Polityka zagraniczna Francji

Polityka zagraniczna Francji

Marine Le Pen powoływała się na noblistów. Odpowiedzieli krytyką

Dwudziestu pięciu laureatów ekonomicznej nagrody Nobla skrytykowało "antyeuropejskie" i "protekcjonistyczne" programy części francuskich kandydatów w wyborach prezydenckich, w tym szefowej prawicowego Frontu Narodowego (FN) Marine Le Pen. Zdaniem laureatów proponowane zmiany grożą destabilizacją Europy.

Berlin i Paryż: Asad odpowiedzialny za atak USA

Amerykańska odpowiedź powinna być kontynuowana na poziomie międzynarodowym w ramach ONZ, jeśli jest to możliwe - oświadczył prezydent Francji François Hollande, odnosząc się do ataku USA na syryjską bazę lotniczą. Wcześniej Hollande rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Przywódcy oświadczyli, że prezydent Syrii Baszar el-Asad ponosi wyłączną odpowiedzialność za sytuację w swoim kraju, w tym za atak sił USA. W TVN24 BiS trwa wydanie specjalne.

Asad "będzie sądzony jako zbrodniarz wojenny". Kiedyś

Nadejdzie dzień, gdy międzynarodowy wymiar sprawiedliwości zadecyduje o losie prezydenta Syrii Baszara el-Asada, który morduje własny naród - oświadczył w telewizji CNEWS szef francuskiej dyplomacji Jean-Marc Ayrault.

Le Pen krytykuje przenoszenie produkcji: nie pozwolę, by zarabiali Polacy

W debacie kandydatów na prezydenta Francji pojawiły się wątki dotyczące Polski. Marine Le Pen napiętnowała przeniesienie zakładów sprzętu gospodarstwa domowego Whirlpool z Amiens do Łodzi. Z kolei Jean-Luc Melenchon proponował, by "raz jeszcze poruszono sprawę granic powstałych po (likwidacji) ZSRR" i wzywał do rozmów z Rosją.

Hollande i Merkel wspólnie przeciw Erdoganowi

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande potępili używanie przez władze Turcji w polemikach politycznych z Niemcami oraz innymi państwami Unii Europejskiej porównań z nazizmem - poinformował rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert.

Niemcy. Francja, Białoruś nie uznają dokumentów wydawanych w Donbasie. Kreml odpowiada

Uznanie przez Rosję dokumentów wydawanych przez separatystów na wschodzie Ukrainy jest niedopuszczalne oraz stanowi naruszenie porozumień z Mińska w sprawie uregulowania sytuacji w Donbasie - ocenił w poniedziałek rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert. Podobnie w tej kwestii zareagowały władze w Paryżu i Mińsku. Moskwa twierdzi z kolei, że dokumenty nie naruszają prawa międzynarodowego.

Hollande ostrzegł Trumpa przed "izolacjonizmem"

Prezydent Francji w rozmowie telefonicznej, którą odbył w sobotę z prezydentem USA, podkreślił, że będzie dążył do konsolidacji Unii Europejskiej, a sojusz wojskowy w ramach NATO uważa za nieodzowny i niemożliwy do zastąpienia. Przestrzegł przed protekcjonizmem.

Szefowie MSZ Niemiec i Francji: mamy jasne stanowisko ws. sankcji wobec Rosji

Ewentualne zniesienie sankcji nałożonych na Rosję musi być powiązane z realizacją porozumień z Mińska - oświadczył minister spraw zagranicznych Francji Jean-Marc Ayrault. Wypowiedział się w tej sprawie podczas wspólnej konferencji prasowej z nowym szefem MSZ Niemiec Sigmarem Gabrielem, który składa wizytę w Paryżu.

"Gaullistowska postawa" Fillona

Kandydat prawicy w wyborach prezydenckich we Francji Francois Fillon stawia na Europę i na Rosję. Jego stwierdzenie, że sankcje wobec Rosji są bezużyteczne nie przekona jednak kanclerz Angeli Merkel – komentują we wtorek francuskie media poniedziałkową wizytę polityka w Berlinie.

Były premier Kosowa zatrzymany. Na wniosek Serbii

Francuska policja aresztowała w środę byłego premiera Kosowa Ramusha Haradinaja, jednego z dowódców albańskiej partyzantki podczas wojny domowej w Kosowie w latach 1996-1999. Do zatrzymania doszło na podstawie międzynarodowego nakazu aresztowania wydanego przez Serbię.