Unijni ministrowie ds. europejskich nie wypracowali we wtorek porozumienia pozwalającego otworzyć negocjacje akcesyjne z Albanią i Macedonią Północną. W środę premier Macedonii Północnej Zoran Zaew zaapelował do unijnych przywódców, aby nie tworzyli przeszkód na drodze jego kraju do członkostwa w Unii Europejskiej.
Sprzeciw Francji spowodował, że unijnym ministrom ds. europejskich we wtorek nie udało się wypracować porozumienia w sprawie otwarcia negocjacji akcesyjnych dla Albanii i Macedonii Północnej. Sprawa ma być omawiana na czwartkowo-piątkowym szczycie Unii Europejskiej.
O swoim poparciu dla poszerzenia Unii Europejskiej o kraje Bałkanów Zachodnich zapewnili w czwartek prezydenci krajów Grupy Wyszehradzkiej. Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że w październiku zostaną określone kryteria akcesji do Unii Europejskiej dla Macedonii Północnej i Albanii.
We wtorek Donald Tusk odwiedził Skopje i Tiranę. Przewodniczący Rady Europejskiej stwierdził, że Macedonia Północna jest gotowa, żeby rozpocząć rozmowy na temat członkostwa w Unii Europejskiej, a akcesja Albanii "leży w najlepszym interesie całej Europy".
Parlament Macedonii Północnej odwołał w sobotę specjalną prokurator Katicę Janewą, której zadaniem było ściganie korupcji na szczytach władzy, a która została zatrzymana pod zarzutem udziału w aferze korupcyjnej na wysokim szczeblu.
- Europa potrzebuje więcej rynków, liczniejszej siły roboczej, większego potencjału gospodarczego, większego wzrostu i większego bezpieczeństwa i wszystko to możemy dostać od Bałkanów Zachodnich – stwierdził w piątek premier Węgier Viktor Orban.
Społeczeństwa krajów Bałkanów Zachodnich "są przychylne integracji europejskiej i to poparcie musimy wykorzystać" - powiedział w czwartek szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jak przekazał, Polska zobowiązała się do wpłaty pół miliona euro na fundusz inwestycyjny Bałkanów Zachodnich. To pierwsza część wpłaty środków, które zostaną przeznaczone przede wszystkim na projekty infrastrukturalne i gospodarcze w regionie.
Nie wszystkie kraje członkowskie są gotowe, by podjąć decyzje o otwarciu negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną w nadchodzących dniach - powiedział w Brukseli przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Dodał jednak, że wierzy, iż taka decyzja w Unii Europejskiej zapadnie.
Przebywający z wizytą w Macedonii Północnej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył w poniedziałek, że Sojusz jest gotowy powitać ten kraj w NATO oraz pochwalił Skopje za realizowane reformy.
Komisja Europejska ponownie zarekomendowała krajom członkowskim rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią. Jak przekonywała w środę w Brukseli szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini, państwa te osiągnęły postępy w reformach.
Stewo Pendarowski został w niedzielę zaprzysiężony na prezydenta Macedonii Północnej. W mowie inauguracyjnej obiecał, że będzie służył wszystkim obywatelom i zabiegał w Brukseli o rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z jego krajem w czerwcu. Nowy szef państwa zaapelował również o pojednanie społeczeństwa. - To czas, by wyleczyć otwarte rany z naszej przeszłości i by naprawdę rozpocząć społeczne pojednanie - podkreślił.
Papież Franciszek przybył do stolicy Macedonii Północnej, Skopje, gdzie odda hołd urodzonej w tym mieście świętej Matce Teresie. Jego jednodniowa wizyta to drugi i ostatni etap podróży na Bałkany. Wcześniej Franciszek spędził dwa dni w Bułgarii.
Wybory prezydenckie w Macedonii Północnej wygrał wspierany przez socjaldemokratów Stewo Pendarowski. W drugiej turze zdobył 436 212 głosów, czyli 51,7 procent - ogłosiła państwowa komisja wyborcza.
Prozachodni polityk Stewo Pendarowski wygrywa niedzielną drugą turę wyborów prezydenckich w Macedonii Północnej - poinformowała rządząca w tym kraju partia socjaldemokratyczna, której jest on kandydatem.
Polska wraz z sąsiadami z regionu, należy do tych państw, które chciałyby szybkiego członkostwa krajów Bałkanów Zachodnich w Unii Europejskiej - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz po piątkowych rozmowach ministrów spraw zagranicznych krajów procesu berlińskiego.
Premier Grecji Aleksis Cipras przybył we wtorek z pierwszą w historii wizytą do Macedonii Północnej. Ma ona zakończyć okres napiętych relacji między tymi krajami. Ich przyczyną był trwający od prawie 30 lat spór o nazwę byłej jugosłowiańskiej republiki.
13 osób zginęło i około 30 zostało rannych w wypadku autobusu z robotnikami w Macedonii Północnej - podał minister zdrowia tego kraju. Autobus z niewiadomych przyczyn skręcił z drogi i wpadł do 10-metrowego wąwozu.
Republika Macedonii Północnej, nowa nazwa byłej jugosłowiańskiej republiki, pojawiła się w środę na pierwszych znakach drogowych na przejściu w Bogorodicy na granicy macedońsko-greckiej w ramach realizacji historycznego porozumienia między Skopje i Atenami.
Rząd w Skopje poinformował w wydanym we wtorek oświadczeniu, że z tym dniem Macedonia, w ramach porozumienia z Grecją, oficjalnie zmienia nazwę na Macedonię Północną, a od środy nowa nazwa pojawi się na znakach drogowych.
Grecki parlament ratyfikował w piątek wieczorem protokół przyjęcia Macedonii Północnej do NATO, po trwającym 27 lat sporze między obydwoma krajami o nazwę Macedonii.