Grexit nieunikniony? Berlin chce, ale "Niemcy wpadły w pułapkę euro"


Niemcy chętnie zgodzą się na wyjście Grecji ze strefy euro, bo to wzmocniłoby wspólną walutę - problem polega jednak na tym, że opuścić strefy nie chcą sami Grecy. Wyjściem dla Aten może być, więc ogłoszenie bankructwa - uważają eksperci.

Christopher Hartwell, prezes Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych uważa, że Niemcy w pewnym sensie wpadły w pułapkę euro sądząc, że wspólna waluta stanie się synonimem marki niemieckiej, a opierać się będzie na dyscyplinie fiskalnej i monetarnej w całej strefie euro.

Co z euro?

- Jednak przyjęcie do strefy euro takich krajów jak Grecja, Portugalia czy Hiszpania, które mają zupełnie inne niż Niemcy podejście do prowadzenia polityki fiskalnej i monetarnej spowodowało, że niemożliwe jest takie podejście, które satysfakcjonowałoby wszystkie kraje członkowskie eurolandu. Niemiecki rząd opowiada się zdecydowanie przeciwko jakiejkolwiek pomocy finansowej dla Grecji i greckich podatników. Myślę, że Niemcy chętnie zgodzą się na wyjście Grecji (ze strefy euro), ale będą domagać się zwrotu pieniędzy, które ich zdaniem Grecja jest winna Niemcom. Jeśli Grecja wyjdzie ze strefy euro, wzmocni to wspólną walutę, a na tym skorzystają Niemcy - uważa ekspert.

Rafał Antczak z Deloitte uważa, że dla strefy euro byłoby "ozdrowieńcze", gdyby jeden z należących do niej krajów został z niej usunięty - to zobrazowałoby skutki, jakie taki ruch przyniósłby dla tej gospodarki. - Gdyby Syriza wyprowadziła Grecję ze strefy euro, to kraj zostałby poddany potężnemu naciskowi rynków finansowych. Dewaluacja waluty oznacza natychmiastowy wzrost inflacji. Inflacja jest podatkiem nakładanym na wszystkich obywateli, zwłaszcza najbiedniejszych. Wtedy przekonamy się, jaki to będzie miało “zbawienny” skutek dla greckiej gospodarki - powiedział. Przyznaje jednak, że jeśli Grecja wyszłaby ze strefy euro, to wzmocniłoby to wspólną walutę.

Grecy nie chcą

Problem polega na tym - jak mówi Antczak - że nowy grecki rząd doskonale wie, jakie są sondaże - 70 proc. Greków nie chce słyszeć o wychodzeniu ze strefy euro. - Obawiają się tego, co widać w odpływach greckich depozytów. W ten sposób wolą się zabezpieczyć na wypadek wprowadzenia nowej drachmy - powiedział. Jak dodał, greccy politycy są tego świadomi, ale próbują wzmacniać pozycję negocjacyjną i szantażować Europejski Bank Centralny czy Brukselę. - Odpowiedz jest jak na razie jednoznaczna: nie. EBC już wstrzymał skup greckich obligacji i za chwilę greckie banki znajdą się w poważnych tarapatach, jeśli rząd grecki nie będzie wypełniał zobowiązań, pod którymi się podpisał - powiedział.

Ekspert Konfederacji Lewiatan Jeremi Mordasewicz uważa, że w pułapkę euro wpadły nie tylko Niemcy, ale wszystkie kraje należące do strefy euro. Jak podkreśla, przez wiele lat ryzyko pożyczania Grekom było oceniane tak samo, jak ryzyko pożyczania Niemcom, dlatego Ateny mogły się zadłużać bez umiaru. - To był jednym z powodów, dla których Grecja znalazła się w trudnej sytuacji. Drugim powodem był wzrost wynagrodzeń i świadczeń socjalnych znacznie wyższy od wzrostu wydajności pracy - dodał.

Bankructwo?

Jego zdaniem w obecnej sytuacji wyjściem dla Grecji jest ogłoszenie bankructwa. - Społeczeństwo greckie do tej pory nie widzi potrzeby powiązania wynagrodzeń z wydajnością pracy i nie widzi nic złego w zadłużaniu się greckiego państwa. A skoro nie widzi, to jedynym sposobem na przywrócenie równowagi jest wyjście ze strefy euro i ogłoszenie niewypłacalności. Trudno ocenić jednak, co się stanie - Europa może ciągnąć Grecję za uszy w nieskończoność - powiedział.

Dodał, że jeśli Grecja ogłosi upadłość, Niemcy mogą domagać się zwrotu pożyczonych temu krajowi pieniędzy. - Niemieckie banki pożyczając pieniądze greckiemu rządowi same narozrabiały. Nie złapano nawet Greków za rękę, gdy rentowność obligacji przekraczała 10 proc. Nie ma kraju, który byłby w stanie spłacić takie odsetki. (...) Jednak jeśli Niemcy i Francuzi pożyczali pieniądze Grekom i przez lata na tym zarabiali, to dzisiaj niech przyjmą na siebie konsekwencje niewypłacalności Grecji - powiedział. Dodał, że pomaganie Grecji w nieskończoność nie służy ani strefie euro, ani samym Grekom.

Dwie narracje

Amerykański think-tank Stratfor w niedawnej analizie pisze o "dwóch narracjach" w Europie dotyczących kryzysu zadłużenia w strefie euro. "Wersja Niemiec jest taka, że kryzys ten to skutek nieodpowiedzialnej polityki społecznej Grecji, polegającej m.in. na wcześniejszych emeryturach w administracji publicznej, nazbyt wysokich zasiłkach dla bezrobotnych itd. Druga z wersji, na początku ledwie słyszalna, ale dziś dużo bardziej wiarygodna jest taka, że kryzys to efekt nieodpowiedzialności Niemiec" - czytamy.

Stratfor podkreśla, że Niemcy - czwarta największa gospodarka na świecie - eksportują ekwiwalent 50 proc. swojego PKB, a członkostwo w Unii Europejskiej - ze strefą wolnego handlu i euro - gwarantuje podtrzymywanie tego eksportu. "Pożyczki, jakich niemieckie banki udzieliły krajom takim jak Grecja miały na celu podtrzymanie popytu na eksport (Niemiec). Niemcy wiedziały, że spłata długu nie będzie możliwa. (...) Grecja znalazła się w sytuacji nie do zaakceptowania godząc się na plan spłaty długu, któremu nie mogła podołać grecka gospodarka. Spowodowało to depresję gospodarczą, z której Grecja nie wyszła do tej pory, a problemy objęły tez inne części Europy" - podkreśla think-tank.

Co dalej?

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewniła w poniedziałek w Waszyngtonie, że jest za pozostaniem Grecji w strefie euro. Podkreśliła, że kraj musi przedstawić "zrównoważoną propozycję", jak zamierza spłacić swój dług i przeprowadzić reformy. - Liczy się to, co Grecja położy na stole - powiedziała Merkel. Powtórzyła jednocześnie, że podstawą do dyskusji z Grecją są programy uzgodnione przez tzw. trojkę, a więc ekspertów Europejskiego Banku Centralnego, Komisję Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

W poniedziałek w Brukseli odbędzie się spotkanie ministrów finansów państw strefy euro, na którym mają zapaść decyzje ws. Grecji. Jej nowe władze domagają się skończenia z narzuconymi przez pożyczkodawców oszczędnościami i chcą restrukturyzacji długu. Państwa strefy euro powtarzają, że Ateny muszą dotrzymywać zobowiązań dotyczących wdrażania reform i spłaty pożyczek, ale pojawiają się też sygnały, że w niektórych kwestiach postulaty Greków mogą być rozważane.

Grecja nie chce pomocy Unii. Opuści strefę euro?
Grecja nie chce pomocy Unii. Opuści strefę euro?TVN24 Biznes i Świat

Autor: msz/gry / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o zniesieniu węgierskiego embarga na polskie mięso, produkty zwierzęce i pasze. Wprowadzona wcześniej rozporządzeniem premiera Viktora Orbana decyzja była odwetem za zakaz sprowadzania tych produktów z Węgier nałożony w związku z panującą w tym kraju epidemią pryszczycy.

Zwrot Orbana w sprawie embarga na produkty z Polski

Zwrot Orbana w sprawie embarga na produkty z Polski

Źródło:
PAP

Rosną długi firm z branży IT, a programiści tracą pracę, bo zastępuje ich sztuczna inteligencja - informuje w środowym wydaniu "Rzeczpospolita". Według dziennika rozdrobniona dotąd branża skazana jest na konsolidację.

Koniec eldorado w branży

Koniec eldorado w branży

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wykryciu salmonelli w partii mrożonych truskawek dostępnych w Biedronce. Jak podkreślono, spożycie skażonego produktu bez obróbki cieplnej "stanowi realne zagrożenie dla zdrowia konsumentów".

Wielka sieć handlowa wycofuje partię produktu

Wielka sieć handlowa wycofuje partię produktu

Źródło:
PAP, GIS

Muszelki, piasek, produkty spożywcze czy produkty rzemiosła – takie pamiątki zdarza nam się przywozić z wakacji. Jeśli chodzi o Brugię, to turyści nierzadko zabierają stamtąd kostkę brukową. Radni tego belgijskiego miasta apelują, by odwiedzający zaprzestali tej praktyki.

Apel do turystów. "Zostawcie te kamienie"

Apel do turystów. "Zostawcie te kamienie"

Źródło:
PAP

Lotnisko Kansai w Osace obsługuje co roku około 30 milionów pasażerów. Port chwali się, że od ponad 30 lat nie zgubiono bagażu z winy operatora. Klucz do sukcesu to doświadczona załoga i zaawansowany system sortowania.

30 milionów pasażerów rocznie, a nie gubią bagaży. I tak od 30 lat

30 milionów pasażerów rocznie, a nie gubią bagaży. I tak od 30 lat

Źródło:
PAP

We wtorkowych losowaniach Lotto i Lotto Plus nie odnotowano głównych wygranych. Oznacza to, że w przypadku Lotto kumulacja rośnie do dziesięciu milionów złotych. Oto wyniki losowania z 20 maja 2025 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder Elon Musk poinformował, że ograniczy wydatki na kampanie wyborcze, bo "nie widzi powodu" dalszego ich finansowania. Odniósł się także do przeciwników atakujących jego firmy i zapowiedział, że "wielu z nich trafi do więzienia".

Elon Musk: nie martwcie się, idziemy po was

Elon Musk: nie martwcie się, idziemy po was

Źródło:
PAP, tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. W Niemczech odnotowano dwie wygrane drugiego stopnia. W Polsce najwyższa była wygrana czwartego stopnia. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 20 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Niemczech

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Niemczech

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął cztery projekty z pakietu deregulacyjnego - podała kancelaria premiera. Nowe rozwiązania dotyczą między innymi podatku od spadków i darowizn, podatku dochodowego, a także prawa bankowego.

Zmiany w podatkach. Rada Ministrów zdecydowała

Zmiany w podatkach. Rada Ministrów zdecydowała

Źródło:
PAP

Reputacja najważniejszych firm należących do Elona Muska spadła ze szczytu rankingu na sam dół - wykazał sondaż firmy Harris Poll, który we wtorek cytuje portal Axios. Tesla, która była na 8. miejscu w 2021 roku, zajmuje obecnie 95. pozycję.

Ze szczytu na sam dół. Musk ma problem

Ze szczytu na sam dół. Musk ma problem

Źródło:
PAP

Mechanizm zezwalający na bezcłowy import towarów z Ukrainy przestanie obowiązywać na początku czerwca - przekazał premier Donald Tusk. Dodał, że znów będą obowiązywać regulacje sprzed inwazji Rosji na Ukrainę.

Donald Tusk: wracamy do sytuacji sprzed wojny, jeśli chodzi o regulacje na granicy

Donald Tusk: wracamy do sytuacji sprzed wojny, jeśli chodzi o regulacje na granicy

Źródło:
PAP

Rosyjski sąd przedłużył do 25 sierpnia areszt tymczasowy dla Wadima Moszkowicza, założyciela firmy rolniczej Rusagro - przekazał jego prawnik, cytowany przez Agencję Reuters. Miliarder jest podejrzewany o łapówkarstwo i defraudację 30 miliardów rubli (około 1,5 miliarda złotych).

Sąd przedłużył areszt dla rosyjskiego oligarchy

Sąd przedłużył areszt dla rosyjskiego oligarchy

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Projekt noweli o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa trafi do Sejmu w czerwcu - przekazał wicedyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Cyfryzacji Marcin Wysocki. Podkreślił, że zmiana jest pilna i priorytetowa.

"Projekt ma charakter pilny i priorytetowy"

"Projekt ma charakter pilny i priorytetowy"

Źródło:
PAP

Bruksela planuje nałożenie podatku na małe paczki spoza Unii Europejskiej (UE), głównie z Chin. Ma to ograniczyć import za pośrednictwem tamtejszych detalicznych sklepów online, takich jak Temu czy Shein - poinformował "Financial Times".

Media: nowy podatek uderzy w Temu i Shein

Media: nowy podatek uderzy w Temu i Shein

Źródło:
PAP

- Z roku na rok coraz trudniej jest wybrać finalistów. Jakość kandydatów jest bardzo dobra w każdej kategorii - mówił w TVN24 BiS Krzysztof Kulig, przewodniczący Kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu. Ogłoszenie laureatów "biznesowych Oscarów" w ramach 14. edycji konkursu odbędzie się 26 maja 2025 roku.

"Chcielibyśmy te firmy przybliżać szerokiemu gronu"

"Chcielibyśmy te firmy przybliżać szerokiemu gronu"

Źródło:
tvn24.pl

- Osiemset tysięcy dzieci w wieku szkolnym potrzebuje fachowego dostępu do opieki psychiatrycznej i psychologicznej. To jest populacja drugiego miasta w Polsce - Krakowa. Ta skala potrzeb jest ogromna - podkreśliła Zuzanna Lewandowska, prezeska Fundacji TVN.

Prezeska Fundacji TVN: to jest ogromnie ważny temat

Prezeska Fundacji TVN: to jest ogromnie ważny temat

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2026 roku informacja o emeryturze będzie dostępna w aplikacji mObywatel - wynika z projektu przyjętego przez rząd. Dokument zakłada likwidację Centralnej Informacji Emerytalnej z powodu wysokich kosztów i niepewnej skuteczności.

"Informacja o naszej emeryturze". Rząd przyjął projekt

"Informacja o naszej emeryturze". Rząd przyjął projekt

Źródło:
PAP

Wypłata 14. emerytury w 2025 roku została zaplanowana na wrzesień - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad projektem rozporządzenia, które formalnie określi termin przekazania dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów.

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Wiadomo, kiedy wypłata

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Wiadomo, kiedy wypłata

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Od wtorku maszyniści nie muszą już podawać sygnału dźwiękowego "Baczność" przed przejazdami kolejowymi wyposażonymi w rogatki lub sygnalizację świetlno-dźwiękową. To efekt nowelizacji rozporządzenia podpisanej przez ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka. Zmiana ma ograniczyć hałas w rejonach zamieszkałych i poprawić komfort życia mieszkańców.

Od dziś zmiany na przejazdach kolejowych

Od dziś zmiany na przejazdach kolejowych

Źródło:
tvn24.pl

Niższy limit ceny za ropę z Rosji, wsparcie ukraińskiego przemysłu i cios w rosyjską "flotę cieni" - to zaproponował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w Brukseli. Wskazał w ten sposób, co jeszcze może zrobić Unia Europejska.

Sikorski: powinniśmy być nie gorsi

Sikorski: powinniśmy być nie gorsi

Źródło:
PAP

Unia Europejska zatwierdziła 17. pakiet sankcji na Rosję, obejmujący blisko 200 statków z rosyjskiej "floty cieni" - poinformowała we wtorek szefowa dyplomacji UE Kaja Kallas. Powtórzyła, że trwają prace nad kolejnymi sankcjami.

Nowe sankcje na Rosję. Jest zielone światło

Nowe sankcje na Rosję. Jest zielone światło

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W pierwszym kwartale 2025 roku ponad 14 tysięcy odbiorców energii elektrycznej zmieniło swojego sprzedawcę prądu. Z danych opublikowanych przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) wynika także, że w ponad 8 tysiącach przypadków były to gospodarstwa domowe.

Zmiany sprzedawcy prądu. Skorzystały tysiące gospodarstw

Zmiany sprzedawcy prądu. Skorzystały tysiące gospodarstw

Źródło:
PAP

Złoty we wtorek odrobił większość strat po weekendzie i jego kurs zszedł do 4,25 względem euro. Jednak zdaniem analityków, przestrzeń do dalszego umacniania jest niewielka, a na znaczeniu zyskają globalne czynniki wpływu. 

"Bez paniki". Co się dzieje ze złotym?

"Bez paniki". Co się dzieje ze złotym?

Źródło:
PAP

Rząd zajmie się na wtorkowym posiedzeniu rekompensatami dla poszkodowanych weteranów - zapowiedział premier Donald Tusk. - Po powrocie do kraju otrzymują oczywiście rentę, kiedy nie są zdolni do służby, ale już odszkodowanie, inne środki do życia - to już bardzo długa droga sądowa, procesowanie się z instytucjami państwa, często kończące się niczym z punktu widzenia weterana - stwierdził premier.

Sześć tysięcy złotych za każdy procent utraty zdrowia. Tusk: podjęliśmy decyzję

Sześć tysięcy złotych za każdy procent utraty zdrowia. Tusk: podjęliśmy decyzję

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące kwasu chlebowego. W kilku partiach produktu oznakowanego jako bezglutenowy wykryto gluten, co u niektórych osób może wywołać reakcje alergiczne.

Partie produktu wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Partie produktu wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl