Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Szczytu V4 w Jerozolimie nie będzie. Będą spotkania dwustronne

Szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie nie odbędzie się - poinformował czeski premier Andrej Babisz. Informację potwierdziło też MSZ Izraela. W związku z wycofaniem się ze spotkania przedstawicieli Polski w Jerozolimie odbędą się spotkania bilateralne strony izraelskiej z Czechami, Słowakami i Węgrami.

"Polski rząd znalazł się w trudnej sytuacji"

Pomysł organizowania posiedzenia Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie w czasie szczytu kampanii wyborczej w Izraelu był obarczony ryzykiem - ocenił w RMF FM szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Pytany, czy szef MSZ powinien pojechać do Izraela na konferencję krajów V4, przyznał, że "polski rząd znalazł się w trudnej sytuacji". Dodał jednak, że ostatnią rzeczą, którą może publicznie robić, "to doradzać i sugerować polskiemu rządowi".

"Polsce zależy na tym, żeby USA i Unia Europejska zbliżyły się w tej kwestii"

Wiceszef niemieckiego MSZ Niels Annen powiedział dziennikarzom na konferencji ministerialnej na temat Bliskiego Wschodu w Warszawie, że Europa nie jest podzielona w kwestii Iranu. Dodał, że państwa europejskie przestrzegają postanowień porozumienia nuklearnego z Teheranem. Jacek Czaputowicz w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Die Welt" powiedział tymczasem, że Polska, organizując konferencję bliskowschodnią w Warszawie, dąży do zbliżenia stanowisk UE i USA w sprawie Iranu.

Czaputowicz: Polska ma szczególne prawo, by służyć jako miejsce pełnego dialogu

Unia Europejska i USA podzielają przekonanie o roli, którą Iran powinien odegrać na Bliskim Wschodzie, jednak jesteśmy bardzo zaniepokojeni możliwymi skutkami rozwoju programu atomowego i jednoznacznie potępiamy niedopuszczalne działania tego kraju poza własnym terytorium - mówił szef MSZ Jacek Czaputowicz podczas wystąpienia otwierającego drugi dzień konferencji bliskowschodniej. Czaputowicz mówił też, że czas nadać nowy impuls sprawom bezpieczeństwa w regionie Bliskiego Wschodu.

Rusza konferencja w Warszawie. "Jak najmniej ostrych elementów antyirańskich"

Powinniśmy zrobić wszystko, żeby końcowe oświadczenia na konferencji bliskowschodniej w Warszawie zawierały jak najmniej ostrych elementów antyirańskich - ostrzega w TVN24 Jan Wojciech Piekarski, były ambasador Polski w Izraelu. Rozpoczynające się w środę spotkanie wywołuje spore kontrowersje, a szczególne zaniepokojenie wyraził Iran.

"Więź pomiędzy Polską a USA jest więzią nierozerwalną"

Ta przyjaźń, ten sojusz jest dla kogoś, jest dla wolnego świata, dla pokoju, dla dobrobytu i niech tak będzie przez kolejne 100 lat, a najlepiej przez kolejne 1000 lat - oświadczył premier Mateusz Morawiecki podczas środowej gali dla uczczenia 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między USA i Polską. Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher stwierdziła, że więź między Polską a USA jest dużo silniejsza, niż wspólne zobowiązania w NATO.

Macron "przybędzie do Polski w pierwszej połowie tego roku"

Podczas wizyty w Warszawie francuska minister do spraw europejskich Nathalie Loiseau zapowiedziała wizytę w Polsce prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Relacje polsko-francuskie obecnie nie spełniają oczekiwań obu naszych narodów - zaznaczyła Loiseau.

MSZ: Polska apeluje o poszanowanie podstawowych swobód obywatelskich

Polskie MSZ zaapelowało o "poszanowanie podstawowych swobód obywatelskich, w tym wolności do zgromadzeń" w Wenezueli. Według MSZ w obliczu ostatnich wydarzeń w tym kraju "właściwym krokiem jest zwołanie powszechnych wyborów prezydenckich, z poszanowaniem demokratycznych standardów".

Norwegia wezwała Polskę do odwołania konsula

Norweskie MSZ poinformowało, że podjęło decyzję o wydaleniu z Norwegii polskiego konsula Sławomira Kowalskiego. Jak zapowiedział polski wiceminister spraw zagranicznych, reakcja na wezwanie do odwołania konsula "będzie spokojna, ale też adekwatna".

Mogherini nie przyjedzie na konferencję bliskowschodnią do Polski

Nie pojawię się na zaplanowanej na luty konferencji bliskowschodniej w Warszawie - w poniedziałek poinformowała szefowa dyplomacji Unii Europejskiej Federica Mogherini. Jak wyjaśniła, w tym czasie odbędzie wizyty w krajach Rogu Afryki i weźmie udział na szczycie Unii Afrykańskiej w Addis Abebie.

Czaputowicz jedzie do Mariupola

Szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz oraz ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy, Litwy, Łotwy oraz Estonii udadzą się we wtorek do Mariupola w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Jak podało polskie MSZ, celem wizyty ma być między innymi wyrażenie "nieustającego wsparcia Polski na rzecz europejskich i transatlantyckich aspiracji naszego wschodniego sąsiada".

Reakcja Teheranu na szczyt w Warszawie. Polski dyplomata wezwany do irańskiego MSZ

MSZ Iranu w niedzielę wezwało charge d'affaires ambasady Polski w Teheranie, by oficjalnie zaprotestować przeciw planowanej na luty w Warszawie międzynarodowej konferencji na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie, a zwłaszcza wpływów Iranu w tym regionie. Irański resort kultury poinformował z kolei o zawieszeniu polskiego festiwalu filmów w Teheranie.