prognoza

prognoza

W sześciu województwach pogoda utrudnia życie kierowcom. Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, śnieg lokalnie sypie na północy Polski, a także na Podkarpaciu i na Śląsku.

Sobota w alpejskich kurortach upłynie przede wszystkim pod znakiem bardzo niskich temperatur. W Austrii, Szwajcarii i Niemczech mróz przekroczy -20 st. Celsjusza.

Nadchodzącej nocy zobaczymy na termometrach nawet -31 st. C, a lokalnie spadki temperatury mogą być jeszcze większe! Najchłodniejszymi regionami kraju będą północny wschód i tereny górskie. Tak niskie temperatury są niebezpieczne dla zdrowia i życia.

W czwartek warunki drogowe będą przeważnie dobre. Kierowcom da się jednak we znaki mróz, przez który akumulatory mogą odmówić posłuszeństwa.

Zima pokazuje, na co ją stać. Siarczyste mrozy, które serwuje nam od kilku dni, to tylko preludium do tych nadchodzących. W piątek nad ranem termometry na północnym wschodzie wskażą -30 st. C. Od niedzieli spodziewane jest niewielkie ocieplenie, zacznie sypać śnieg.

Wyż znad północnej Rosji ściągnął w rejon Europy Środkowej porcję mroźnego powietrza znad Syberii. Trzy nadchodzące doby będą w Polsce najmroźniejsze.

W środę temperatura maksymalna wyniesie -16 st. C na Podlasiu. Na pozostałym obszarze od -14 do -8 st. C. W te zimne i mroźne dni warunki do podróżowania będą dobre. Niebo będzie prawie bezchmurne.

Pierwszy dzień lutego nie przyniesie zmian w pogodzie. W całej Polsce zachmurzenie będzie małe, chwilami może być nawet bezchmurnie. Na termometrach mróz do -15 st. C na północnym-wschodzie.

Mróz coraz odważniej poczyna sobie w Polsce. W nocy i nad ranem termometry notują wartości poniżej -20 st. C. Z wychłodzenia umierają ludzie i zwierzęta. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia o silnym mrozie dla województw wschodnich i południowych kraju. - Przed nami słoneczne i bardzo mroźne dni. Od niedzieli natomiast będzie cieplej, ale za to spadnie sporo śniegu - poinformował synoptyk Artur Chrzanowski.

W Alpach narciarze liczyć mogą na zdrową porcję świeżego śniegu. Opady zapowiadane są we wszystkich alpejskich krajach. Na przejaśnienia można liczyć w Austrii i wschodnich Włoszech.