Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

MSZ: wizyta izraelskich urzędników odwołana

W związku z dokonaną w ostatniej chwili przez stronę izraelską zmianą składu delegacji, która mogła sugerować, że rozmowy miałyby koncentrować się na kwestiach restytucji mienia, strona polska podjęła decyzję o odwołaniu wizyty izraelskich urzędników - oświadczyło w niedzielę późnym wieczorem MSZ.

"Nigdy nie mówiłem o wszystkich Polakach"

Polski rząd prowadzi politykę ścisłej współpracy z państwem Izrael - oświadczył kierujący izraelską dyplomacją Israel Kac. Nawiązując do swych uwag na temat roli Polaków w Holokauście zaznaczył, że nigdy nie mówił o wszystkich Polakach.

"Inwestycja, która się już opłaciła". Czarnecki o konferencji w Warszawie

Konferencja bliskowschodnia "to była inwestycja", która "się już opłaciła" - ocenił w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki. Jak mówił, dowodem na to jest między innymi zorganizowane dzień po niej spotkanie ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i jego amerykańskiego odpowiednika. Zdaniem Czarneckiego "ta rozmowa zbliżyła nas" do zwiększenia obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce.

MSZ: Pompeo wyraził pełne zrozumienie dla stanowiska Polski

Sekretarz Stanu USA wyraził pełne zrozumienie dla negatywnego stanowiska Polski wobec nieprzyjaznych wypowiedzi strony izraelskiej - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jak podaje resort, w czwartek minister Jacek Czaputowicz odbył rozmowę telefoniczną z sekretarzem stanu Mikiem Pompeo.

Szczytu V4 w Jerozolimie nie będzie. Będą spotkania dwustronne

Szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie nie odbędzie się - poinformował czeski premier Andrej Babisz. Informację potwierdziło też MSZ Izraela. W związku z wycofaniem się ze spotkania przedstawicieli Polski w Jerozolimie odbędą się spotkania bilateralne strony izraelskiej z Czechami, Słowakami i Węgrami.

"Polski rząd znalazł się w trudnej sytuacji"

Pomysł organizowania posiedzenia Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie w czasie szczytu kampanii wyborczej w Izraelu był obarczony ryzykiem - ocenił w RMF FM szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Pytany, czy szef MSZ powinien pojechać do Izraela na konferencję krajów V4, przyznał, że "polski rząd znalazł się w trudnej sytuacji". Dodał jednak, że ostatnią rzeczą, którą może publicznie robić, "to doradzać i sugerować polskiemu rządowi".

"Polsce zależy na tym, żeby USA i Unia Europejska zbliżyły się w tej kwestii"

Wiceszef niemieckiego MSZ Niels Annen powiedział dziennikarzom na konferencji ministerialnej na temat Bliskiego Wschodu w Warszawie, że Europa nie jest podzielona w kwestii Iranu. Dodał, że państwa europejskie przestrzegają postanowień porozumienia nuklearnego z Teheranem. Jacek Czaputowicz w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Die Welt" powiedział tymczasem, że Polska, organizując konferencję bliskowschodnią w Warszawie, dąży do zbliżenia stanowisk UE i USA w sprawie Iranu.