Niemcy szukają sposobów na zaktywizowanie zawodowe bezrobotnych z długoletnim stażem. Zreformowany program Federalnej Agencji Pracy "Perspektywa w zakładach pracy" ma umożliwić uzyskanie przez nich zatrudnienia - pisze "Deutsche Welle". Pracę ma znaleźć 30 tys. bezrobotnych.
Program jest realizowany od 2005 roku. Pracownicy Federalnej Agencji Pracy odwiedzają firmy i próbują zachęcić je do zatrudniania długoletnich bezrobotnych. Co ciekawe, wynagrodzenia dla pozyskanych w ten sposób pracowników przejmie w znacznej części państwo - będzie dopłacać 75 proc. pensji.
O tym, że rząd chce znacznie rozszerzyć program informuje "Sueddeutsche Zeitung".
Dla kogo?
Obecnie program przeznaczony jest dla osób powyżej 35. roku życia, które bez pracy są od co najmniej pięciu lat i nie posiadają świadectwa ukończenia nauki zawodu. Po zmianach program ma objąć osoby bezrobotne dopiero od dwóch lat.
Rząd chce od 2015 roku znaleźć pracę dla 30 tys. bezrobotnych. Na dofinansowanie programu przewidziano z Europejskiego Funduszu Społecznego 470 mln euro. Do tego doszłyby jeszcze środki z budżetu biur pośrednictwa pracy Job Center - pisze "Deutsche Welle".
I dodaje, że w ciągu dziewięciu lat istnienia programu pracę udało się uzyskać tylko 33 bezrobotnym. Federalna Agencja Pracy zapowiada, że w tym roku do grona zatrudnionych dzięki programowi ma dojść dalszych 35 osób. W przyszłości ma być lepiej.
- Zainteresowane osoby będą w przyszłości otoczone opieką również po znalezieniu pracy. Błędem dotychczasowych działań było to, że opieka nad długoletnimi bezrobotnymi, którzy podjęli już pracę, kończyła się zbyt szybko - podkreśliła minister pracy Andrea Nahles.
Osoby te mają przejmować proste zadania, m.in. jako pomocnicy w przemyśle lub gastronomii. Będą też podlegać obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Federalna Agencja Pracy pokrywa prawie 75 proc. ich wynagrodzenia - podaje "Deutsche Welle".
Autor: mn/klim/ / Źródło: Deutsche Welle
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu