Holokaust

Holokaust

"Bez antysemityzmu nie byłoby zagłady. Ale sam antysemityzm to było jednak za mało"

Niemcy chcieli, żeby ludność miejscowa wzięła część winy na siebie. I ona to robiła. Działki, nieruchomości, firmy, a nawet rzeczy osobiste - takie jak ubrania czy meble - należące do Żydów trafiały w polskie ręce - mówi Goetz Aly, niemiecki historyk, autor książki "Europa przeciwko Żydom. 1880–1945". I podkreśla: "bez zawziętości i nienawiści Niemców, na pewno by do Holokaustu nie doszło".

"Od kiedy jesteś Żydem?". Premiera filmu dokumentalnego "Dowód tożsamości"

"Dowód tożsamości" w reżyserii Mikołaja Grynberga to autorski zapis poruszających rozmów z przedstawicielami różnych pokoleń polskich Żydów. Jak czują się we współczesnej Polsce? Co ich boli? O czym marzą? Jak ewoluuje pamięć o Zagładzie i jaką rolę pełni w świadomości dzisiejszych dwudziestolatków? Film dokumentalny produkcji Muzeum POLIN od piątku można oglądać w serwisie TVN24 GO.

Jak polski rząd próbował ratować Żydów

"Chcieliśmy popatrzeć na rolę polskiej dyplomacji, polskiej służby dyplomatyczno-konsularnej nie przez pryzmat najważniejszych wydarzeń i najważniejszych spotkań polskiego premiera z prezydentem Stanów Zjednoczonych czy z Józefem Stalinem, tylko właśnie z perspektywy zwykłej polskiej placówki dyplomatycznej i zwykłego polskiego urzędnika". Z historykiem i redaktorem tomu "W obliczu Zagłady. Rząd RP na uchodźstwie wobec Żydów 1939-1945" Piotrem Długołęckim rozmawia Jacek Stawiski, autor programu "Horyzont".