Grecja i Macedonia podpiszą w niedzielę porozumienie o zmianie nazwy byłej jugosłowiańskiej republiki - podało w piątek greckie ministerstwo informacji. Będzie ono podpisane przez szefów MSZ obu państw nad granicznym jeziorem Prespa w Grecji.
Grecki parlament rozpoczął w czwartek po południu debatę nad wotum nieufności wobec premiera Aleksisa Ciprasa po jego wtorkowym porozumieniu z macedońskim premierem Zoranem Zaewem w sprawie zmiany nazwy państwa na Republikę Macedonii Północnej.
Premier Bułgarii Bojko Borisow oraz wicepremier i szefowa dyplomacji Ekaterina Zachariewa odmówili spotkania z prezydentem Macedonii Gjorge Iwanowem, rozpoczynającym tego dnia dwudniową wizytę w Sofii.
Około 1,5 tysiąca osób protestowało w nocy ze środy na czwartek przed parlamentem w Skopje przeciwko porozumieniu z Grecją w sprawie uznania Macedonii pod nazwą Republika Macedonii Północnej. Demonstrujący domagali się dymisji premiera Zorana Zaewa.
Prezydent Macedonii Gjorge Iwanow zapowiedział w środę, że nie podpisze porozumienia o nowej nazwie kraju - Republika Macedonii Północnej. Porozumienie to uzgodnili dzień wcześniej premierzy Macedonii i Grecji Zoran Zaew i Aleksis Cipras.
Grecka opozycja ostro zaatakowała premiera Aleksisa Ciprasa (Koalicja Radykalnej Lewicy - Syriza) za porozumienie z władzami Macedonii w sprawie nazwy państwa macedońskiego. Zarzucono Ciprasowi, że oddał część greckiej tożsamości narodowej.
Grecki premier Aleksis Cipras poinformował we wtorek, że Grecja i Macedonia osiągnęły porozumienie w sprawie nazwy macedońskiego państwa, co przez wiele lat było przedmiotem sporu między obu krajami. Jak powiedział przedstawiciel greckiego rządu, Ateny uznają Macedonię jako Republikę Macedonii Północnej.
Premier Macedonii Zoran Zaew oświadczył w środę, że jakakolwiek nowa nazwa tego kraju, która zostanie uzgodniona z Grecją, będzie poddana pod referendum. Podkreślił, że Skopje i Ateny są bliższe niż kiedykolwiek porozumienia kończącego spór o nazwę.
Premier Macedonii w latach 2006-2016, Nikoła Gruewski, został skazany na dwa lata więzienia za nadużycie władzy. Uznano go za winnego wywierania nacisków na urzędników w sprawie zakupu luksusowego, kuloodpornego mercedesa.
Premier Mateusz Morawiecki jest w Sofii, gdzie weźmie udział w czwartkowym szczycie Unia Europejska-Bałkany Zachodnie. Jeszcze w środę wieczorem odbyła się nieformalna kolacja głów państw i szefów rządów krajów Unii Europejskiej. Morawiecki miał podczas niej rozmawiać z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem.
Turcja musi uwolnić dwóch greckich żołnierzy zatrzymanych w marcu na jej terytorium - oświadczył w czwartek przebywający z wizytą w Atenach przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.
Komisja Europejska zaproponowała we wtorek krajom członkowskim rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Macedonią i Albanią. Jak przekonywała szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini, państwa te osiągnęły pewne postępy w reformach.
Ministrowie spraw zagranicznych Macedonii i Grecji, Nikoła Dimitrow i Nikolaos Kodzias, poinformowali w czwartek, że osiągnęli postęp w negocjacjach, które do końca czerwca mają rozwiązać spór między Skopje i Atenami o nazwę Macedonii.
Parlament Macedonii uchwalił w środę ustawę przyznającą językowi albańskiemu status drugiego języka oficjalnego w kraju. Ustawę, nad którą głosowano w parlamencie po raz drugi, przyjęto mimo gwałtownego sprzeciwu opozycyjnych nacjonalistów.
Kilka tysięcy Macedończyków protestowało w niedzielę w Skopje przeciwko ewentualnemu porozumieniu z Grecją w sprawie zmiany nazwy ich kraju. Demonstrujący oskarżali rząd premiera Zorana Zaewa o "zdradę interesów narodowych".
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wezwał w niedzielę władze w Skopje, aby rozwiązały trwający od wielu lat spór z Grecją dotyczący nazwy Macedonia. Uregulowanie tej kwestii ma być pierwszym krokiem w celu formalnego rozpoczęcia dialogu akcesyjnego z Unią Europejską.
Macedonia zmieniła w sobotę nazwę lotniska Aleksandra Wielkiego i napis u wejścia do portu lotniczego, by załagodzić spór z Grecją, teraz będzie to Międzynarodowe Lotnisko Skopje. Ateny i Macedonia próbują rozwiązać spór o nazwę kraju i spuściznę historyczną.
Premier Macedonii Zoran Zaew zapowiedział we wtorek, że jego kraj jest gotów dodać geograficzne określenie do swojej nazwy, aby zażegnać wieloletni spór z Grecją, co zwiększy szanse Skopje na wstąpienie do Unii Europejskiej i NATO.
Większość obywateli Macedonii poparłaby kompromisowe rozwiązanie sporu z Grecją w sprawie kontrowersyjnej nazwy swojego kraju, jeśli zwiększyłoby to szanse kraju na wejście do Unii Europejskiej i NATO - wynika z przeprowadzonego w styczniu sondażu. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 61 procent badanych.
Kilkaset tysięcy Greków wzięło udział w niedzielę w Atenach w demonstracji przeciwko możliwemu kompromisowi swojego rządu z władzami w Skopje w sprawie kontrowersyjnej nazwy Macedonia. Grecy protestują przeciw użyciu tego słowa w nazwie sąsiedniego państwa.