Pendolino

Pendolino

W pociągach Pendolino nie będzie można kupić biletów, tak jak ma to miejsce dziś w normalnych składach - powiedział w rozmowie z reporterem TVN24 Biznes i Świat Marcin Celejewski, prezes PKP Intercity. Zgodnie z planem Pendolino mają wyjechać na tory 14 grudnia. Przedsprzedaż biletów ma ruszyć miesiąc wcześniej.

Decyzja w sprawie dopuszczenia do ruchu pociągów Pendolino zapadnie w ciągu dni, a nie tygodni - wynika z informacji prezesa Urzędu Transportu Kolejowego (UTK) Krzysztofa Dyla. Z powodu opóźnień, m.in. w homologacji, w grudniu mniej tych składów będzie wozić pasażerów.

- Pendolino jeździ w innych krajach Europy, więc nie widzę powodu, by nie miało jeździć u nas - powiedział w TVN24 Biznes i Świat Zbigniew Klepacki, wiceminister infrastruktury i rozwoju. Jak dodał wniosek o dopuszczenie do ruchu szybkiego pociągu jest nadal rozpatrywany. - To duży projekt, a one mają tendencję do wydłużania się - tłumaczył opóźnienia.

Kolejarze ze związków zawodowych protestowali dzisiaj przed Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju w Warszawie, przeciwko zmianom organizacyjnym spółek kolejowych i zaprzestaniu wymiany kadr kolejowych na osoby bez kompetencji. W manifestacji, według szacunków Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ "Solidarność", wzięło udział ok. 2 tys. osób. Według szacunków policji w proteście uczestniczyło ok. 1000 osób.

PKP Intercity nie odebrało od Alstomu kilku składów Pendolino z powodu jego usterek - dowiedział się reporter TVN24 Biznes i Świat. Zdaniem PKP Intercity producent superszybkiego pociągu chciał przekazać polskiej spółce wadliwy tabór. Eksperci PKP znaleźli w nowych pociągach używane i zniszczone części. Pociągi z takimi usterkami nie nadają się do jazdy po polskich torach - informuje PKP Intercity. Dlatego PKP odmówiło przyjęcia kilku pociągu i wezwało Alstom do naprawy usterek.

Pociągi Pendolino 14 grudnia mogą nie wyjechać na tory. Grupa PKP po raz pierwszy dopuszcza możliwość przesunięcia terminu startu Pendolino z powodu problemów z kontraktem. PKP przygotowuje teraz plan awaryjny na grudniowy rozkład - dowiedziała się TVN24 Biznes i Świat.

Zamieszanie wokół Pendolino trwa. Zarówno przedstawiciele Alstomu, producenta pociągu, jak i PKP Intercity zapewniają o swojej „wielkiej determinacji”, aby pierwsi pasażerowi pojechali nim w grudniu tego roku. Rośnie jednak liczba negatywnych komentarzy, a w nich mity, kłamstwa i niedomówienia. Postanowiliśmy zmierzyć się z tymi najczęściej powtarzanymi.

Grupa posłów reprezentowana przez członków klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, chce nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej komisji infrastruktury ws. Pendolino. W komunikacie, który dotarł do tvn24bis.pl, grupa posłów popierających wniosek o zwołanie posiedzenia komisji domaga się informacji ministra infrastruktury i rozwoju na temat umowy na zakup superszybkiego pociągu.

Podzielam pogląd pani premier Bieńkowskiej. Teraz jest czas na to, żeby twardo wzmocnić naszą pozycję negocjacyjną - powiedział w TVN24 Biznes i Świat wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński pytany o zamieszanie wokół polskiego Pendolino. I dodał: - W grudni albo przejedziemy się Pendolino, albo jak nie, to będziemy mieli bardzo wysokie roszczenia wobec Alstomu.