ConocoPhillips, największy zagraniczny inwestor w polski gaz łupkowy po nieudanych próbach rezygnuje z dalszych poszukiwań - informuje "Rzeczpospolita". Amerykański gigant zainwestował dotychczas w badania prowadzone na Pomorzu 220 mln dolarów.
Informację o rezygnacji z użytkowania trzema polskimi koncesjami wydobywczymi ConocoPhillips ogłosił w piątek.
"Rozczarowanie decyzją"
Amerykański gigant jest operatorem i właścicielem spółki Lane Energy Poland. Wszystkie koncesje obejmowały poszukiwania ropy i gazu w skałach łupkowych zlokalizowanych w województwie pomorskim, w okolicach Damnicy, Karwii i Lęborka.
Działalność ConocoPhillips nad Wisłą obejmowała kilka lat, w ciągu których wykonano siedem odwiertów oraz przeprowadzono w tym czasie największy zabieg hydroszczelinowania w Europie.
Wszystkie zabiegi mające na celu odnalezienie komercyjnych złóż zakończyły się jednak niepowodzeniem.
- Rozumiemy rozczarowanie związane z tą trudną decyzją - mówi cytowany w komunikacie prasowym Tim Wallace, country manager ConocoPhillips w Polsce.
Wycofywanie
Jak zapewnia amerykański koncern, wykonane odwierty zostały zależycie zlikwidowane oraz zabezpieczone. ConocoPhillips zadeklarowało ponadto, że do końca września tereny, na których prowadzone były wiercenia zostało przywrócone do pierwotnego stanu.
- Doceniamy możliwości zaoferowane ConocoPhillips w Polsce. Jednocześnie życzymy Polakom i rządowi powodzenia w ich dalszych wysiłkach - dodał Wallace.
Jak informuje "Rzeczpospolita", koszty związane z wycofaniem działalności w Polsce mają wynieść w II kwartale około 90 mln dol. brutto (30 mln dol. netto).
Po zakończonym procesie zostanie również zamknięty warszawski oddział koncernu ConocoPhillips.
Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock