Hiszpania

Hiszpania

Zorganizowali nielegalne referendum, muszą za nie zapłacić

Były premier Katalonii Carles Puigdemont, a także członkowie jego rządu, zostali zobowiązani do pokrycia kosztów organizacji nielegalnego referendum niepodległościowego w 2017 roku. Decyzję w tej sprawie podjął Trybunał Obrachunkowy w Madrycie.

Madryt wszczyna śledztwo. "Skupia się na elitarnej rosyjskiej grupie wojskowej"

Sąd w Madrycie wszczął śledztwo w sprawie grupy Rosjan, którzy mieli podejmować działania destabilizujące sytuację w Katalonii. Z dochodzenia wynika, że są oni członkami elitarnej grupy rosyjskiego wywiadu wojskowego (GRU). W piątek hiszpańskie media, powołując się na śledztwo prowadzone przez sąd Audiencia Nacional, poinformowały, że agenci rosyjskiego wywiadu byli w Katalonii podczas nielegalnego referendum, które odbyło się w tym regionie Hiszpanii w 2017 roku

Pasażerka wygrała z Ryanairem. Ma otrzymać zwrot pieniędzy

Hiszpański sąd nakazał zwrot opłaty za bagaż podręczny pobranej od jednej z pasażerek Ryanaira. Jak podkreślono, dodatkowa opłata jest sprzeczna z krajowymi przepisami i nie może być dłużej pobierana w Hiszpanii. Irlandzki przewoźnik podkreślił, że orzeczenie nie wpłynie na zmiany w polityce bagażowej.

Ujawniony testament dyktatora. Majątek wartości 1,8 miliona euro

Od katolickiego wyznania wiary rozpoczyna się testament generała Francisco Franco. Szczegóły dokumentu ujawnił w poniedziałek madrycki dziennik "El Mundo". Na majątek o obecnej wartości około 1,8 miliona euro składają się oszczędności, papiery wartościowe i nieruchomości. W ostatniej woli zmarłego w 1975 roku hiszpańskiego dyktatora są również dyspozycje dotyczące pochówku.

Niebezpieczna pogoda w Hiszpanii nie ma końca

Od kilku dni na południu Europy panuje gwałtowna pogoda. Z utrudnieniami zmagają się mieszkańcy Hiszpanii. Obfite opady śniegu spowodowały utrudnienia na drogach i przerwy w dostawie prądu. Meteorolodzy wydali alarmy pogodowe.

Rozstrzelani przez frankistów leżeli we wspólnym mauzoleum z Franco

Urząd do spraw Dziedzictwa Narodowego Hiszpanii wydał w środę zgodę na ekshumację z Doliny Poległych zwłok braci Manuela i Antonio Lapenów, którzy zginęli podczas wojny domowej w latach 1936-1939. Przeniesienie zwłok dwóch przeciwników frankizmu jest efektem bezprecedensowej zgody sądu na prośbę rodzin wnioskujących o zmianę pochówku.

"Jeżeli chcą czegoś od nas, muszą usiąść do rozmów". Katalońskie partie odrzucają koalicję

Nowy hiszpański rząd Pedra Sancheza, oparty na planowanej koalicji socjalistów z Unidas Podemos, nie uzyska poparcia żadnej z trzech katalońskich partii, które w wyniku niedzielnych wyborów parlamentarnych weszły do Kongresu Deputowanych. We wtorek możliwość taką odrzuciła Republikańska Lewica Katalonii (ERC), teraz dołączyły do niej Razem dla Katalonii (JxCat) i Kandydatura Jedności Ludowej (CUP).

Parlament Katalonii zablokował ustawę w sprawie secesji

We wtorek podczas porannego głosowania w katalońskim parlamencie większość deputowanych izby poparła ustawę o tak zwanym prawie do samostanowienia, ale później władze parlamentu zablokowały wejście w życie ustawy pozwalającej na przeprowadzenie kolejnego referendum w sprawie odłączenia się regionu od Hiszpanii.

Hiszpańscy socjaliści nie wejdą w koalicję z ludowcami

Władze Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) odrzuciły w poniedziałek możliwość utworzenia rządu koalicyjnego z centroprawicową Partią Ludową (PP). Potwierdziły za to chęć rozmów z lewicowym Unidas Podemos (UP) oraz liberałami ze Ciudadanos (Cs).