Wybory parlamentarne 2019

Wybory parlamentarne 2019

Co z przywództwem Schetyny? Kidawa-Błońska: na razie patrzymy, co będzie jutro

Zrobiliśmy w tych wyborach bardzo dużo. Może gdyby było więcej czasu, wynik byłby lepszy - przyznała Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera. Komentowała w ten sposób pierwsze sondażowe wyniki wyborów parlamentarnych. Dopytywana, czy przywództwo Grzegorza Schetyny zostało zweryfikowane pozytywnie, odparła: - Na razie patrzymy na to, co będzie jutro, na ułożenie Sejmu, ułożenie klubu.

PKW wskazuje możliwy termin ogłoszenia wyników wyborów

Ogłoszenia wyników wyborów parlamentarnych można się spodziewać nie wcześniej niż w poniedziałek późnym wieczorem albo we wtorek - powiedział w niedzielę wieczorem zastępca przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Sylwester Marciniak.

Uczniowie i studenci podzieleni. PiS dopiero trzecie

Zdecydowana większość rolników oddała swój głos na Prawo i Sprawiedliwość. To ugrupowanie poparła również ponad połowa osób bezrobotnych oraz emerytów. Wśród uczniów i studentów PiS znalazło się za Koalicją Obywatelską oraz SLD - wynika z sondażu late poll przeprowadzonego przez IPSOS.

Dwa i pół miliona osób tym razem nie zostało w domach. Komu pomogły?

Kandydaci Koalicji Obywatelskiej zdobyli najwięcej głosów w wyborach parlamentarnych wśród wyborców, którzy cztery lata temu w poprzednim takim głosowaniu nie poszli do urn. "Nowi" względem 2015 roku wyborcy często popierali też w niedzielę Prawo i Sprawiedliwość oraz SLD - wynika z sondażu late poll ośrodka Ipsos.

Koalicja Obywatelska i Lewica kobiet, Konfederacja mężczyzn

Gdyby posłów wybierały kobiety, to - według sondażu late poll - Konfederacja znalazłaby się pod progiem wyborczym - bo tylko co trzeci głos oddany na tę listę został zaznaczony przez kobiecą rękę. PiS wygrałby bez względu na płeć, ale wśród kobiet Koalicja Obywatelska skraca dystans do partii Kaczyńskiego.

Wirtualne połączenie w studiu. Jak wyglądało głosowanie za granicą?

Duże zainteresowanie wyborami parlamentarnymi w Polsce, jak na Amerykę, najlepiej można było zobaczyć w największych polskich skupiskach, czyli w Chicago i Nowym Jorku, gdzie przed lokalami wyborczymi ustawiały się kolejki. Żeby oddać głos trzeba było stać nawet 1,5 godziny - relacjonował jeszcze przed ogłoszeniem sondażowych wyników wyborów parlamentarnych korespondent "Faktów" TVN w USA Marcin Wrona, który wirtualnie "pojawił się" w studiu TVN24. W trakcie wieczoru wyborczego "Czas decyzji" o głosowaniu w Wielkiej Brytanii mówił korespondent Maciej Woroch.

"Polska jest podzielona na pół"

Mniejsze partie mogą wykazać się większą radością po ogłoszeniu sondażowych wyników exit poll - powiedział były prezydent Aleksander Kwaśniewski w TVN24, w wyborczym wydaniu programu "Kropka nad i". - Polska jest podzielona - ocenił.

Korwin-Mikke: wstrzymajmy się jeszcze z radością

- Graliśmy jako jedna drużyna, szło nam wspaniale i mam nadzieję, że ostateczne wyniki to odbiją - powiedział Janusz Korwin-Mikke, lider Konfederacji po ogłoszeniu sondażowych wyników exit poll. Apelował jednak, żeby "wstrzymać się z radością" do czasu ogłoszenia oficjalnych wyników.

KO przed PiS tylko wśród najlepiej wykształconych

Wyborcy z wykształceniem podstawowym, zasadniczym zawodowym oraz średnim i pomaturalnym głosowali najczęściej na Prawo i Sprawiedliwość. Wśród osób z wykształceniem wyższym to Koalicja Obywatelska okazała się zwycięzcą wyborów - wynika z sondażu late poll przeprowadzonego przez IPSOS.

Kosiniak-Kamysz: to wielki mandat zaufania dla racjonalnego centrum

Jeżeli te wyniki się potwierdzą, to jest wielki mandat zaufania od naszych rodaków dla racjonalnego centrum, dla Koalicji Polskiej, dla tego, co zaproponowaliśmy dla Polski - powiedział prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. Według pierwszych sondażowych wyników exit poll przygotowanych przez IPSOS PSL zdobyło 9,6 procent głosów. - Ja przez te cztery lata miałem tak wielkie nadzieje, miałem tak wiele radości, które potem były bestialsko stłumione różnymi zdarzeniami, że ja chcę z tą radością poczekać do jutra - wyznał Paweł Kukiz, którego ugrupowanie startowało w wyborach razem z PSL.

Niska frekwencja, dobry wynik Konfederacji. Tak głosowali młodzi

Najmłodsi wyborcy najmniej licznie poszli do urn w niedzielnych wyborach. Ci, którzy zagłosowali, najczęściej wybierali Prawo i Sprawiedliwość, a w następnej kolejności Koalicję Obywatelską. Trzeci wynik wśród najmłodszych wyborców uzyskała Konfederacja - wynika z sondażu late poll Ipsos.

Prawo i Sprawiedliwość wygrywa i ma większość, ale nie konstytucyjną

Czy Prawo i Sprawiedliwość w ciągu najbliższych czterech lat będzie w stanie - zgodnie z zapowiedziami - zmienić Konstytucję? Wstępne wyniki sondażowe wskazują, że by to uczynić zwycięzca tych wyborów będzie potrzebował koalicjanta. Według sondażu late poll przeprowadzonego przez Ipsos Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 239 mandatów. Druga na liście jest Koalicja Obywatelska z wynikiem 131 mandatów, następna Lewica (46 mandatów). PSL uzyskało 30 mandatów, a Konfederacja - 13.

"Wracamy tam, gdzie zawsze było miejsce polskiej lewicy"

Daliśmy radę, połączyliśmy trzy pokolenia, zrobiliśmy to, co w Polsce rzadko się zdarza w życiu politycznym. Podaliśmy sobie ręce, zmieniliśmy oblicze polskiej polityki. Wchodzimy do Sejmu - mówił Robert Biedroń po ogłoszeniu sondażowych wyników exit poll.