego drobny biznesmen Łukasz G., wiceminister Janusz Cieszyński oraz brat szefa resortu. Sprawę bada CBA, a Szumowski zapewnia, że w publikacji jest "połowa fake'ów, bo nikt nikomu nic nie ułatwiał". Do sprawy w TVN24 odniósł się we wtorek po południu wiceminister Cieszyński.

Chcielibyśmy, żeby było przeprowadzanych więcej badań na obecność koronawirusa, we wtorek minister zdrowia wysłał dyrektorom szpitali wskazania, by testować personel medyczny w każdym przypadku, kiedy wystąpią objawy lub gdy był kontakt lub tylko podejrzenie kontaktu z osobą zakażoną – poinformował Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Dodał, że liczy, że wskazania do testów na koronawirusa są wypełniane na bieżąco.

Przeanalizujemy dane dotyczące zakażeń i ocenimy, jak wygląda sytuacja po zdjęciu części obostrzeń. Jeżeli liczba infekcji utrzyma się na stałym poziomie, to będzie rekomendacja do dalszego luzowania restrykcji - przekazał rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Poinformował też o planowanej zmianie dotyczącej testów drive thru dla osób w kwarantannie.

Skala wzrostu zachorowań będzie w Polsce rozłożona w dłuższym okresie czasu - przekazał w środę rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jak zaznaczył, "nadal jesteśmy w krzywej idącej do góry, a nie idącej w dół". Tego dnia liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem przekroczyła w Polsce 10 tysięcy.

Jeżeli jakieś uchybienia były i prokurator to dostrzega, i toczone są śledztwa, to jest to już domena niezależnej prokuratury w Polsce - oświadczył w sobotę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska dopytywany o zapowiedziane przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę śledztwa dotyczące sytuacji w domach pomocy społecznej. Prokuratura ma sprawdzać, czy nie doszło w nich do "rażącego naruszenia procedur".