NATO

NATO

Szef NATO zapowiada "rozważną i defensywną" odpowiedź wobec działań Rosji

NATO rozważa zastosowanie różnych opcji w odpowiedzi na zarzucane Rosji łamanie postanowień układu INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu, bez wywoływania wyścigu zbrojeń - oświadczył w środę sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Dodał, że będzie to odpowiedź "rozważna i defensywna".

Stoltenberg: NATO przygotowuje się na świat bez traktatu INF

NATO przygotowuje "środki odstraszające" w celu obrony przed Rosją po zakończeniu funkcjonowania układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF) - poinformował we wtorek w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

Rośnie liczba incydentów nad Bałtykiem. Myśliwce NATO podrywane do rosyjskich maszyn

Myśliwce NATO chroniące przestrzeń powietrzną państw bałtyckich w ubiegłym tygodniu siedem razy startowały w trybie alarmowym do rozpoznania rosyjskich samolotów - w poniedziałek poinformowało ministerstwo obrony Litwy. Oznacza to wzrost liczby incydentów, na które NATO reaguje w ramach misji Baltic Air Policing. Polska pełni w niej obecnie rolę państwa wiodącego.

"To nie była łatwa droga". Skopje krok od NATO

Ambasadorowie 29 państw NATO podpisali w środę w Brukseli protokół przyjęcia przyszłej Macedonii Północnej do Sojuszu. Stało się to możliwe dzięki porozumieniu, jakie kraj ten zawarł z Grecją, co zakończyło wieloletni spór o nazwę tej byłej jugosłowiańskiej republiki.

Symboliczne miejsce. Stoltenberg zwołuje Sojusz na obrady do Londynu

Najbliższy szczyt szefów rządów i państw NATO odbędzie się w grudniu w Londynie - ogłosił w środę sekretarz generalny tej organizacji, Jens Stoltenberg. Sojusz będzie tam świętował siedemdziesięciolecie istnienia. Wiadomość z zadowoleniem przyjęła premier Wielkiej Brytanii Theresa May.

Dwa incydenty w kilka dni. Myśliwce NATO poderwane w trybie alarmowym

Chroniące przestrzeń powietrzną państw bałtyckich myśliwce NATO dwukrotnie w ubiegłym tygodniu startowały w trybie alarmowym do rozpoznania rosyjskich samolotów – poinformowało w poniedziałek ministerstwo obrony Litwy. Obecnie w ramach misji Baltic Air Policing pełnią dyżur myśliwce polskie i niemieckie.

Polskie F-16 poderwane do rosyjskich samolotów

Polskie myśliwce F-16, patrolujące obecnie przestrzeń powietrzną Litwy, Łotwy i Estonii w ramach misji NATO Baltic Air Policing, były w zeszłym tygodniu dwukrotnie podrywane w celu rozpoznania rosyjskich samolotów wojskowych lecących nad Morzem Bałtyckim.

Trudniejsze wyjście z NATO. Ustawa przegłosowana

Kontrolowana przez demokratów Izba Reprezentantów Kongresu USA uchwaliła ustawę wyrażającą poparcie dla NATO i utrudniającą ewentualne wyjście Stanów Zjednoczonych z tego sojuszu. Teraz ustawa trafi do Senatu, gdzie większość mają republikanie.

Macedonia zmienia nazwę. Liderzy UE i NATO gratulują

Macedoński parlament przegłosował w piątek poprawkę do ustawy zasadniczej, która zmienia nazwę państwa na Republikę Macedonii Północnej zgodnie z porozumieniem z sąsiednią Grecją. Poprawkę poparło 81 ze 120 parlamentarzystów.

Niemcy przejmują dowództwo szpicy NATO

Przejmując z początkiem bieżącego roku dowództwo NATO-wskich Wspólnych Sił Operacyjnych Bardzo Wysokiej Gotowości (VJTF) Niemcy wnoszą wybitny wkład w bezpieczeństwo całego Sojuszu - oświadczyła we wtorek niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen.

"Washington Post": Są sojusznicy USA i sojusznicy Trumpa. Polska chce być oboma na raz

Propozycja stworzenia stałej amerykańskiej bazy pod nazwą "Fort Trump" to element większego pytania: czy prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi zależy na racjonalnej strategii, czy też na zadowalaniu ludzi, którzy go chwalą - zauważył w piątek "Washington Post", zwracając uwagę, że w tym samym czasie USA wycofują siły z Syrii i Afganistanu. O trwających negocjacjach w sobotę wypowiedział się także polski prezydent Andrzej Duda.

Kosowo będzie miało własną armię. Rosja: groźba zaostrzenia sytuacji na Bałkanach

Minister spraw zagranicznych Serbii Ivica Daczić zapowiedział w piątek, że jego kraj zwróci się o zwołanie w trybie pilnym posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z podjętą w Kosowie decyzją o utworzeniu tam regularnej armii. Decyzję parlamentu w Prisztinie szef NATO Jens Stoltenberg nazwał "niefortunną". Rosja zwróciła uwagę na możliwość odnowienia się konfliktu zbrojnego na Bałkanach.

Szef NATO: wesprzemy rozwój ukraińskiej marynarki wojennej

NATO potępia działania Rosji wobec ukraińskiej marynarki wojennej i domaga się uwolnienia marynarzy, zatrzymanych po ostrzelaniu ich okrętów w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej – oświadczył sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Na potwierdzenie silnego stanowiska wobec Rosji przez Unię liczy także szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.