Lampedusa

Lampedusa

Pierwsze sukcesy operacji "Mare Nostrum". Włosi uratowali ponad 400 imigrantów

Włochy wysyłają okręty-amfibie, drony i śmigłowce na patrolowanie Morza Śródziemnego, aby nie powtórzyły się więcej takie tragedie, jak w ostatnich dniach, gdy w katastrofach statków z uchodźcami zginęło ponad 400 osób. - Nie możemy tolerować tego, że Morze Śródziemne staje się morzem śmierci - oświadczył włoski premier Enrico Letta. Tylko dziś uratowano ponad 400 nielegalnych imigrantów.

"Morze Śródziemne stało się cmentarzyskiem"

Po katastrofach statków z imigrantami władze Włoch i Malty, sekretarz generalny ONZ i unijni komisarze apelują o podjęcie wspólnej akcji UE, która zagwarantuje bezpieczeństwo na Morzu Śródziemnym i ureguluje kwestie uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki.

Franciszek modli się za ofiary z Lampedusy. Barroso i Letta wygwizdani

Podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie papież Franciszek zapewnił o swej bliskości z tymi, którzy opłakują ofiary katastrofy statku z uchodźcami koło Lampedusy. Premiera Włoch Enrico Lettę i przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso, którzy przybyli na wyspę, powitano okrzykami i gwizdami.

Ocaleni z Lampedusy podejrzani o nielegalną imigrację

Uchodźcy z Afryki, głównie z Somalii i Erytrei, którzy ocaleli z czwartkowej katastrofy statku u brzegów wyspy Lampedusa, zostaną objęci śledztwem jako podejrzani o nielegalną imigrację - podały włoskie media, powołując się na prokuraturę.

Utonęli, bo nie pomogły okręty NATO?

Rada Europy obarczyła NATO odpowiedzialnością za śmierć 63 uchodźców z Libii w marcu 2011. Okręty sojuszu nie udzieliły pomocy znajdującym się w dryfującej łodzi ludziom umierającym z głodu i pragnienia - twierdzą autorzy opublikowanego w czwartek raportu. NATO odrzuca te zarzuty i przypomina, że jego okręty i samoloty uratowały w tamtym okresie ponad 600 libijskich uchodźców.