Napięcia rasowe w USA

Napięcia rasowe w USA

Czarnoskóra Zianna Oliphant ma dziewięć lat. Kiedy w nocy z 27 na 28 września pojawiła się z rodziną w ratuszu miejskim w Charlotte, by uczestniczyć w debacie o traktowaniu czarnej społeczności przez służby, nie planowała wyjścia na mównicę. W trakcie zebrania zapytała jednak mamę, czy może to zrobić. Usłyszał o niej cały świat.

Liczba zabójstw w USA zwiększyła się w 2015 roku w porównaniu z rokiem poprzednim o 10,8 proc., co jest największym takim rocznym wzrostem od co najmniej 20 lat - poinformował dziennik "New York Times", powołując się na dane FBI.

Policja ujawniła w sobotę nagrania z akcji w Charlotte w Karolinie Północnej, w której zastrzelono czarnoskórego Keitha Lamonta Scotta. Upublicznienia zapisów z policyjnych kamer domagała się m.in. rodzina ofiary oraz protestujący mieszkańcy miasta.

Rodzina zastrzelonego w Charlotte ujawnia nagranie z akcji policyjnej, w której zginął 43-letni Keith Lamont Scott. Na filmie słychać, jak żona mężczyzny, Rakija Scott, krzyczy to policjantów, żeby nie strzelali, bo jej mąż jest nieuzbrojony i cierpi na uraz mózgu. To pierwsze ujawnione w całości wideo z tego zdarzenia.

Kolejna niespokojna noc w Charlotte w Karolinie Północnej. Na ulice miasta drugą noc z rzędu wyszli ludzie w proteście przeciwko zastrzeleniu przez policję czarnoskórego mężczyzny, który - jak twierdzą władze - nie usłuchał poleceń. Do rozproszenia tłumów policja użyła gazu łzawiącego i gumowych pocisków. Jedna osoba została postrzelona i jest ciężko ranna.

- Ignorował polecenia i próbował sięgnąć przez okno do swojego samochodu - tak zabicie nieuzbrojonego mężczyzny tłumaczy adwokat policjantki, która oddała strzały. Jego klientka miała "obawiać się o swoje życie". Tragiczne zdarzenie jest jednym z szeregu, podczas którego biały policjant zabił Afroamerykanina. Wywołuje więc kontrowersje i zainteresowanie opinii publicznej.

Policja w Tulsie (Oklahoma, USA) opublikowała nagranie, na którym widać, jak policjanci strzelają do nieuzbrojonego czarnoskórego mężczyzny pomimo tego, że ma ręce w górze. Postrzelony mężczyzna zmarł. Amerykański Departament Sprawiedliwości oświadczył, że traktuję tę interwencję jako możliwe naruszenie praw człowieka.

Pochodząca z konserwatywnego stanu Georgia religijna blogerka opisała, jaką drogę przeszła od poznania wybranka serca swojej córki, do zaakceptowania go jako zięcia. Mężczyzna jest afroamerykaninem z dredami, co było początkowo szokiem dla mamy. Pomimo tego, że opisała swoje przeżycia w dobrej wierze, spotkała się z falą krytyki.

Departament sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych opublikuje w środę raport dotyczący rasizmu policji w Baltimore w stanie Maryland. Jego fragmenty są już jednak znane. Urzędnicy administracji Baracka Obamy przyjrzeli się w ostatnich miesiącach pracy funkcjonariuszy w mieście, w którym wiosną doszło do protestów czarnoskórej ludności.

Amerykańska policja opublikowała wideo pokazujące pościg za 18-letnim Afroamerykaninem, który został zastrzelony 28 lipca przez policjantów w Chicago. Chłopak był podejrzany o kradzież samochodu, uciekał. Nagranie zostało zarejestrowane kamerą zainstalowaną przy mundurze jednego z funkcjonariuszy. Na filmie nie ma kluczowego momentu postrzelenia nastolatka, bo kamera funkcjonariusza, który oddał śmiertelny strzał, nie rejestrowała zdarzenia.

Gavin Long, zabójca, który zastrzelił trzech policjantów, a trzech innych ranił w Baton Rouge, był żołnierzem amerykańskich jednostek piechoty morskiej marines - podał Reuters, powołując się na źródła rządowe, związane z prowadzonym dochodzeniem. Według "Kansas City Star" w feralną niedzielę obchodził 29. urodziny.