Irak

Irak

Prof. Zbigniew Brzeziński uważa, że na wojnie irackiej ucierpiała pozycja USA w regionie i świecie. Powstrzymuje się od krytyki Polski, bo jej udział w wojnie był uwarunkowany szerszymi interesami politycznymi. Nikt już nie pamięta o polskim udziale - ocenia.

Wysyłanie za granicę zwartych pododdziałów, lepszy sprzęt, zmiany w szkoleniu i prawie, przejście na armię zawodową - to zmiany, które spowodowała lub przyspieszyła misja w Iraku. Wiązała się też jednak ze śmiercią, ranami i urazami psychicznymi żołnierzy.

Dziesięć lat temu, 20 marca 2003 roku, świat z zapartym tchem śledził transmitowane przez telewizje sceny z nocnego Bagdadu, na który spadły pierwsze amerykańskie i brytyjskie pociski rakietowe. Rozpoczęła się operacja Iracka Wolność.

Dziesięć osób zginęło, a szesnaście zostało rannych w niedzielę w Basrze na południu Iraku wskutek eksplozji samochodu wyładowanego materiałami wybuchowymi - poinformowała agencja AFP, powołując się na lokalne władze.

Państwo Islamskie w Iraku, organizacja będąca ramieniem Al-Kaidy w tym kraju, przyznała się w poniedziałek do przeprowadzenia w zeszłym tygodniu w prowincji Anbar zasadzki, w której zginęło 48 syryjskich żołnierzy i dziewięciu eskortujących ich Irakijczyków.

Po 23 latach Iraqi Airways wraca na międzynarodowe niebo. W Londynie wylądował pierwszy od ponad dwóch dekad samolot Iraqi Airways. Na razie w rozkładzie są dwa rejsy tygodniowo do Bagdadu i jeden do Sulejmaniji w Kurdystanie.

Szef MSZ Wielkiej Brytanii William Hague skierował do kolegów z rządu prywatny list, w którym nalega, by nie wypowiadali się na drażliwe tematy związane z wojną w Iraku - podały w piątek brytyjskie media. 10 marca przypada 10. rocznica interwencji w Iraku.

Bradley Manning, amerykański żołnierz oskarżony o przekazanie portalowi WikiLeaks setek tysięcy poufnych dokumentów dyplomacji i wojska USA, przyznał się do części zarzutów stawianych mu przez wojskowych prokuratorów. Nie zgodził się jednak z tym najcięższym, czyli pomagania wrogowi, za który grozi mu dożywocie.

Były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair broni swej decyzji sprzed blisko 10 lat, by pod dowództwem USA dokonać inwazji na Irak rządzony przez Saddama Husajna. - Gdyby Husajn został u władzy, świat dziś byłby znacznie bardziej niebezpieczny - powiedział polityk w programie "Newsnight" nadanym we wtorek wieczorem w ramach specjalnego bloku poświęconego inwazji na Irak.

Rząd Iraku w ostatnich tygodniach wypuścił na wolność 3 tys. więźniów - ogłosił wicepremier Iraku Husajn asz-Szahristani. Decyzja ta ma uspokoić nastroje w tym kraju, w którym od ponad miesiąca odbywają się antyrządowe protesty - pisze AFP.

Zamachowcy przebrani w mundury policyjne zaatakowali w niedzielę rano kwaterę główną policji w Kirkuku na północy Iraku. Pierwsze doniesienia o zabitych są niejednoznaczne: różne źródła mówią o co najmniej 15 lub nawet ponad 30 ofiarach śmiertelnych.

- Tortury są szkodliwe, a bezzałogowe drony użyteczne, lecz nie decydujące - mówił w poniedziałek generał Stanley McChrystal, były dowódca wojsk USA w Afganistanie. Przyznał, że w Iraku Amerykanie popełnili zbyt wiele błędów, począwszy od tego, że zajęli kraj, o którym prawie nic nie wiedzieli.

Irakijscy żołnierze zastrzelili co najmniej cztery osoby podczas starć z sunnitami, do których doszło w Falludży. Demonstracje związane są z rosnącym sprzeciwem wobec szyickiego premiera Nuriego al-Maliki.

Sekretarz obrony USA Leon Panetta postanowił znieść zakaz udziału kobiet w walkach na froncie - poinformowały w środę wieczorem amerykańskie media. Dzięki temu kobiety będą mogły brać udział w patrolach bojowych, a niewykluczone, że będą mogły także wchodzić w skład elitarnych jednostek do zadań specjalnych, takich jak Navy SEAL.

- Co najmniej 17 osób zginęło, a ponad 50 zostało rannych we wtorek w trzech eksplozjach bomb w Bagdadzie i okolicach, w tym w ataku zamachowca samobójcy w pobliżu bazy wojskowej - poinformowała iracka policja i pracownicy szpitali.

Rząd Turcji i Abdullah Ocalan, uwięziony przywódca Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), uzgodnili plan zakończenia w Turcji konfliktu kurdyjskiego - podał dziennik "Radikal". Plan przewiduje złożenie broni przez PKK w zamian za rozszerzenie praw Kurdów .

Prezydent Barack Obama nominował b. republikańskiego senatora Chucka Hagla na ministra obrony oraz swego doradcę ds. walki z terroryzmem Johna Brennana na szefa Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA). Obie nominacje wymagają zatwierdzenia przez Senat.