Polityka zagraniczna Niemiec

Polityka zagraniczna Niemiec

Niemcy ponawiają propozycję. Będą negocjować z Turcją?

Niemcy zaproponowały w poniedziałek otwarcie, po trzech latach przerwy, nowego rozdziału w negocjacjach akcesyjnych z Turcją, ale faktyczne przystąpienie do rozmów dopiero po kolejnym raporcie KE ws. sytuacji w tym kraju. Raport jest oczekiwany w październiku.

Obama w Berlinie. Pierwszy raz jako prezydent USA

Barack Obama przybył we wtorek do Berlina po raz pierwszy jako prezydent USA. Jego Air Force One wylądował wieczorem na lotnisku Tegel w stolicy Niemiec. Punktem kulminacyjnym jednodniowej wizyty Obamy będzie przemówienie w środę pod Bramą Brandenburską.

"Już raz wysłali czołgi na Węgry". Spięcie Orbana z Niemcami

Dyplomatyczna awantura na linii Berlin - Budapeszt. Szef niemieckiego MSZ uznał za "godne pożałowania" słowa premiera Węgier porównujące politykę Merkel do polityki III Rzeszy. Orban zareagował w ten sposób na ostre wystąpienia niemieckich polityków ws. Węgier.

Merkel z poezją i płytami u Franciszka

Papież Franciszek przyjął w sobotę na prywatnej audiencji w Watykanie kanclerz Niemiec Angelę Merkel. Ich rozmowa w papieskiej bibliotece trwała wyjątkowo długo, 45 minut.

Niemiecki minister reaguje na białą księgę PiS ws. niemieckiej mniejszości

Gdy mówi się, że mniejszość niemiecka nie jest lojalna wobec Polski czy idei Unii Europejskiej, to musimy się temu przeciwstawiać, mówić jasno i wyraźnie, że tak nie jest - powiedział PAP niemiecki wiceminister spraw wewnętrznych Christoph Bergner. W jego opinii, "mniejszość niemiecka to lojalny budowniczy rozwoju Polski".

Berlin: pakiet ratunkowy dla Cypru nie jest naszym dziełem

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble, który reprezentował Berlin w rozmowach w sprawie pakietu pomocowego dla Cypru, tłumaczył, że zaproponowane rozwiązania "nie są dziełem niemieckiego rządu" i kwestia wprowadzenia do nich zmian pozostaje otwarta. Kontrowersje wzbudza szczególnie pomysł opodatkowania depozytów bankowych.

Merkel: Jesteśmy w połowie drogi. Wnioski po pierwszym dniu szczytu UE

- Jesteśmy w połowie drogi, poczyniliśmy już postępy, ale nadal konieczne są czas i determinacja, by wprowadzane reformy przyniosły oczekiwane efekty - kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała po pierwszym dniu szczytu UE w Brukseli. Szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy dodał, że podejmowane wysiłki konsolidacyjne i reformy się opłacają, ale potrzeba czasu, by zaowocowały wzrostem i zatrudnieniem.

Grupa Wyszehradzka, Niemcy i Francja chcą budować jedność europejską

Państwa Europy Środkowo-Wschodniej, Niemcy i Francja czują się odpowiedzialne za jedność Europy i przyszłość integracji europejskiej - zadeklarował premier Donald Tusk po spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z prezydentem Francji oraz kanclerz Niemiec. Jak dodał, jedność należy budować za pomocą trzech narzędzi: unii walutowej i gospodarczej, konkurencyjności gospodarek państw członkowskich oraz umacniania europejskich zdolności obronnych.

Niemcy nie chcą Bułgarii i Rumunii w Schengen

Szef niemieckiego MSW Hans-Peter Friedrich zapowiedział sprzeciw swego kraju wobec przyjęcia Rumunii i Bułgarii do strefy Schengen. Berlin chce też zaostrzyć sankcje dla osób wyłudzających świadczenia socjalne.

Niemcy zbroją Arabów. Sprzęt za ponad 1,2 mld euro

Niemieckie firmy zbrojeniowe sprzedały w zeszłym roku do krajów nad Zatoką Perską broń i sprzęt wojskowy za 1,42 mld euro, podwajając w porównaniu z rokiem 2011 wartość eksportu do tej części świata - poinformował dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

Niemiecka obsługa Patriotów zaatakowana przez tłum Turków

Niemieccy żołnierze z obsługi baterii rakiet Patriot, które mają bronić mieszkańców południowo-wschodniej Turcji przed ostrzałem rakietowym z Syrii, zostali zaatakowani przez agresywny tłum w tureckim mieście Iskenderun. Berlin uznał to za "poważny incydent".

Europosłowie o Cameronie. "Niech powiedzą, czy chcą być w UE, czy poza nią"

Dobrze, że w Wielkiej Brytanii zaczyna się debata o jej przyszłości w UE - oceniła europosłanka PO Danuta Huebner, komentując przemówienie premiera Davida Camerona. - To też gest protestu wobec coraz silniejszej dominacji Niemiec w UE. Myślę, że z postawy Londynu wynikną dobre rzeczy dla Wspólnoty - stwierdził natomiast Janusz Wojciechowski z PiS.