Relacje Izrael - Autonomia Palestyńska

Relacje Izrael - Autonomia Palestyńska

Izrael ostro zirytował Szwecję. "Przekroczyli wszelkie granice"

Szwedzka minister spraw zagranicznych wyraziła wyjątkowo ostre, jak na świat dyplomacji, rozdrażnienie postępowaniem władz Izraela. Według Margot Wallstrom Tel Awiw "przekroczył wszelkie granice" w swoich reakcjach na uznanie przez Sztokholm państwa Palestyny.

Izrael ma wstrzymać budowę muru niedaleko Betlejem

Mur, który armia izraelska chciała zbudować na zachód od Betlejem, aby odgrodzić "ze względów bezpieczeństwa" palestyńską wioskę Batir, nie powstanie. Tak postanowił izraelski Sąd Najwyższy. Uratowane zostaną historyczne uprawy tarasowe chronione przez UNESCO.

Ostatni krok Palestyńczyków na drodze do MTK. Izrael protestuje

Palestyńczycy przekazali w piątek ONZ dokumenty związane z przyłączeniem się do Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK). To ostatni formalny krok na drodze do tego, by Autonomia Palestyńska stała się członkiem Trybunału. Informacja została potwierdzona przez ONZ.

Rośnie liczba żydowskich osadników na Zachodnim Brzegu

Liczebność żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu wzrastała w 2014 roku; żyje tam obecnie 389 250 ludzi, co oznacza wzrost o niemal 4 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim - wynika ze statystyk opublikowanych w czwartek przez MSW Izraela.

Abbas podpisał Statut Rzymski. Netanjahu natychmiast reaguje

Palestyński prezydent Mahmud Abbas podpisał Statut Rzymski, na podstawie którego powstał Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) - poinformowała w środę palestyńska telewizja. Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział, że nie dopuści

Palestyńska rezolucja do kosza. Przeciwko USA i Australia

Na nadzwyczajnym posiedzeniu Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła we wtorek złożony przez Jordanię w imieniu Palestyńczyków projekt rezolucji wzywającej m.in. do zakończenia izraelskiej okupacji palestyńskich terytoriów do końca 2017 roku.

Świat w 2014 roku. 10 najważniejszych wydarzeń

Jaki był ten rok na świecie? Jak wydarzenia z roku 2014 roku wpłyną na rok 2015? Przedstawiamy wybór 10 najważniejszych wydarzeń tego roku autorstwa wydawców działu zagranicznego tvn24.pl Grzegorza Kuczyńskiego i Macieja Tomaszewskiego.

Parlament Europejski za uznaniem Palestyny, ale stawia warunki

Parlament Europejski przyjął w środę rezolucję, w której "co do zasady" popiera uznanie państwowości Palestyny, zastrzegając, że musi to iść w parze z postępem w izraelsko-palestyńskich negocjacjach pokojowych. W środę także parlament Luksemburga zarekomendował rządowi uznanie Palestyny.

Zatrzymano podejrzanych o podżeganie do przemocy wobec Arabów

Policja izraelska zatrzymała we wtorek 10 osób należących do ekstremistycznej grupy Lehawa, wrogiej wobec koegzystencji arabsko-żydowskiej. Są oni podejrzani o podżeganie do przemocy na tle rasistowskim. Według mediów zatrzymano szefa grupy Benziego Gopsteina.

Jak zginął palestyński minister? Dwie różne sekcje zwłok

Izraelskie i palestyńskie władze spierają się o wyniki sekcji zwłok palestyńskiego ministra, który zmarł niedługo po starciu z żołnierzami IDF. W czasie środowego protestu na Zachodnim Brzegu Ziad Abu Ein miał zostać złapany przez wojskowego za szyję i pchnięty.