Gospodarka

Gospodarka

Handel w niedzielę dzieli związkowców

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych jest przeciwne ograniczeniu handlu w niedzielę. Tym samym odcina się od projektu Solidarności, pod którym podpisało się 350 tysięcy obywateli i nad którym pracuje Sejm.

Wall Street w dół po minutkach Fed i danych z Chin

W czwartek notowania amerykańskich indeksów zaczęły się od wyraźnych spadków, które potem w dużym stopniu zostały jednak ograniczone. Akcje zniżkowały w reakcji na sygnały o możliwej podwyżce kosztu pieniądza w USA jeszcze w tym roku, płynące z protokołu z wrześniowego posiedzenia Fed.

Koniec podatku liniowego. Kowalczyk: jest decyzja polityczna

Wprowadzenie jednolitego podatku będzie oznaczało likwidację liniowego 19-proc. PIT dla prowadzących działalność gospodarczą. Nie ma powodu, by prezes spółki zarabiający milion rocznie płacił 19 proc., a ktoś zarabiający wielokrotnie mniej - 60 proc. - mówi PAP minister Henryk Kowalczyk. Jak dodaje, najniższa danina - łącznie ze składką ZUS - miałaby wynieść 19,5 proc. Założenia reformy będą przedstawione do połowy listopada.

Rachunki za prąd w górę. Nawet kilkanaście złotych miesięcznie

Ceny prądu wzrosną o kilkadziesiąt złotych, spodziewa się tego samo Ministerstwo Energii. Resort w odpowiedzi na interpelację poselską pisał, że ceny energii elektrycznej wzrosną, co jest związane m.in. z kosztami polityki klimatycznej, czy modernizacją polskich elektrowni. Przeciętny rachunek za prąd wzrośnie od 50 do 75 zł rocznie.

Podwyżka cen wody. Pięć najważniejszych faktów

Od 5 do nawet 25 proc. - o tyle średnio mogą wzrosnąć ceny wody w przyszłym roku, jeśli w życie wejdą zmiany w Prawie wodnym. Tak duża podwyżka może okazać się wielkim obciążeniem dla rodzinnych i firmowych budżetów. Rząd ma się zająć projektem zmian w prawie już w przyszłym tygodniu. Sprawdź, co szykuje.

Przegląd prasy. Przy polskim stole leje się cydr

Po wprowadzeniu rosyjskiego embarga na polskie jabłka cydr stał się modny wśród konsumentów. Oprócz dużych graczy do jego produkcji biorą się także zakłady rzemieślnicze - informuje "Gazeta Wyborcza".

Rosną realne dochody polskich rodzin. Istotny efekt 500 plus

W pierwszym kwartale 2016 roku zwiększyły się realne dochody sektora gospodarstw domowych, a spożycie prywatne utrzymało stałą dynamikę wzrostu - wskazuje ogłoszony w czwartek raport Narodowego Banku Polskiego. Bank centralny ocenia w nim też potencjalne efekty rządowego programu 500 plus - wzrosną wydatki Polaków na usługi: transport, edukację, rekreację, kulturę czy turystykę.

Zagrożone emerytury Polaków. "Będzie tąpnięcie w finansach ZUS-u"

Zakład Ubezpieczeń Społecznych działa jak piramida finansowa. Mamy obietnicę, że przyszłe pokolenia, które będą w ZUS-ie, wypłacą nam emerytury - mówił Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha. Dodał też, że przez ogromną skalę emigracji niebawem finanse ZUS-u czeka "tąpnięcie". Tymczasem prace nad prezydenckim projektem obniżenia wieku emerytalnego mają się zacząć w Sejmie w tym miesiącu.

Gdzie mieszka się najlepiej? Południe kontra północ

Wilno jest najlepszym miastem do życia - wynika z danych Eurostatu. Na podium znalazły się jeszcze Sztokholm i Kopenhaga. Warszawa znalazła się na ósmym miejscu rankingu. Z życia w stolicy Polski zadowolonych jest 93 proc. mieszkańców. Najniższy poziom satysfakcji z życia w stolicy zadeklarowali mieszkańcy Aten - 71 proc., słaby wynik otrzymał też Rzym - 80 proc.

E-papieros. Sprzedaż znika z sieci, za reklamę grozi nawet więzienie

Od dziś e-papierosów nie można sprzedawać na aukcjach internetowych, platformach zakupowych czy automatach. Za reklamowanie zarówno samych e-papierosów, jak i akcesoriów z nimi związanymi, będzie groziła grzywna do 200 tys. zł albo nawet ograniczenie wolności. Zgodnie z nowelą zakazane będzie udostępnianie i sprzedaż papierosów elektronicznych i pojemników z płynem osobom poniżej 18 lat.

Komornik szybciej zajmie konto dłużnika. Ale w nowych przepisach jest furtka

Wystarczy kilka kliknięć, aby zająć pieniądze na bankowym koncie osoby, która nie spłaca np. zaciągniętego kredytu. Komornicy będą mogli elektronicznie zając rachunek bankowy dłużników, zablokować im wypłatę pieniędzy i przymusić pod groźbą grzywny do ujawnienia majątku. Dziś nowe przepisy wchodzą w życie. Dotyczą jednak tylko rachunków bankowych, a nie SKOK-ów.