Liczba osób, u których zdiagnozowano wirus HIV w Europie była w 2016 roku wyższa niż kiedykolwiek, odkąd zaczęto prowadzić statystyki. Eksperci ostrzegli we wtorek, że epidemia rozszerza się "w alarmującym tempie". Sytuacja pogarsza się zwłaszcza w Europie Wschodniej.
W ubiegłym roku zakażenie wirusem HIV - wywołującym AIDS - stwierdzono u 160 tysięcy mieszkańców 53 krajów wchodzących w skład europejskiego regionu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Wspólny raport w tej sprawie ogłosiły we wtorek WHO i Europejskie Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).
"Europa musi zrobić więcej"
- To najwyższa liczba nowo zdiagnozowanych przypadków w jednym roku. Jeśli ten trend się utrzyma, nie będziemy w stanie osiągnąć zaplanowanego celu opanowania epidemii HIV do roku 2030 - oświadczyła Zsuzsanna Jakab, regionalna dyrektor europejskiego oddziału WHO.
Około 80 procent nowych przypadków stwierdzono w Europie Wschodniej - dowiadujemy się z raportu.
Jak podkreślili eksperci obu organizacji, zaobserwowany trend jest szczególnie niepokojący z tego względu, że liczni pacjenci, zanim otrzymają diagnozę, latami nie mają świadomości, że są zakażeni wirusem HIV. Przez ten czas mogą przekazywać go innym osobom, co utrudnia kontrolę epidemiologiczną.
Lekarze podkreślają, że wczesna diagnoza w przypadku wirusa HIV jest ważna także dlatego, iż pozwala pacjentom szybciej rozpocząć terapię, zwiększając ich szanse na długie i zdrowe życie.
- Europa musi zrobić więcej w sprawie HIV - stwierdziła dyrektor ECDC Andrea Ammon. Poinformowała, że średni czas od zakażenia do diagnozy wynosi obecnie trzy lata, czyli "zdecydowanie za długo".
Raport zaleca wdrożenie nowych strategii upowszechniania testów na obecność wirusa, w tym możliwości samobadania się.
Bogatych regionów problem nie omija
Ocenia się, że prawie 37 milionów ludzi na całym świecie to osoby zakażone ludzkim wirusem niedoboru odporności, powodującym AIDS. Większość żyje w uboższych regionach, na przykład w Afryce, gdzie dostępność testów, profilaktyki i terapii jest bardziej ograniczona. Ale epidemia HIV okazuje się trudna do opanowania także w bogatszych częściach świata, w tym w Europie. Według najnowszego raportu ECDC/WHO, w ciągu ostatnich 10 lat odsetek nowo stwierdzonych przypadków zakażenia HIV wzrósł w tym regionie o 52 procent. W 2007 roku było to 12 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców, podczas gdy w 2016 roku już 18,2 na 100 tysięcy.
Ten trend utrzymuje się "głównie z powodu trwałej tendencji wzrostowej na wschodzie" kontynentu - podają autorzy raportu. Według danych opublikowanych wcześniej w tym roku przez ECDC, co szósta osoba u której diagnozuje się HIV w Europie ma powyżej 50 lat.
Nieświadomi nosiciele
Według epidemiologów, ponad połowa zarażonych Polaków nie wie, że są nosicielami HIV. Codziennie dowiadują się o tym dwie - trzy osoby - to dane Społecznego Komitetu ds. AIDS.
W 2016 r. w naszym kraju wykryto 1270 nowych przypadków, najwięcej w województwach mazowieckim, śląskim, dolnośląskim i małopolskim. Jak podał Państwowy Zakład Higieny, od 1985 r. stwierdzono zakażenie u ponad 22 tys. osób.
Autor: rzw / Źródło: Reuters, PAP, TVN Meteo. Źródło głównego zdjęcia: Shutterstock
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock