Macedonia Północna

Macedonia Północna

Bijatyka między migrantami. Zabity i dwóch rannych

Jeden Pakistańczyk zginął, a dwóch zostało rannych po ataku z użyciem noża przez grupę Afgańczyków. Do zdarzenia doszło niedaleko przejścia Idomeni na północy Grecji, na granicy z Macedonią - poinformowała grecka policja. Jeden ranny jest w stanie krytycznym.

Premier składa dymisję, unijny komisarz pośredniczy w rozmowach

Macedoński premier Nikoła Gruewski przedstawił list z deklaracją swojej dymisji. Zrobił to przed rozpoczęciem rozmów między przedstawicielami partii politycznych a komisarzem UE Johannesem Hahnem o porozumieniu umożliwiającym wyjście z politycznego kryzysu.

Premier podał się do dymisji, Macedonia z rządem tymczasowym

Władzę w Macedonii przejął rząd tymczasowy, który przygotuje przedterminowe wybory do parlamentu - ogłosił w niedzielę premier Nikoła Gruewski. To część porozumienia zawartego latem z opozycją, które zakończyło trwający od miesięcy kryzys polityczny w kraju.

Macedonia uszczelnia granice. Powstanie drugie ogrodzenie

Macedonia rozpoczęła budowę drugiego ogrodzenia na granicy z Grecją, tym razem na południowym zachodzie kraju - poinformowały źródła wojskowe w Skopje. Na południowym wschodzie trwa budowa pierwszego, wysokiego na 2,5 m płotu, wzmocnionego drutem kolczastym.

Kontynent grodzony drutem kolczastym. Europa nie widzi nadciągającej katastrofy

Stary Kontynent doświadcza prawdziwej wędrówki ludów. Uciekających przed wojną Syryjczyków, Irakijczyków czy Afgańczyków będzie napływało więcej i więcej. Na razie Bałkany – najbiedniejszy rejon Europy – powstrzymują setki tysięcy imigrantów przed dotarciem do serca Unii Europejskiej. Ale tylko na razie, bo "miękkie podbrzusze Europy" pęcznieje i jest pozostawione same sobie. Prawdopodobne scenariusze malują się w ciemnych barwach. Nadchodzi czas, w którym Zachód będzie musiał w końcu zacząć działać, jeżeli chce uniknąć katastrofy.

Polscy dziennikarze wyrzuceni z Macedonii. Za "nielegalne przekroczenie granicy"

Po interwencji ambasadora RP w Skopje policja oddała paszporty i zwolniła dwóch polskich dziennikarzy, których sąd w Macedonii uznał wcześniej za winnych nielegalnego przekroczenia granicy grecko-macedońskiej - poinformował wieczorem Press Club Polska. Dwaj polscy dziennikarze: Jan Hunin i fotoreporter Maksymilian Rigamonti zostali rano zatrzymani przez macedońską policję.

Chorwacji i Serbii też grozi dżihad. Państwo Islamskie zapowiada "wyzwolenie"

Dżihadyści z Państwa Islamskiego ogłosili w ostatnich dniach, że ich celem są całe zachodnie Bałkany. Chorwacki dziennik "Jutarnji list" opisuje w środę przekaz video umieszczony w jednym z serwisów społecznościowych. Islamiści zapowiadają w nim "wyzwolenie" i nadejście "szariatu", w pierwszej kolejności w Serbii, następnie w Chorwacji.

W końcu zgoda. Porozumienie może uratować bałkański kraj

Dzięki mediacji UE w Macedonii wypracowano w nocy z wtorku na środę porozumienie między władzą a opozycją umożliwiające wyjście kraju z głębokiego kryzysu. Główna partia opozycji wróci do parlamentu, na 100 dni przed wyborami ustąpi premier Nikoła Gruewski.

Orban broni płotu na granicy z Serbią

Premier Węgier Viktor Orban powiedział w środę, że ogrodzenie, jakie jego kraj chce wybudować na granicy z Serbią, jest konieczne, aby powstrzymać napływ nielegalnych imigrantów. Zaprzeczył również, jakoby ta decyzja była wymierzona przeciwko południowym sąsiadom.

Historyczny spór o cara. Wojna na pomniki

W stolicy Bułgarii wzniesiono ponad 6-metrowy pomnik cara Samuela Komitopula. Stoi obok cerkwi Mądrości Bożej (Św. Zofii), która dała imię miastu, i skromniejszego pomnika nieznanego żołnierza. Pomnik sofijski Samuela jest wyższy od analogicznego w Skopje.