Europa

Europa

"Słowacja jest w miejscu, w którym brak zaufania służy za polityczny kompas"

Kontrowersyjna nowelizacja kodeksu karnego, spór o stosunek do wojny na wschodzie, próba przejęcia mediów publicznych - powrót Roberta Ficy do władzy jesienią ubiegłego roku wielokrotnie przyciągał uwagę zagranicznych mediów. Polityczne plany trzykrotnego premiera Słowacji wywołały protesty społeczne, które nie gasły od grudnia aż do środowego zamachu. Skąd bierze się słowacka polaryzacja, która mogła doprowadzić do tragedii?

AI Act przegłosowany. "Rozwodniono" unijne prawo o sztucznej inteligencji?

Parlament Europejski przegłosował AI Act, czyli unijny Akt o sztucznej inteligencji. Giganci internetowi mocno lobbowali, żeby regulacja ta była dla nich mniej restrykcyjna. Częściowo tę walkę wygrali. Ale dzięki rozporządzeniu obywatele państw członkowskich UE uzyskają m.in. prawo skargi na źle działający lub dyskryminujący ich konkretny mechanizm AI.

A co, gdyby Polski nie było w NATO?

Obecność Polski w NATO wydaje się dziś oczywistością, jednak wcale nie była przesądzona. Jaką nasz kraj miał alternatywę? Jak dziś wyglądałaby Polska, gdyby nie została członkiem Sojuszu? I czy w Rosji tak samo odżywałyby imperializm i dążenia do zmiany granic?

Romanse, wybryki, tatuaże. "Imprezowy książę" królem Danii

Chłopięcy wygląd, liczne miłostki, zasłużona reputacja "imprezowego księcia" - Fryderyk dorastał do roli monarchy na oczach całej Danii. Swoimi ekscesami następca tronu nieraz wprawiał w konsternację i rodzinę, i przyszłych poddanych. Dziś jednak uważają, że świetnie sprawdzi się jako następca Małgorzaty II. Sympatii narodu do przyszłego władcy nie zmniejszyły nawet niedawne pogłoski o jego romansie. Nowego króla, który na tronie zasiądzie 14 stycznia, Duńczycy lubią za to, że jest "taki jak oni".