Irak

Irak

Rząd Turcji i Abdullah Ocalan, uwięziony przywódca Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), uzgodnili plan zakończenia w Turcji konfliktu kurdyjskiego - podał dziennik "Radikal". Plan przewiduje złożenie broni przez PKK w zamian za rozszerzenie praw Kurdów .

Prezydent Barack Obama nominował b. republikańskiego senatora Chucka Hagla na ministra obrony oraz swego doradcę ds. walki z terroryzmem Johna Brennana na szefa Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA). Obie nominacje wymagają zatwierdzenia przez Senat.

Prezydent USA Barack Obama mianuje na stanowisko dyrektora Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) Johna Brennana, który dotychczas był jego głównym doradcą ds. walki z terroryzmem. Urzędnik jest uznawany za architekta obecnej strategi eliminowania domniemanych terrorystów za pomocą nalotów.

Co najmniej 10 osób zginęło, a 46 zostało rannych w serii eksplozji, do których doszło w poniedziałek w kilku miastach w Iraku - poinformowała agencja Reutera, powołując się na policję. Agencja AFP pisze o 12 zabitych, w tym trzech policjantach.

Założyciel portalu Wikileaks Julian Assange w przemówieniu z balkonu ambasady Ekwadoru w Londynie zapowiedział w czwartek opublikowanie w 2013 roku miliona nowych dokumentów dotyczących "wszystkich państw świata". - Nie dam się zastraszyć i będę kontynuował pracę - powiedział Assange.

Założyciel demaskatorskiego portalu WikiLeaks Julian Assange w wywiadzie dla australijskich mediów potwierdził, że będzie się ubiegał o mandat australijskiego senatora w wyborach w 2013 roku z ramienia partii, którą chce utworzyć na początku przyszłego roku.

Epidemia otyłości nękająca Amerykę rozszerzyła się także na wojsko - coraz więcej żołnierzy ma nadwagę. W tej grupie dominują kobiety.

Rosja chwilowo straciła możliwość wczesnego ostrzegania przed atakiem rakietowym z południa. Z dniem dziewiątego grudnia wyłączono dużą poradziecką stację radiolokacjną w azerbejdżańskim Gabali. Rosja nie chciała zgodzić się na płacenie za jej dzierżawę władzom Azerbejdżanu kilkadziesiąt razy większych sum niż dotychczas.

Potężna burza piaskowa przeszła we wtorek przez Bagdad. Unoszący się w powietrzu duszący pył atakował oskrzela i płuca. Dziesiątki Irakijczyków trafiły na oddziały intensywnej terapii.

Po krajach Afryki Północnej burze piaskowe dają się we znaki także na Półwyspie Arabskim. W czwartek chmury pyłu nawiedziły Irak. Mieszkańcy Bagdadu mówią, że to najgorsza burza od lat. Do szpitali trafiło kilkadziesiąt osób z problemami oddechowymi.

Weekend, zarówno w Kuwejcie, jak i w Iraku, upłynął pod znakiem burz piaskowych. Choć pył unosi się wszędzie, nie wszystkim jednakowo utrudnia życie. Najmocniej za jego sprawą cierpią obywatele Iraku, którzy dosłownie nie mają czym oddychać.