Xięgarnia

Xięgarnia

- "Książka twarzy" to jest mrugnięcie okiem do Facebooka i stworzenie własnego profilu, tylko na papierze, tradycyjnie. Można dotknąć, kupić, włożyć do teczki - tak o swojej książce mówił w programie "Xięgarnia" w TVN24 tegoroczny laureat Nagrody Nike Marek Bieńczyk. Eseista i miłośnik wina pytany, na co wyda otrzymane 100 tys. zł, zdradził, że marzy o "legendarnej butelce" najdroższego wina świata - Romanée-Conti.

- To nie jest tak, że ja strzykam jadem na Polskę, dlatego że jej nie lubię i sprawia mi to jakąś dziwną satysfakcję. Uważam się za patriotę i osobę zatroskaną o Polskę - tłumaczył w programie "Xięgarnia" w TVN24 Krzysztof Varga. Ten prozaik i publicysta słynie między innymi z ciętych i "jadowitych" komentarzy dotyczących "rodzimego podwórka".

Po siedmiu latach przerwy Dorota Masłowska powróciła z nową powieścią: "Kochanie, zabiłam nasze koty". Książka, w której Nowy Jork miesza się z Warszawą, dotyczy przede wszystkim polskiej rzeczywistości. - Cały czas próbuję ją nadgryźć i nawet jeśli ubieram rzeczywistość (polską) w tę amerykańską i nawet jeśli przebieram ją w amerykańskie rekwizyty i nadaję temu wszystkiemu amerykański akcent, to i tak piszę po polsku - wyznała Masłowska.

- Ten świat, moim zdaniem, jest już tak zagmatwany, że jest coraz większe zapotrzebowanie na literaturę faktu, na to, żeby ktoś - jak kazał Kapuściński - mądrze objaśniał ten świat - mówił w programie "Xięgarnia" w TVN24 Mariusz Szczygieł, pisarz i reportażysta. Według niego, reportaż został wynaleziony po to, żeby zrozumieć drugiego człowieka, "żeby jedni mogli zrozumieć drugich".

- Wiedziałem, że i tak mnie nazwą grafomanem, więc uprzedziłem to i wprowadziłem postać Wielkiego Grafomana. Lepiej być wielkim - tak w programie "Xięgarnia" w TVN24 mówił o sobie i swoim literackim alter ego pisarz Andrzej Pilipiuk. - Kompleksy? Ja i tak zarabiam lepiej niż moi recenzenci - dodał.