Wybory parlamentarne 2019

Wybory parlamentarne 2019

Ogłoszenia wyników wyborów parlamentarnych można się spodziewać nie wcześniej niż w poniedziałek późnym wieczorem albo we wtorek - powiedział w niedzielę wieczorem zastępca przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Sylwester Marciniak.

Zdecydowana większość rolników oddała swój głos na Prawo i Sprawiedliwość. To ugrupowanie poparła również ponad połowa osób bezrobotnych oraz emerytów. Wśród uczniów i studentów PiS znalazło się za Koalicją Obywatelską oraz SLD - wynika z sondażu late poll przeprowadzonego przez IPSOS.

Kandydaci Koalicji Obywatelskiej zdobyli najwięcej głosów w wyborach parlamentarnych wśród wyborców, którzy cztery lata temu w poprzednim takim głosowaniu nie poszli do urn. "Nowi" względem 2015 roku wyborcy często popierali też w niedzielę Prawo i Sprawiedliwość oraz SLD - wynika z sondażu late poll ośrodka Ipsos.

Gdyby posłów wybierały kobiety, to - według sondażu late poll - Konfederacja znalazłaby się pod progiem wyborczym - bo tylko co trzeci głos oddany na tę listę został zaznaczony przez kobiecą rękę. PiS wygrałby bez względu na płeć, ale wśród kobiet Koalicja Obywatelska skraca dystans do partii Kaczyńskiego.

Duże zainteresowanie wyborami parlamentarnymi w Polsce, jak na Amerykę, najlepiej można było zobaczyć w największych polskich skupiskach, czyli w Chicago i Nowym Jorku, gdzie przed lokalami wyborczymi ustawiały się kolejki. Żeby oddać głos trzeba było stać nawet 1,5 godziny - relacjonował jeszcze przed ogłoszeniem sondażowych wyników wyborów parlamentarnych korespondent "Faktów" TVN w USA Marcin Wrona, który wirtualnie "pojawił się" w studiu TVN24. W trakcie wieczoru wyborczego "Czas decyzji" o głosowaniu w Wielkiej Brytanii mówił korespondent Maciej Woroch.

Mniejsze partie mogą wykazać się większą radością po ogłoszeniu sondażowych wyników exit poll - powiedział były prezydent Aleksander Kwaśniewski w TVN24, w wyborczym wydaniu programu "Kropka nad i". - Polska jest podzielona - ocenił.

- Graliśmy jako jedna drużyna, szło nam wspaniale i mam nadzieję, że ostateczne wyniki to odbiją - powiedział Janusz Korwin-Mikke, lider Konfederacji po ogłoszeniu sondażowych wyników exit poll. Apelował jednak, żeby "wstrzymać się z radością" do czasu ogłoszenia oficjalnych wyników.

Wyborcy z wykształceniem podstawowym, zasadniczym zawodowym oraz średnim i pomaturalnym głosowali najczęściej na Prawo i Sprawiedliwość. Wśród osób z wykształceniem wyższym to Koalicja Obywatelska okazała się zwycięzcą wyborów - wynika z sondażu late poll przeprowadzonego przez IPSOS.

Jeżeli te wyniki się potwierdzą, to jest wielki mandat zaufania od naszych rodaków dla racjonalnego centrum, dla Koalicji Polskiej, dla tego, co zaproponowaliśmy dla Polski - powiedział prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. Według pierwszych sondażowych wyników exit poll przygotowanych przez IPSOS PSL zdobyło 9,6 procent głosów. - Ja przez te cztery lata miałem tak wielkie nadzieje, miałem tak wiele radości, które potem były bestialsko stłumione różnymi zdarzeniami, że ja chcę z tą radością poczekać do jutra - wyznał Paweł Kukiz, którego ugrupowanie startowało w wyborach razem z PSL.

Najmłodsi wyborcy najmniej licznie poszli do urn w niedzielnych wyborach. Ci, którzy zagłosowali, najczęściej wybierali Prawo i Sprawiedliwość, a w następnej kolejności Koalicję Obywatelską. Trzeci wynik wśród najmłodszych wyborców uzyskała Konfederacja - wynika z sondażu late poll Ipsos.

Czy Prawo i Sprawiedliwość w ciągu najbliższych czterech lat będzie w stanie - zgodnie z zapowiedziami - zmienić Konstytucję? Wstępne wyniki sondażowe wskazują, że by to uczynić zwycięzca tych wyborów będzie potrzebował koalicjanta. Według sondażu late poll przeprowadzonego przez Ipsos Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 239 mandatów. Druga na liście jest Koalicja Obywatelska z wynikiem 131 mandatów, następna Lewica (46 mandatów). PSL uzyskało 30 mandatów, a Konfederacja - 13.

Daliśmy radę, połączyliśmy trzy pokolenia, zrobiliśmy to, co w Polsce rzadko się zdarza w życiu politycznym. Podaliśmy sobie ręce, zmieniliśmy oblicze polskiej polityki. Wchodzimy do Sejmu - mówił Robert Biedroń po ogłoszeniu sondażowych wyników exit poll.

Mimo potężnego frontu przeciwko nam zdołaliśmy wygrać i wszystko wskazuje na to, że to się jednak utrzyma. A jeśli się utrzyma, to będzie trwała dobra zmiana - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów. Zaznaczył, że PiS "otrzymał dużo, ale zasługuje na więcej".