Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Szef MSZ: decyzja o spotkaniu Duda-Trump podjęta

Wszystko jest na dobrej drodze. Pozostaje kwestia wyznaczenia terminu, określenia substancji rozmów - powiedział w czwartek o planowanym spotkaniu prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych Jacek Czaputowicz. Szef polskiej dyplomacji przebywa z wizytą w USA, gdzie odbył szereg spotkań z amerykańskimi politykami.

MSZ: odrzucamy rosyjską nielegalną aneksję Krymu

W porozumieniu z naszymi sojusznikami i partnerami odrzucamy rosyjską nielegalną aneksję Krymu i zobowiązujemy się do utrzymania tego stanowiska do momentu przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy - oświadczyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Szef MSZ o nowelizacji ustawy o IPN: dobra decyzja dla polityki zagranicznej

Według szefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jacka Czaputowicza, nowelizacja ustawy o IPN spowodowała przyjęcie bardzo korzystnej dla Polski deklaracji premierów Polski i Izraela. - Myślę, że gdyby nie przyjęte w środę zmiany w ustawie, do podpisania deklaracji szefów rządów by nie doszło - powiedział minister.

"Jesteśmy przyjaciółmi rozszerzenia"

Szefowie MSZ państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) oraz państw bałkańskich należących do UE - Grecji, Rumunii, Bułgarii i Chorwacji - zgodzili się na spotkaniu niedaleko Aten co do poparcia dla rozszerzenia UE o sześć krajów Bałkanów Zachodnich.

"Bezpodstawne oskarżenia". Ambasador apeluje o przeprosiny

Ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek wystosował list do burmistrza Jersey City Stevena Fulopa, który, w związku z kontrowersjami dotyczącymi Pomnika Katyńskiego w tym mieście, zarzucił marszałkowi Senatu Stanisławowi Karczewskiemu antysemityzm i zaprzeczanie Holokaustowi. Ambasador zaapelował do Fulopa o przeproszenie Karczewskiego.

Czaputowicz w Brukseli z misją "zażegnania niepotrzebnych napięć"

Czwartkowe spotkanie ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem to element procesu, którego celem jest ochrona polskich reform przy jednoczesnym zażegnaniu niepotrzebnych napięć z Komisją - powiedział w środę wiceszef MSZ Konrad Szymański.

Polska obejmuje prezydencję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Polska obejmuje we wtorek rotacyjne przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Głównym akcentem miesięcznego przewodnictwa będzie otwarta debata z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy na temat utrzymania pokoju i bezpieczeństwa oraz przestrzegania prawa międzynarodowego.

Czaputowicz spotkał się z nowym sekretarzem stanu USA

W piątek minister spraw zagranicznych Polski Jacek Czaputowicz spotkał się w kwaterze głównej NATO w Brukseli z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo. W stolicy Belgii miało miejsce spotkanie ministrów spraw zagranicznych Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Rozmowy w Nowym Jorku. Spotkanie szefów MSZ Polski i Iranu

Współpraca dwustronna, sytuacja w Syrii i Jemenie, a także kwestia porozumienia światowych mocarstw z Iranem dotyczącego jego programu atomowego znalazły się wśród tematów rozmowy szefów polskiej i irańskiej dyplomacji. Jacek Czaputowicz i Mohammed Dżawad Zarif spotkali się we wtorek w Nowym Jorku.

Coraz bliżej polskiej prezydencji. Spotkanie Czaputowicza z Haley

Mamy poparcie Stanów Zjednoczonych do realizacji tego programu - zapewniał minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w Nowym Jorku po spotkaniu z ambasador USA przy ONZ Nikki Haley, pytany o zbliżającą się polską prezydencję w Radzie Bezpieczeństwa. - Rozmawialiśmy na temat zamierzeń Polski w czasie majowej prezydencji - wyjaśniał szef MSZ.

"Powstanie Unia dwóch prędkości"

- Teraz pójdziemy w kierunku, w którym społeczeństwo wybierze te siły polityczne, które chcą głębszej integracji albo będzie dalej, konsekwentnie głosowało na PiS i wtedy o żadnej głębszej integracji z Unię Europejską nie ma mowy - ocenił w programie "Tak jest" w TVN24 profesor Antonii Dudek. Razem z Tomaszem Nałęczem odniósł się do wypowiedzi szefa MSZ Jacka Czaputowicza, w którym minister wskazał główne kierunki polityki zagranicznej rządu.

MSZ o wyborach na Krymie: nielegalne

Opowiadamy się za poszanowaniem spójności terytorialnej Ukrainy i uznajemy Krym za część ukraińskiego państwa. Oznacza to również, że wybory prezydenckie na półwyspie przeprowadzone przez władze Federacji Rosyjskiej nie mogą zostać uznane za legalne - oświadczyło w niedzielę MSZ.