Konflikty wojskowe Izraela

Konflikty wojskowe Izraela

Izrael zarzucał mu stronniczość. Zrezygnował

Kanadyjczyk William Schabas, krytykowany przez Izrael przewodniczący oenzetowskiej komisji śledczej do spraw ubiegłorocznej wojny w Strefie Gazy, ustąpił ze stanowiska - poinformował w Genewie rzecznik Rady Praw Człowieka ONZ.

„Nie chcemy wojny, ale się jej nie boimy”. Hezbollah ostrożnie z Izraelem

Potężna libańska bojówka Hezbollah deklaruje, że nie ma zamiaru wszczynać otwartej wojny z Izraelem. W ostatnich dniach, po serii incydentów i wymian ognia, napięcie na południowej granicy Libanu osiągnęło punkt wrzenia i możliwy był wybuch otwartego konfliktu. Jednak zgodnie z przewidywaniami, zaangażowany w wojnę w Syrii Hezbollah nie chce otwierać nowego frontu. Zapewnia jednak, że „wojny się nie boi” i Izrael powinien się pilnować.

Izrael grozi "prawem do samoobrony". Hezbollah nie chce konfrontacji?

Otrzymaliśmy wiadomość, że libański Hezbollah zamierza powstrzymać się od dalszej przemocy - oświadczył minister obrony Izraela. W środę na izraelsko-libańskiej granicy zginęło trzech żołnierzy IDF, w akcji odwetowej zginął z kolei przypadkowo hiszpański żołnierz misji pokojowej w Libanie. Izrael zapowiedział już na forum Rady Bezpieczeńsywa ONZ podejmowanie "wszelkich niezbędnych kroków" przeciwko Hezbollahowi w celu samoobrony i ochrony własnych obywateli.

ONZ: izraelskie wojsko wspiera syryjskich rebeliantów

Izraelskie wojsko utrzymuje od ponad 18 miesięcy kontakty z syryjskimi rebeliantami, walczącymi z siłami reżimu prezydenta Baszara el-Asada w tym z dżihadystami z powiązanego z Al-Kaidą Frontu al-Nusra - wynika z raportów ONZ cytowanych przez dziennik "Haaretz".

"Pozbawić wszelkich szans". Izrael gotowy na wszystko, Saudowie pomogą

Izrael, jedyne atomowe mocarstwo regionu, a jednocześnie kraj, którego wymazania z mapy świata często domagają się irańscy politycy, jest, co nie dziwi, zagorzałym przeciwnikiem porozumienia Iranu z mocarstwami ws. programu atomowego. W swoim sprzeciwie Tel Awiw ma niecodziennego sojusznika - radykalnie muzułmańską Arabię Saudyjską.

Obama: pokój z Palestyńczykami będzie wymagał "niestandardowego myślenia"

Prezydent USA Barack Obama powiedział przed spotkaniem z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, że konieczny jest powrót do rozmów pokojowych na Bliskim Wschodzie. Rozmowa miała dotyczyć również kwestii, które są przyczyną napięć między USA a Izraelem. Przywódcy spotkali się z dziennikarzami przed rozpoczęciem rozmów w Białym Domu.

Jak USA zaakceptowały atomowy Izrael

Dokładnie 45 lat temu Stany Zjednoczone ostatecznie pogodziły się z faktem, że Izrael stał się państwem atomowym. Podczas spotkania w Białym Domu we wrześniu 1969 r. prezydent Richard Nixon i premier Izraela Gołda Meir ustalili, że Waszyngton zaakceptuje posiadanie broni atomowej przez Izrael, ale z kolei Izraelczycy nie będą publicznie przyznawać się do jej posiadania.