Media

Media

"BARDZO PILNE" - pismo z takim nagłówkiem otrzymało od Żandarmerii Wojskowej troje dziennikarzy Onetu. Pada w nim wezwanie do zaprzestania pisania jakichkolwiek artykułów na temat tej służby z uwagi na "nieprawdziwe treści", co może "prowadzić do pomówienia". - Wysłanie takiego pisma to działanie mocno niepokojące, które może spowodować wywarcie tzw. skutku mrożącego dla swobody debaty publicznej - oceniła Dorota Głowacka z Obserwatorium Wolności Prasy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Określając mass media jako kłamliwe, prezydent USA Donald Trump podkopuje ich rolę w demokratycznym społeczeństwie jako krytycznego recenzenta działań władzy - ocenił specjalny przedstawiciel Organizacji na rzecz Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie do spraw mediów w liście do szefa dyplomacji USA Rexa Tillersona.

Stawki opłat abonamentowych za radio i telewizję w 2018 roku pozostaną na obecnym poziomie - zdecydowała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. 7 złotych miesięcznie płacą użytkownicy odbiorników radiowych, opłata za korzystanie z odbiornika telewizyjnego lub radiowego i telewizyjnego wynosi 22,70 zł miesięcznie.

Najlepiej z wolnością prasy jest w Norwegii, najgorzej w Korei Północnej - wynika z raportu opublikowanego przez organizację Reporterzy Bez Granic (RSF). Dostało się Polsce i Węgrom. "Żyjemy w czasach postprawdy, propagandy, tłumienia wolności - zwłaszcza w demokracjach" - podsumowuje organizacja.

Począwszy od następnego posiedzenia Sejmu, PiS chciał wprowadzić zmiany w pracy dziennikarzy, ograniczając im wstęp do budynku parlamentu. Tym samym mogło zostać naruszone - zagwarantowane w konstytucji - obywatelskie prawo do informacji. Spotkało się to z ostrym sprzeciwem dziennikarzy. "Budynek parlamentu nie jest sferą prywatną posłów i senatorów, to jest miejsce pracy, a jednym ze zobowiązań wobec wyborców jest komunikowanie się z opinią publiczną" – napisali w liście do marszałków Sejmu i Senatu (obaj z PiS).

Dziesiątki tysięcy zdjęć, filmów i informacji. Najważniejsze i najciekawsze wydarzenia, a wśród nich Wy oraz Wasze unikalne materiały, które od lat otrzymujemy na Kontakt 24. To one codziennie wypełniają nasze programy oraz serwisy internetowe. Z okazji 15-lecia TVN24 przypominamy 15 materiałów z Kontaktu 24, które zachwycały, zadziwiały i wzbudzały wielkie zainteresowanie.

We wtorek 9 sierpnia mija dokładnie 15 lat odkąd wystartowała telewizja TVN24, pierwszy całodobowy kanał informacyjny w Polsce. Z okazji urodzin stacja oraz portal tvn24.pl przygotowały dla widzów specjalne materiały.

W Sejmie zakończyło się pierwsze czytanie projektów składających się na tzw. dużą ustawę medialną. - Po raz pierwszy w historii mediów publicznych staną się one całkowicie niezależne od rządu - przekonywała posłanka PiS, Joanna Lichocka. - Wam media potrzebne są po to, by kłamać - odpowiadał poseł PO, Michał Kamiński. Przewodniczący KRRiT Jan Dworak mówił o "próbie ominięcia konstytucji".

- Dla Polski pluralizm mediów i poszanowanie rządów prawa jest nie mniej ważnym elementem polityki, jak dla Unii Europejskiej, dlatego tutaj było stosunkowo łatwo wyjaśnić swoje stanowiska - powiedział wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański po spotkaniu z szefową przedstawicielstwa KE w Polsce Marzenną Guz-Vetter. Szymański podkreślił, że Polsce zależy, aby KE traktowała nasz kraj jak każdy inny.