AIDS / HIV

AIDS / HIV

Rośnie liczba zakażonych wirusem HIV w Polsce

W ciągu dziesięciu lat liczba zarejestrowanych przypadków osób zakażonych wirusem HIV w Polsce się podwoiła. Zdaniem ekspertów, problemem może być większa skłonność do ryzykownych zachowań seksualnych. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Koniec mitu "pacjenta zero". HIV przybył wcześniej, niż myślano

Wirus HIV/AIDS dotarł do Ameryki Północnej dużo wcześniej, niż dotychczas przypuszczano, a Gaetan Dugas nie był tzw. pacjentem zero, czyli źródłem tej epidemii - wynika z nowych badań przeprowadzonych przez międzynarodową grupę naukowców. Ich rezultaty opisano na łamach czasopisma "Nature".

Stypendium tylko dla dziewic. Badania po każdym powrocie z wakacji

Organizacje pozarządowe krytykują inicjatywę władz dystryktu Uthukela, które przyznają młodym dziewczynom pomoc finansową na dalszą naukę w zamian za zachowanie abstynencji seksualnej. Stypendystyki muszą być dziewicami i regularnie poddawać się badaniom. Zwolennicy wyjaśniąją, że to element walki z HIV/AIDS. Krytycy zarzucają, że to próba kontroli nad kobiecym ciałem.

Miliony osób umiera na AIDS, bo brakuje leków. Leczenie się nie opłaca?

Miliony ludzi z wirusem HIV umiera, ponieważ nie ma dostępu do specjalistycznych leków – pisze „The Guardian”. Powodem mają być wysokie ceny stosowane przez koncerny farmaceutyczne oraz cięcia funduszy na leczenie w budżetach organizacji pozarządowych. Problem dotyka najbardziej kraje biedne i te z średnimi dochodami.

Masowy morderca ludzkości ocali miliony istnień?

HIV, czyli wirus zespołu nabytego braku odporności rokrocznie zabija miliony osób na całym świecie. Nie inaczej nowotwory, które nierzadko są niemożliwe do wyleczenia nawet za pomocą ciężkiej chemii. Światełko w tunelu zapaliły wyniki po zastosowaniu eksperymentalnej metody leczenia na pewnej ośmiolatce. Po zainfekowaniu dziecka odrobinę "przerobionym" wirusem HIV, lekarze wyleczyli ją z białaczki.

Przełom w medycynie? Zmutowany wirus HIV wyleczył ciężkie choroby genetyczne

Sześcioro dzieci cierpiących na rzadkie choroby genetyczne zostało wyleczonych dzięki zastosowaniu terapii genowej i użyciu zmodyfikowanego wirusa HIV - donosi "The Wall Street Journal". Okazało się, że powodujący AIDS wirus jest na tyle inwazyjny, że bez problemu infekuje komórki macierzyste. Zabieg przeprowadzili włoscy genetycy.

Połowa zakażonych nie wie, że ma HIV. A badanie trwa kwadrans

Co drugi zarażony Polak nie wie, że jest nosicielem wirusa HIV. Nie wie zatem, że jest zagrożeniem dla zdrowia i życia innych, najczęściej najbliższych. Taka statystyka sprawia, że jesteśmy na europejskim szarym końcu. Łatwo to zmienić, bo badanie trwa kwadrans, jest bezpieczne i nie boli. Udowadnia to reporter "Polski i Świata", który badanie przeżył na własnej skórze.