Gospodarka

Gospodarka

Giełda z zyskiem. "Zadziałała dywersyfikacja"

Grupa Giełdy Papierów Wartościowych w trzecim kwartale 2014 r. odnotowała zysk netto na poziomie 30 mln zł - poinformowała GPW w czwartek. Na przyszłość zarząd spółki chce, by GPW stała się giełdą pierwszego wyboru dla emitentów i inwestorów w regionie.

Będzie pomoc dla firm dotkniętych embargiem - 0,5 mld zł

500 mln złotych ma trafić do firm, które straciły na blokadzie eksportu polskich towarów do Rosji - poinformował resort pracy i polityki społecznej. Będą to dopłaty do wynagrodzeń i szkoleń pracowników oraz opłaty składek na ZUS.

Opłaty w bankach idą w górę. Na co uważać?

Banki sięgają do kieszeni klientów. Wszystko dlatego, że mamy bardzo niskie stopy procentowe i skurczyły się przychody związane np. z kartami kredytowymi. Nic więc dziwnego, że banki próbują zniwelować straty podwyższają m.in. opłaty za konta i karty debetowe. Na co jeszcze uważać? Radzi Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.

Przetarg na śmigłowce bojowe zagrożony? Walka toczy się o 11 mld zł

Przetarg na śmigłowce bojowe wart 11 mld zł jest zagrożony. Jeden z trzech oferentów zapowiada, że może do niego nie przystąpić. Chodzi o firmę Sikorsky Aircraft Corporation, która domaga się zmiany warunków przetargu - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". MON odpowiada, że nie ulega naciskom potencjalnych wykonawców.

Po świeże warzywa na stację benzynową. Tesco i Orlen łączą siły

PKN Orlen i Tesco rozpoczęły testowanie nowego format sklepu typu convenience (oferują konsumentom produkty pierwszej potrzeby, niedaleko miejsca zamieszkania) na stacjach benzynowych polskiej sieci. Program potrwa rok, a pierwszy taki obiekt działa już przy ul. Bennetta 2 blisko Portu Lotniczego im. F. Chopina w Warszawie - podaje "Puls Biznesu".

Poszukiwanie ropy i gazu w Polsce łatwiejsze? Będzie specustawa

Chcemy, żeby rząd w grudniu przyjął i skierował do Sejmu projekt specustawy dot. przyspieszenia poszukiwania ropy i gazu w Polsce - poinformował podczas wtorkowej konferencji "Polski Gaz Ziemny 2020" Mirosław Barszcz, członek zespołu węglowodorowego przy MSP.

Zawirowania na rynkach. Przez osłabienie strefy euro

Skala zawirowań na rynkach finansowych w ubiegłym tygodniu była tak duża, że ekonomiści na razie nie potrafią tego wyjaśnić, jest to zapewne wynik znacznego osłabienia strefy euro - głosi poniedziałkowy raport instytutu Bruegel.

Drób drożeje, ale i tak jest najtańszy

Od początku tego roku rosną ceny detaliczne mięsa drobiowego. Drób podrożał względem wieprzowiny i wołowiny oraz w stosunku do innych gatunków mięs, ale i tak jest najtańszy - informuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ)

Polskie firmy tracą pieniądze. Przez ataki hakerów

Rosyjscy hakerzy zaatakowali jedną z polskich firm energetycznych. Dziennik "Rzeczpospolita" próbował ustalić, o jaką firmę mogło chodzić. A PwC podaje, że dwie trzecie polskich firm przyznało, że straciło pieniądze z powodu kradzieży danych.

Wrzesień z deflacją. Ceny spadły o 0,3 proc.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu spadły o 0,3 proc. rok do roku - podał w środę Główny Urząd Statystyczny. Tym samym wrzesień był kolejnym miesiącem, w którym zanotowaliśmy w Polsce deflację. GUS podał też, że inflacja liczona miesiąc do miesiąca wyniosła 0,0 proc.

GUS poda dane o inflacji. Ceny jeszcze bardziej spadną?

W środę Główny Urząd Statystyczny poda dane o inflacji we wrześniu. Mogą one mieć wpływ na kurs złotego i przyszłe decyzje RPP. Ekonomiści spodziewają się, że w ubiegłym miesiącu mieliśmy znowu do czynienia z deflacją - za sprawą spadku cen żywności i paliw.