Lasy Państwowe

Lasy Państwowe

" W lesie kupa ludzi poginęła. Tak to jest w tym zawodzie…" Najbardziej niebezpiecznym w Polsce

Najbardziej niebezpieczny zawód w Polsce: drwal. Od 2018 roku do końca maja tego roku - zdaniem przedstawicieli branży usług leśnych - zginęło 141 osób. To wypadki przy ścince drzew. Sto czterdzieści jeden ludzkich tragedii. Sto czterdzieści jeden rodzin, które straciły ojców i synów. Sto czterdzieści jeden śmierci w ciągu pięciu lat. Po drugiej stronie - internetowy kurs, dzięki któremu w ciągu doby mogę zostać drwalem i starać się o pracę w Lasach Państwowych, choć nie mam pojęcia, jak ścina się drzewa.

Śmierć w leśnej głuszy, bez świadków. Dlaczego przy wycince drzew ginie tak wielu ludzi?

Jaki jest najbardziej niebezpieczny zawód w Polsce? Nie górnik, nie strażak, nie żołnierz ani robotnik pracujący na wysokościach. Najwięcej śmiertelnych wypadków wydarza się wśród tak zwanych zuli - pilarzy, drwali. Rzadko się o tym mówi - zul umiera przygnieciony ściętym drzewem w środku lasu, gdzie nie ma kamer telewizyjnych, a jego śmierć odnotowywana jest co najwyżej w lokalnych mediach. W ciągu ostatnich pięciu lat zginęło ich - według niektórych szacunków - 141. Dlaczego drwale tracą życie przy pracy? Kto jest odpowiedzialny za fatalny stan bezpieczeństwa pracy w lesie?

PiS rozliczany za wydatki z czasu kampanii

Pikniki 800+, zakup billboardów z pieniędzy Lasów Państwowych i wydawanie środków z Funduszu Sprawiedliwości - obecne władze rozliczają decyzje poprzednich rządzących podejmowane w czasie kampanii wyborczej. Komisje śledcze kończą pracę, na jedną z nich wezwano Zbigniewa Ziobrę. Barbara Sobska.

Zawiadomienie w sprawie kampanii Lasów Państwowych

Miała być leśna, a była polityczna kampania billboardowa. Wpłynęło zawiadomienie do prokuratury na poprzednie władze Lasów Państwowych. Pytanie jest o faktyczny cel, ale i sposób przeprowadzenia kampanii. Maciej Zalewski.