70. rocznica zakończenia II wojny światowej

70. rocznica zakończenia II wojny światowej

Premier Japonii Shinzo Abe nie będzie obecny na defiladzie w Moskwie 9 maja, upamiętniającej 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej ze względu na napięty harmonogram - poinformował we wtorek rzecznik japońskiego rządu. Na uroczystościach będzie ambasador Japonii w Rosji - dodał rzecznik Yoshihide Suga.

Rosyjska agencja RIA Nowosti informuje, że Nocne Wilki, które nie zostały wpuszczone do Polski, wróciły do Brześcia. Agencja powołuje się na rzecznika białoruskich pograniczników Aleksandra Tiszczenka, który powiedział, że "motocykliści obecnie odpoczywają". Wcześniej polska Straż Graniczna poinformowała, że grupa nie zostanie wpuszczona do Polski. "Trzęsą nas maksymalnie. Sprawdzają wszystkie rzeczy - każdą koszulkę, każdy klucz, każdy śrubokręt" - cytowała wcześniej Andrieja Bobrowskiego, przedstawianego jako komandor rajdu "Zwycięstwo. Moskwa - Berlin", rosyjska agencja Interfax. Motocykliści zamierzali przekroczyć granicę w Terespolu. Zmierza do nich lider Aleksandr Załdostanow, ps. Chirurg.

"Wstydem okryli się organizatorzy obchodów 70. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Ravensbrueck" - pisze "Der Spiegel"- opisując wydarzenia z 19 kwietnia. W czasie spotkania, na które zostało zaproszonych około 90 jeszcze żyjących byłych więźniarek niemieckiego obozu, podano poczęstunek. Ofiary hitlerowców jadły plastikowymi sztućcami z plastikowych misek i talerzy, a zaproszeni politycy - w tym Anna Komorowska i pierwsza dama Niemiec Daniela Schadt - z porcelany - oburza się "Der Spiegel".

8 maja będzie Narodowym Dniem Zwycięstwa - postanowił w piątek polski Sejm, znosząc zarazem Święto Zwycięstwa i Wolności 9 maja. Rosjanom ten ruch się nie podoba. Oświadczenie w tej sprawie złożył rzecznik MSZ Aleksander Łukaszewicz, mówiąc "o próbach rewizji historycznego wkładu narodów rosyjskiego i polskiego w zwycięstwo w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej".

Rocznica zakończenia II wojny światowej zbliża się wielkimi krokami. Kto pojawi się na obchodach 7 maja na Westerplatte i czy Polska, która chciała stworzyć wydarzenie będące "konkurencją" dla obchodów Dnia Zwycięstwa w Moskwie 9 maja, przyciągnie tych polityków, którzy co roku odwiedzali z reguły Władimira Putina? Materiał "Faktów" TVN.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un przybędzie do Moskwy 9 maja na obchody Dnia Zwycięstwa - potwierdziły już oficjalnie rosyjskie władze. Będzie to pierwsza zagraniczna podróż Kima od objęcia od niego władzy w Pjongjangu.

Przywódca Kuby Raul Castro będzie obecny na defiladzie w Moskwie 9 maja, upamiętniającej 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Poinformowała o tym przewodnicząca Rady Federacji, wyższej izby parlamentu Rosji, Walentina Matwijenko.

Szef ukraińskiego sztabu generalnego generał-pułkownik Wiktor Mużenko odniósł się w piątkowy wieczór do powtórzonego po raz kolejny przez Władimira Putina zapewnienia, że na Ukrainie nie ma rosyjskich żołnierzy. - Mamy listę jednostek, miejsca ich przebywania, liczebność i opis broni, jaką się posługują. Wiemy, że niektóre wezmą udział w paradzie w Moskwie 9 maja - powiedział ukraiński wojskowy.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier 7 maja złoży oficjalną wizytę w Wołgogradzie, który na czas obchodów 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej wróci do dawnej nazwy - Stalingrad - poinformowała "Niezawisimaja Gazieta". Towarzyszyć mu będzie szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. W czasie bitwy o Stalingrad, na którym załamała się ofensywa hitlerowskich Niemiec w wojnie z ZSRR, między sierpniem 1942 r. i lutym 1943 r. zginęło ok. 100 tys. żołnierzy.

Szlakiem wojennego frontu w 70. rocznicę zwycięstwa ZSRR nad Niemcami chcą wyruszyć nie tylko członkowie klubu Nocne Wilki - dowiedział się reporter "Faktów" TVN Andrzej Zaucha. Rajd samochodowy, m.in. przez Warszawę, organizuje DOSAAF. "Drogi Chwały" DOSAAF (Ochotnicze Towarzystwo Służby Armii, Lotnictwu i Flocie) rozpoczną się w Moskwie, zakończą w Torgau. Rajd wspierają m.in. administracja prezydenta i MSZ.

W środę czeski parlament zdecyduje, czy wyjazd do Moskwy prezydenta Milosza Zemana na obchody Dnia Zwycięstwa zostanie sfinansowany przez podatników. Duża grupa posłów chce bowiem, by Zeman, który jako jedyny polityk z Unii Europejskiej zamierza świętować zakończenie II wojny światowej z Władimirem Putinem, zapłacił za to z własnej kieszeni.

Kreml stara się ratować obchody Dnia Zwycięstwa w Moskwie przewidziane jak co roku na 9 maja, stwierdzając, że zaproszenie od Władimira Putina do świętowania zakończenia II wojny światowej przyjęło "już" 26 światowych przywódców. Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow wymienia jednak w kółko tylko kilka krajów, których liderzy potwierdzili przybycie do Rosji, szczycąc się ostatnio zapowiedzią pojawienia się prezydenta Czech. Reszta zagranicznych gości to jednak delegacje z dość egzotycznych krajów, np. Kuby, Mongolii, Wietnamu, RPA. Będzie też Kim Dzong Un.

Ani premier Szwecji Stefan Loefven, ani żaden z ministrów jego gabinetu nie pojedzie do Moskwy na obchody 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej organizowane 9 maja - przekazała jego rzeczniczka Anne Ekberg, cytowana w niedzielę przez portal The Local.se.

Liderzy Chin i Korei Północnej będą wśród zagranicznych gości, którzy przyjadą do Moskwy na uroczystości z okazji 70. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej w Europie - oświadczył szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk pytany, czy pojedzie na obchody 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej do Moskwy 9 maja, odpowiada: Zaproszenie dostałem. Nie pojadę. Z udziału w uroczystości zrezygnowali już m. in. kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Wielkiej Brytanii David Cameron.