Niemcy

Niemcy

Kreml "ma nadzieję" na pokój. Merkel ostrzega, że nie będzie łatwo

- Mamy nadzieję, że porozumienia z Mińska będą przestrzegane - oznajmił Jurij Uszakow, doradca prezydenta Rosji ds. polityki zagranicznej. To pierwszy, dość skąpy, komentarz rosyjskich władz do sytuacji wokół Debalcewego. Z Berlina płyną natomiast słowa, że sytuacja jest "delikatna" i osiągnięcie pokoju będzie "ekstremalnie trudne".

Porozumienia z Grecją dzisiaj? Niemiecki minister: jestem pesymistą w tej kwestii

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble oświadczył w poniedziałek rano, że nie jest optymistą, jeśli chodzi o osiągnięcie porozumienia Grecji z jej partnerami z eurolandu, w sprawie greckiego zadłużenia. Dziś w Brukseli odbędzie się spotkanie ministrów finansów państw strefy euro, na którym mają zapaść ważne decyzje ws. Grecji.

Klęska Merkel w Hamburgu. Eurosceptycy w Landtagu

SPD wygrała w niedzielę wybory w Hamburgu i będzie przez kolejne 5 lat rządzić tym landem. CDU Angeli Merkel poniosła klęskę i pozostanie w opozycji. Trwa dobra passa eurosceptyków z AfD. Miejsca w lokalnym parlamencie zdobyli też liberałowie z FDP.

"Miałam w głowie tylko jedną myśl: nie chcę spłonąć żywcem"

70 lat temu o świcie mieszkańcy Drezna wypełzali z piwnic i schronów. W świetle dnia mogli się przekonać, że w ciągu jednej koszmarnej nocy ich miasto zostało zrujnowane. Bomby zrzucone przez setki brytyjskich bombowców wywołały burzę ogniową, która pochłonęła 25 tys. ludzi. Ciężki nalot na stolicę Saksonii do dzisiaj wywołuje kontrowersje.

Merkel i Hollande ostrożnie optymistyczni. Jest "iskierka nadziei", "liczyliśmy na więcej"

Angela Merkel podsumowała rozmowy w Mińsku stwierdzeniem, że jest "iskierka nadziei" na pokojowe rozwiązanie konfliktu na Ukrainie. Zastrzegła jednak, że "nie ma złudzeń", że potrzeba jeszcze bardzo dużo pracy. Podobnie wyraża się Francois Hollande, który zaznaczył, że "jeszcze nie wszystko zostało uzgodnione". Szef niemieckiego MSZ mówił natomiast, że "nie wszyscy będą zadowoleni".

Najpierw Kijów, potem Moskwa. Będą ustępstwa wobec Rosji?

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande w piątek polecą do Moskwy. Mają tam przedstawić własne propozycje uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy. W czwartek zapoznali z nimi w Kijowie prezydenta Petra Poroszenkę. Nie ujawniono, co Merkel i Hollande zaproponują Rosji.

Kopacz o płacy minimalnej w Niemczech: będę bronić polskich firm

Niemieckie przepisy ws. płacy minimalnej postawiły nasze firmy transportowe w trudnej sytuacji - powiedziała we wtorek premier Ewa Kopacz. Zadeklarowała, że zawsze będzie bronić polskich przedsiębiorców i miejsc pracy. - Naszym celem jest to, aby wewnętrzna regulacja Niemiec nie miała negatywnego wpływu na rozwój polskiej gospodarki - mówiła Maria Wasiak, minister infrastruktury i rozwoju.