Dzielnica Szejków w Warszawie? Miał już być tor F1 i park Jacksona

Czy szejkowie powtórzą los zagranicznych inwestorów? Shutterstock, TVN24

Szejkowie ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich chcą zainwestować w Polsce miliardy złotych. Wcześniej biznesowych sił nad Wisłą próbowało wielu. Jednak tylko niektórym wyszło to na dobre. Oto przykłady czterech inwestycji, które nigdy nie zostały zrealizowane.

Emiratczycy, na czele których stoi władca Dubaju Muhammad ibn Raszid Al Maktum, chcą zbudować w Polsce miejską dzielnicę za miliardy złotych. Mowa o inwestycji, która zajmie minimum 20 hektarów. Na tych terenach mają znaleźć się apartamentowce, hotele oraz część komercyjna. Szejkowie zadbają też o odpowiednią infrastrukturę, czyli np. drogi. Obecnie szukają lokalizacji dla swojej inwestycji. Najbardziej zainteresowani są Warszawą. Jednak rynek luksusowych nieruchomości w stolicy nie jest łatwy.

Park rozrywki

Wielką klapą zakończyła się inwestycja Holendra Petera Muldera, który chciał pod Grodziskiem Mazowieckim wybudować ogromne wesołe miasteczko - Adventure World Warsaw.

Na 240 hektarach miały powstać tam park wodny, 24 karuzele i rollercoastery, a także krainy tematyczne, hotele i restauracje.

Inwestorzy poza ogromną porcją rozrywki obiecywali też tysiące miejsc pracy, a dokładnie 3 tys. miejsc pracy. Optymizmu nie kryły władze okolicznych miejscowości, cieszyli się mieszkańcy, bo według planów park miało odwiedzać rocznie 2,6 mln osób.

Taka liczba klientów z pełnymi portfelami zmieniłaby oblicze całego regionu. Niestety piękne słowa nie przełożyły się na rzeczywistość, a inwestor okazał się niewypłacalny.

Nie był to pierwszy raz, gdy zachodni inwestor chciał dostarczyć Polakom wieli park rozrywki. W 1997 roku marzenie o wesołym miasteczku nad Wisłą chciał zrealizować Michael Jackson. Ówczesne władze miasta podpisały nawet list inwencyjny z gwiazdorem, ale piękny sen przerwał skandal. Muzyk został oskarżony o pedofilię i zamiast myśleć o rozrywce w Polsce musiał tłumaczyć się.

Formuła 1

Jeszcze bardziej ambitny plan miał Vahap Toy, czyli turecki biznesmen, którego firma zbudowała w Warszawie charakterystyczne centrum handlowe Blue City.

Turek chciał w Białej Podlaskiej stworzyć "drugie Las Vegas", w skład którego miały wchodzić: międzynarodowe lotnisko, tor Formuły 1, kompleks luksusowych hoteli i kasyna, a także centra biznesowe i aquaparki. Niebotyczna inwestycja miała zawierać również stadion olimpijski dla blisko 60 tys. widzów wraz z kompleksem sportowym z pięciami pływalniami i trzema lodowiskami.

Inwestor marzył też o utworzeniu w Białej Podlaskiej ogromnego centrum medycznego, w skład którego wchodziłyby 32 polikliniki. W mieście miała też powstać filia Uniwersytetu Berkeley z kampusem na 6 tys. studentów. To jednak nie koniec. Turecki biznesmen chciał też wybudować w mieście repliki siedmiu cudów świata, które wraz z gigantycznym lunaparkiem miały ściągać do Białej Podlaskiej turystów z całego świata.

Całość miała kosztować około 6 mld dolarów. Problem w tym, że Toy nie miał nawet części tej ogromnej sumy. Poszukiwania inwestorów na całym świecie spełzły na niczym, a w Polsce okazało się, że Turek nie płaci swoim pracownikom składek ZUS. Chwilę po tym Vahap Toy wyjechał z Polski.

Las Lucas

Kilka lat temu sen o "drugim Las Vegas" nad Wisłą miał też inny inwestor. Tym razem ze Stanów Zjednoczonych. Chodzi o słynnego reżysera Geroge’a Lucasa znanego z serii "Gwiezdne Wojny".

Gwiazdor był powiązany z firmą ACV International LLC, która w 2004 roku chciała w Kostrzynie nad Odrą, Modlinie i Wrocławiu stworzyć centra rozrywkowo-wypoczynkowe z kasynami. Później mówiono już tylko o Kostrzynie.

Amerykanie chcieli zainwestować 700 mln dolarów. Liczyli, że przyciągną 40 tys. osób dziennie, w tym gości z krajów graniczących z Polską.

Inwestor chciał postawić m.in. hotele, salony gier, ogrody tarasowe, kawiarnie, restauracje, a także wielkie pola golfowe. W kompleksie miały znaleźć się również centra handlowe, kina i stacje benzynowe. Pracę w "drugim Las Vegas" miało dostać 4 tys. osób.

W realizacji ogromnej inwestycji przeszkodziły przepisy. W Polsce prawo pozwala otwierać kasyna z określoną liczbą automatów w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców. W liczącym 17 tys. mieszkańców Kostrzynie według prawa mogło być ich tylko 100. Amerykanie lobbowali za zmianą ustawy tak, aby liczba automatów była nieograniczona. Nie doczekali się. Inwestycję postanowili przenieść do innych krajów.

Inwestycje w sztukę to stopa zwrotu nawet 112 proc.
Inwestycje w sztukę to stopa zwrotu nawet 112 proc.TVN24 Bizes i Świat

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl,

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, TVN24

Pozostałe wiadomości

Tylko w ciągu pięciu miesięcy skarbówka wystawiła przedsiębiorcom ponad cztery tysiące mandatów za nieprawidłowości przy wydawaniu paragonów fiskalnych - podało Ministerstwo Finansów. Resort podkreślił przy tym, że wystawienie paragonu jest poświadczeniem uczciwości przedsiębiorcy.

Skarbówka ruszyła na łowy. Znamy efekt

Skarbówka ruszyła na łowy. Znamy efekt

Źródło:
PAP

Pod względem wzrostu gospodarczego w dwóch najbliższych latach Polska powinna być w gronie europejskich liderów – ocenili ekonomiści Santander Bank Polska. Ich zdaniem w 2025 roku wzrost PKB powinien wynieść 3,5 procent.

W tej dziedzinie Polska "powinna się znaleźć w grupie europejskich liderów"

W tej dziedzinie Polska "powinna się znaleźć w grupie europejskich liderów"

Źródło:
PAP

Zwyczajne walne zgromadzenie Orlenu nie udzieliło absolutorium z wykonania obowiązków w roku obrotowym 2023 byłemu prezesowi Danielowi Obajtkowi. Oznacza to, że Obajtek nie otrzyma zmiennej części wynagrodzenia, czyli premii, przysługującej za 2023 rok.

Obajtek bez potężnego zastrzyku finansowego z Orlenu. Jest decyzja

Obajtek bez potężnego zastrzyku finansowego z Orlenu. Jest decyzja

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Janina Goss i Wojciech Jasiński nie otrzymali absolutorium od zwyczajnego walnego zgromadzenia Orlenu. Łącznie absolutorium nie uzyskało dziesięciu członków rady nadzorczej.

Przyjaciółka Kaczyńskiego i były polityk PiS bez absolutorium

Przyjaciółka Kaczyńskiego i były polityk PiS bez absolutorium

Źródło:
PAP

Podczas prac sezonowych najwięcej może zarobić pracownik budowlany. Osoby powyżej 26. roku życia mogą liczyć na wynagrodzenie 25-35 złotych netto za godzinę, a młodsi 50 złotych - wynika z raportu Personnel Service. Drugim najlepiej płatnym zawodem jest instruktor kitesurfingu.

Nawet 50 złotych za godzinę. Oni mogą zarobić najwięcej

Nawet 50 złotych za godzinę. Oni mogą zarobić najwięcej

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 270 milionów złotych. W Polsce padła wygrana trzeciego stopnia w wysokości niemal 1,2 miliona złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 25 czerwca.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Wygrana trzeciego stopnia w Polsce

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Wygrana trzeciego stopnia w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Trwają prace nad projektem mającym doprowadzić do sprawniejszego rozpatrywania spraw frankowych w sądach - poinformowała pełnomocniczka ministra sprawiedliwości zajmująca się tą kwestią Aneta Wiewiórowska-Domagalska. - Mam nadzieję, że już jesienią pokażemy ten projekt - podkreślała.

Rząd szykuje ważny projekt w sprawie kredytów frankowych

Rząd szykuje ważny projekt w sprawie kredytów frankowych

Źródło:
PAP

Komisja Europejska rozpoczęła we wtorek nowe postępowanie antymonopolowe przeciwko Microsoftowi. Jej zdaniem amerykański koncern naruszył unijne przepisy, wiążąc swój produkt do komunikacji Teams ze swoimi popularnymi aplikacjami zawartymi w pakietach dla firm Office 365 i Microsoft 365.

Gigant pod lupą Brukseli. Ruszyło postępowanie antymonopolowe

Gigant pod lupą Brukseli. Ruszyło postępowanie antymonopolowe

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk, na wniosek ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Paszyka, powołał Agnieszkę Majewską na sześcioletnią kadencję Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców - poinformował we wtorek resort rozwoju. Rzecznik MŚP stoi na straży praw mikro, małych i średnich przedsiębiorców - dodano.

Jest nowa rzeczniczka przedsiębiorców

Jest nowa rzeczniczka przedsiębiorców

Źródło:
PAP

Zgłaszamy projekt ustawy o obniżeniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i pracowników, na czym zyskają zarówno pracodawcy, jak i pracownicy - przekazał we wtorek szef sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju Ryszard Petru. Wraz z projektem zostaną przedstawione propozycje cięć w wydatkach państwa.

Będzie obniżka składki zdrowotnej? Jest projekt

Będzie obniżka składki zdrowotnej? Jest projekt

Źródło:
PAP

Lufthansa ogłosiła, że do kosztów każdego biletu będzie doliczać dodatkową opłatę, która w zależności od dystansu i typu biletu może wynieść od jednego do nawet 72 euro. Powodem, jak przekonuje niemiecki przewoźnik, są unijne regulacje środowiskowe, których wdrażanie nowa opłata ma częściowo sfinansować.

Linia lotnicza wprowadza dodatkową opłatę. Nawet 72 euro więcej za bilet

Linia lotnicza wprowadza dodatkową opłatę. Nawet 72 euro więcej za bilet

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Władze Barcelony podjęły decyzję, zgodnie z którą w 2028 roku w mieście nie będzie już mieszkań na wynajem dla turystów. Burmistrz Jaume Collboni zapowiedział, że właściciele ponad dziesięciu tysięcy takich lokali utracą pozwolenia na działalność. Powodem jest kryzys mieszkaniowy.

Barcelona wprowadzi zakaz wynajmu mieszkań turystom. Podano termin

Barcelona wprowadzi zakaz wynajmu mieszkań turystom. Podano termin

Źródło:
CNN, BBC

Ruch bezwizowy w Chinach dla obywateli Polski będzie obowiązywał od 1 lipca bieżącego roku do końca 2025 roku - podała rzeczniczka chińskiego MSZ Mao Ning. Bez wizy możliwy będzie wjazd i pobyt na terytorium Państwa Środka do 15 dni.

Do Chin bez wizy. Rzeczniczka MSZ wyjaśnia

Do Chin bez wizy. Rzeczniczka MSZ wyjaśnia

Źródło:
PAP

Ikea Industry w Wielbarku od dłuższego czasu zmaga się ze spadającą liczbą zamówień, co przełożyło się na problemy finansowe i w rezultacie konieczność redukcji zatrudnienia. W najbliższym czasie pracę straci tam 40 osób, choć zdaniem pracowników to może być dopiero początek planowanych zwolnień w warmińsko-mazurskiej fabryce mebli.

Fabryka Ikei zapowiada zwolnienia w Polsce

Fabryka Ikei zapowiada zwolnienia w Polsce

Źródło:
tvn24.pl, tygodnikszczytno.pl

Zarząd PKP Cargo przedstawił związkowcom propozycję porozumienia w sprawie zawieszenia Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP) - przekazała spółka w komunikacie.

PKP Cargo ma propozycję dla związkowców

PKP Cargo ma propozycję dla związkowców

Źródło:
PAP

Najlepszymi liniami lotniczym na świecie w 2024 roku są Qatar Airways – wynika z tegorocznej edycji zestawienia "World Airline Awards" przedstawionego przez firmę konsultingową Skytrax. Bliskowschodni przewoźnik zajął pierwsze miejsce rankingu już po raz ósmy. Najwyżej ocenionymi liniami z Europy zostały Turkish Airlines.

Najlepsze linie lotnicze świata. Są wyniki najnowszej edycji rankingu

Najlepsze linie lotnicze świata. Są wyniki najnowszej edycji rankingu

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Na ochronę zdrowia może zabraknąć w ciągu trzech lat niemal 160 miliardów złotych - podaje "Rzeczpospolita". Gazeta zastanawia się, czy w związku z tym "wzrosną składki czy podatki".

Rząd ma do załatania potężną lukę. Ma brakować 160 miliardów złotych

Rząd ma do załatania potężną lukę. Ma brakować 160 miliardów złotych

Źródło:
PAP

Stopa bezrobocia w maju 2024 roku wyniosła 5,0 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Miesiąc wcześniej wskaźnik wyniósł 5,1 procent.

Tyle wyniosła stopa bezrobocia w maju

Tyle wyniosła stopa bezrobocia w maju

Źródło:
PAP

W Grecji od 1 lipca w sektorze prywatnym zacznie obowiązywać sześciodniowy tydzień pracy - informuje portal Greek Reporter. Dodaje, że nie dotyczy to pracowników branży gastronomicznej i turystycznej.

Wprowadzają sześciodniowy tydzień pracy od lipca

Wprowadzają sześciodniowy tydzień pracy od lipca

Źródło:
PAP

Żeby zaliczać się do klasy średniej najwięcej trzeba zarabiać w Krakowie, Gdańsku i Warszawie. Na drugim biegunie mamy Białystok, Gorzów Wielkopolski i Kielce. Eksperci przestrzegają jednak, że same zarobki to nie wszystko - o tym, kto może zaliczać się do klasy średniej, decydują jeszcze inne czynniki. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Kto może zaliczać się do klasy średniej? Eksperci: zarobki to nie wszystko

Kto może zaliczać się do klasy średniej? Eksperci: zarobki to nie wszystko

Źródło:
TVN24

Największe wytwórnie płytowe na świecie pozywają dwa start-upy zajmujące się sztuczną inteligencją (AI) w związku z domniemanym naruszeniem praw autorskich - podał portal stacji BBC. Dodał, że chodzi o firmy takie jak Sony Music, Universal Music Group i Warner Records, według których Suno i Udio dopuściły się naruszenia praw autorskich na "niemal niewyobrażalną skalę".

Sztuczna inteligencja kontra muzyczni giganci. Szykuje się batalia sądowa

Sztuczna inteligencja kontra muzyczni giganci. Szykuje się batalia sądowa

Źródło:
BBC

Instytuty badawcze Polskiej Akademii Nauk i Łukasiewicza dostaną 50 milionów euro na realizację projektu przyczyniającego się do powstania nowych technologii dla wielu kluczowych branż we współczesnej gospodarce - przekazał wtorkowy "Puls Biznesu".

Milionowe dotacje dla polskich naukowców. Zajmą się półprzewodnikami

Milionowe dotacje dla polskich naukowców. Zajmą się półprzewodnikami

Źródło:
PAP

- Ostatnie wyniki wykonania budżetu państwa są bardziej niepokojące, Ministerstwo Finansów przygląda się przede wszystkim wpływom z podatku VAT - przyznał w poniedziałek wiceminister finansów Jurand Drop podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Według ekonomistów poziom dochodów z tytułu podatku od towarów i usług w 2024 roku może być o około 25-30 miliardów złotych niższy, niż przewiduje ustawa budżetowa.

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Źródło:
PAP, tvn24.pl