Wybory parlamentarne 2019

Wybory parlamentarne 2019

Gliński przegrywa nie tylko z "jedynką" KO, ale też z kolegą z partii

Był liderem łódzkiej listy Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu, ale wyścig wyborczy wicepremier Piotr Gliński skończył z trzecim wynikiem. W dziewiątym okręgu wyborczym - po przeliczeniu wszystkich głosów - przegrał z liderem listy KO, Tomaszem Zimochem, ale również z kolegą z PiS - niedoszłym prezydentem miasta, Waldemarem Budą. Tego ostatniego poparło najwięcej głosujących w Łodzi i okolicach.

Ojciec prezydenta nie zostanie senatorem

Kraków wybrał swoich senatorów. Mandaty uzyskali Jerzy Fedorowicz i Bogdan Klich z Koalicji Obywatelskiej. Wielkim przegranym jest Jan Duda, ojciec prezydenta Andrzeja Dudy.

"Dajcie państwo czas prezydentowi, żeby desygnował kandydata na premiera"

Skład rządu poznamy w ciągu dwóch, trzech tygodni - powiedział w poniedziałek w rozmowie z dziennikarzami rzecznik rządu Piotr Mueller. Przypomniał, że prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński już w trakcie kampanii zapowiadał, że kandydatem na premiera będzie Mateusz Morawiecki. Także wiceprezes Joachim Brudziński podkreślił, że Morawiecki jest "naturalnym" kandydatem na szefa rządu.

Kurski sfotografowany z Kaczyńskim. Sasin: nie wnikam w to, jak zarządza telewizją

W niedzielę po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów prezes państwowej telewizji Jacek Kurski został sfotografowany z politykami PiS, między innymi z Jarosławem Kaczyńskim. Wicepremier Jacek Sasin w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 mówił, że "nie wnika w to", jak telewizją zarządza Kurski. - Rozumiem, że nie oczekuje pan takiego standardu, że ja, jako polityk, wicepremier, będę dzwonił do dziennikarzy telewizji publicznej i mówił: "źle mówicie, mówcie inaczej" - zwrócił się do prowadzącego.

Prawo i Sprawiedliwość traci Senat

Wyniki wyborów do Senatu 2019. Kandydaci Koalicji Obywatelskiej zdobyli 43 mandaty senackie, PSL - trzy, SLD - dwa. Trzy przypadły kandydatom sympatyzującym z opozycją, ale startującym z własnych komitetów. Oznacza to, że opozycja ma większość w Senacie. 48 mandatów zdobyli kandydaci z list PiS. Jeden mandat przypadł Lidii Staroń, która nie miała konkurenta z PiS.

Biedroń: jeżeli powiedzą, że będę najlepszym kandydatem, to przyjmę to wyzwanie

Uważam, że pierwsza tura wyborów prezydenckich powinna być plebiscytem, w którym wystartują różni kandydaci i kandydatki, także z opozycji. Niech zwycięży najlepszy czy najlepsza i wtedy w drugiej turze powinniśmy jako opozycja wesprzeć tego kandydata czy kandydatkę - mówił w specjalnym wydaniu "Rozmowy Piaseckiego" w TVN24 lider Wiosny Robert Biedroń.

"W stosunkach z Rosją nie należy się spodziewać żadnych zmian"

"Władze Polski na pewno będą nadal dążyć do jak najściślejszych więzi ze Stanami Zjednoczonymi, które rozpatrywane są jako przeciwwaga dla napiętych stosunków z Brukselą" - komentuje wynik wyborów parlamentarnych do Sejmu i Senatu rosyjski dziennik "Izwestia". "W stosunkach z Rosją nie należy się spodziewać żadnych zmian" - przyznaje rozmówca agencji RIA Nowosti.

PKW podała wyniki wyborów do Sejmu z podziałem na mandaty

PKW podała wyniki wyborów parlamentarnych 2019. W Sejmie Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 235 mandatów (43,59 procent głosów); Koalicja Obywatelska - 134 mandaty (27,40 procent głosów); SLD - 49 mandatów (12,56 procent głosów); PSL - 30 mandatów (8,55 procent głosów); Konfederacja - 11 (6,81 procent głosów), a Mniejszość Niemiecka - 1 mandat (0,17 procent głosów). Frekwencja wyniosła 61,74 procent.

"Wierzę, że to nie jest koniec, że to będzie w jakimś stopniu nowy początek"

Zawsze ten wynik mógł być lepszy, liczyliśmy na wynik powyżej 30 procent, teraz należy wyciągnąć wnioski, zobaczyć, co poszło nie tak, gdzie popełniliśmy błędy - mówił w specjalnym wydaniu "Rozmowy Piaseckiego" w TVN24 Borys Budka. Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej odniósł się do sondażowych wyników wyborów parlamentarnych. Mówił również, że wierzy, iż "to będzie w jakimś stopniu nowy początek" dla jego partii.

Budowanie większości konstytucyjnej? Sasin: to jest całkowicie niemożliwe

Chciałoby się by było lepiej, natomiast najważniejsze jest to, że cel został osiągnięty, czyli samodzielna większość - mówił w specjalnym wydaniu "Rozmowy Piaseckiego" w TVN24 wicepremier Jacek Sasin z Prawa i Sprawiedliwości, odnosząc się do sondażowych wyników wyborów parlamentarnych. Mówił również, że stworzenie większości konstytucyjnej "jest całkowicie niemożliwe".

Wstępne wyniki. Polonia amerykańska postawiła na PiS

Większość Polaków oddających głosy w Stanach Zjednoczonych zagłosowało na Prawo i Sprawiedliwość. Według niepełnych jeszcze danych w Senacie kandydat PiS uzyskał 16 940 (58,5 proc.) z 29 195 oddanych głosów, a w Sejmie na tę partię padło 15 569 (52,7 proc.) z 29 517 głosów. Frekwencja wyniosła 91 procent.

"Polska wciąż nie jest Węgrami, Turcją czy jakimkolwiek innym autokratycznym krajem"

Światowe media poinformowały o sondażowych wynikach wyborów w Polsce. Zwracały uwagę, że źródłem sukcesu partii Jarosława Kaczyńskiego były programy socjalne. "Zwycięstwo to najprawdopodobniej wzmoże obawy co do demokratycznych standardów w największym postkomunistycznym państwie UE" - zauważyła w komentarzu agencja Reutera. PiS będzie miało "spokojne życie" - ocenił włoski dziennik "Corriere della Sera". "Polska wciąż nie jest Węgrami, Turcją czy jakimkolwiek innym autokratycznym krajem" - podkreślił "New York Times".

Kukiz: Mogą być przyspieszone wybory za dwa lata. Wystarczy tąpnięcie gospodarcze

Ja wiem, kiedy Prawo i Sprawiedliwość przegra, a przegra za cztery lata. Uważam, że przez cztery lata doprowadzimy do tego, jeżeli PiS będzie rządziło, że przegra - zapowiedział w specjalnym wydaniu "Kawy na ławę" Włodzimierz Czarzasty. W ocenie Pawła Kukiza niewykluczone są przyspieszone wybory parlamentarne. - Wystarczy tąpnięcie w gospodarce i będzie pozamiatane - przekonywał. Michał Dworczyk (PiS) podkreślał, że jego ugrupowanie jest dobrej myśli, ale czeka na końcowe wyniki.

Wierny jak... Kto komu podebrał wyborcę?

90,4 procent wyborców Prawa i Sprawiedliwości z 2015 roku ponownie zagłosowało w niedzielę na to ugrupowanie. W przypadku Koalicji Obywatelskiej ten wynik jest znacznie gorszy. 13 października zagłosowało na nią tylko 68,8 procent osób, które w poprzednich wyborach parlamentarnych wybrały Platformę Obywatelską - wynika z sondażu late poll przeprowadzonego przez IPSOS.

Rozbiór elektoratu Pawła Kukiza. Utrzymał tylko co piątego wyborcę

Formacja Pawła Kukiza była rewelacją wyborów parlamentarnych w 2015 roku. Wszystko się jednak zmieniło. Teraz ludzie Kukiza i on sam startowali z list PSL. Na to ugrupowanie zagłosowało 21,9 proc. wyborców sprzed czterech lat. Dawny elektorat bardziej do siebie przekonała Konfederacja (23,9 proc. głosów). Trzecim wyborem było w niedzielę Prawo i Sprawiedliwość (22,2 proc.). Na dalszych miejscach Koalicja Obywatelska (16,1 proc.) i SLD (12,2 proc.).

"Nawet wyborcy PiS-u nie ufają do końca PiS-owi. Nie chcą przytłaczającej większości"

Mimo całego gigantycznego wysiłku, nierównych szans, okazuje się, że zadziałał taki mechanizm, że nawet wyborcy PiS-u nie ufają do końca PiS-owi. Nie chcą przytłaczającej większości dla PiS-u - powiedział w programie wyborczym "Czas decyzji" w TVN24 socjolog Sławomir Sierakowski. Szef rządowego Centrum Analiz Strategicznych Waldemar Paruch zwrócił natomiast uwagę na to, "co będzie kluczem w tych wyborach". - Policzenie, jak zagłosowało około miliona 800 tysięcy nowych wyborców. Ta frekwencja jest naprawdę duża - ocenił.