Wybory parlamentarne 2019

Wybory parlamentarne 2019

Frekwencja w wyborach parlamentarnych do Sejmu i Senatu wyniosła 61,1 proc. - wynika z sondażu late poll IPSOS dla trzech telewizji. To niemal rekord. Najwyższą frekwencję w III RP odnotowaliśmy w pierwszych wolnych wyborach w 1989 r. Wówczas do urn poszło 62,7 proc. Polaków. Sprawdź, kto poszedł głosować najchętniej, a czyja reprezentacja była najmniej liczna przy urnach.

Poznaliśmy pierwsze sondażowe wyniki wyborów parlamentarnych. Według nich PiS zdobywa 43,6 procent głosów, Koalicja Obywatelska - 27,4 procent, Sojusz Lewicy Demokratycznej - 11,9 procent. Państwowa Komisja Wyborcza na poniedziałek na godz. 10.00 zaplanowała pierwszą konferencję na temat części zweryfikowanych już wyników wyborów.

We Włoszech, Portugalii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Belgii - Polacy mieszkający za granicą i turyści z Polski ustawiają się w kolejkach, by oddać głos w wyborach parlamentarnych. - Pierwszy raz widzę coś takiego, jestem w szoku. Zwykle podczas głosowania kolejka nie wychodzi z budynku, a dziś ludzie stoją na ulicy - powiedział mieszkający w Londynie pan Eugeniusz. Nagrania i zdjęcia kolejek otrzymujemy na Kontakt 24.

Wyborcy mają możliwość złożenia protestu w takiej sprawie, sąd będzie rozpatrywał okoliczności - mówiła podczas konferencji Państwowej Komisji Wyborczej szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak. Odniosła się w ten sposób do doniesień między innymi ze Świebodzina, gdzie jedna z osób oddających głos zgłosiła, że karta z kandydatami do Senatu nie miała pieczęci. - Stało się, nie można otworzyć urny do zakończenia głosowania - dodał członek PKW sędzia Krzysztof Strzelczyk.

O godzinie 7.00 w całej Polsce rozpoczęło się głosowanie w wyborach parlamentarnych, w których wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. Do głosowania, które potrwa do godziny 21.00, uprawnionych jest ponad 30,1 miliona wyborców.

Wieczny polski kompleks, że jesteśmy biedniejsi od państw Zachodu może być zlikwidowany, jeśli nasza polityka będzie kontynuowana - przekonywał w Chełmie prezes partii Jarosław Kaczyński. - Zwyciężymy, ale jeśli będziemy do końca pracować. To była długa droga, długa droga Prawa i Sprawiedliwości, przedtem Porozumienia Centrum. To była droga, w której decydującą rolę odegrał człowiek, który już jest po tamtej stronie - mój świętej pamięci brat. I to jest droga, która może naprawdę doprowadzić Polskę do największego sukcesu w ciągu przynajmniej wieków jej dziejów - dodał.

Polacy dzisiaj, na kilkadziesiąt godzin przed otwarciem lokali wyborczych, zobaczyli, jak będzie - powiedział w "Kropce nad i" kandydat Koalicji Obywatelskiej do Senatu Marek Migalski. Odniósł się do słów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o "piętnowaniu" elit. - Nikt nie będzie napiętnowany - przekonywał natomiast kandydat PiS na posła Zbigniew Girzyński.

Cała wypowiedź prezesa PiS dotyczyła Polski i jej szans rozwojowych, jej losu. To był fragment, gdzie akurat prezes Kaczyński mówił o polityce zagranicznej, więc w oczywisty sposób mówiąc "naszych wrogów" miał na myśli wrogów Polski - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel. - Przez te cztery lata bardzo dobrze chowaliście Jarosława Kaczyńskiego za maską takiego spokojnego, starszego pana. Kiedy dzisiaj mówi o tym, że ludzie niegłosujący na PiS będą napiętnowani, to pokazuje swoją prawdziwą twarz - ocenił poseł PO-KO Cezary Tomczyk.

- W najbliższą niedzielę odbędą się wybory do Sejmu i Senatu, wybory bardzo ważne, dotykające kluczowych dziedzin naszego życia - powiedział w orędziu przed wyborami parlamentarnymi prezydent Andrzej Duda. Zaapelował o wysoką frekwencję, "aby i tym razem padł rekord udziału Polaków w wyborach".

W czwartkowym "Czarno na Białym" w TVN24 podsumowujemy cztery lata rządów PiS i ich obietnice. Opowiemy o wielkich obietnicach inwestycyjnych i o losach Polskiej Fundacji Narodowej. Reporter "Czarno na białym" sprawdził również, co się dzieje ze śledztwem w sprawie katastrofy smoleńskiej, ustaleniami komisji Antoniego Macierewicza i z wrakiem samolotu.

Trzeba prezesa spytać, ja nie byłem w Sosnowcu - mówił wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki z Prawa i Sprawiedliwości, pytany o słowa Jarosława Kaczyńskiego. W środę prezes PiS powiedział, że "nowa polska elita władzy i - mam nadzieję - coraz większa część elity kulturalnej i innych elit już nie pracuje dla naszych wrogów". Dodał, że ci, którzy dla nich "pracują, będą piętnowani".

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział kolejne zmiany w wymiarze sprawiedliwości. - Proszę pytać szczegółowo pana prezesa, jak to będzie wyglądało - powiedział TVN24 senator tej partii Jan Maria Jackowski, pytany o wyjaśnienie słów Jarosława Kaczyńskiego. - Kaczyński marzy o jednolitej władzy państwowej, gdzie wyroki będą pisane przez uległych sędziów - ocenił były minister sprawiedliwości Borys Budka, poseł klubu Platformy Obywatelskiej i Koalicji Obywatelskiej.

- Twój głos jest bardzo ważny, nie zmarnuj go - SMS takiej treści dostał w nocy pan Sebastian. Podpisany: Prawo i Sprawiedliwość, pozycja nr 14. I dalej nazwisko kandydata. I jeszcze prośba o przesyłanie dalej. - Nigdy w życiu tego pana nie spotkałem - mówi odbiorca. - Były takie sms, ale tylko do znajomych wysyłałem - odpowiada nadawca. Ale to nie jedyne uchybienie tego kandydata w tej kampanii wyborczej.