Loża prasowa

Loża prasowa

Loża prasowa 12.06.2016

Przyjęcie przez sejm ustawy antyterrorystycznej było pierwszym tematem poruszonym w Loży Prasowej w niedzielę 12 czerwca. Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli Kamila Baranowska ("Do rzeczy"), Renata Grochal ("Gazeta Wyborcza"), Andrzej Stankiewicz ("Rzeczpospolita") i Tomasz Wołek. Dziennikarze płynnie nawiązali następnie do opinii Komisji Weneckiej dotyczącej założeń tzw. ustawy o policji. W programie publicyści skomentowali także decyzję o pozostawieniu Witolda Waszczykowskiego na stanowisku szefa MSZ i jego rezygnacji z mandatu europosła. Na koniec w kilku słowach goście odnieśli się do zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego dotyczących dokładnych lokalizacji pomników ofiar katastrofy smoleńskiej i Lecha Kaczyńskiego.

Loża prasowa 05.06.2016

Małgorzata Łaszcz gościła w Loży Prasowej publicystów: Pawła Wrońskiego z Gazety Wyborczej, Daniela Passenta z Polityki, Jacka Nizinkiewicza z Rzeczpospolitej i Pawła Lisickiego z Do Rzeczy. Komentatorzy dyskutowali o manifestacji Komitetu Obrony Demokracji, która odbyła się z okazji rocznicy wyborów 4 czerwca. Jeden z wątków dotyczył tego, jak celebrować pierwsze, częściowo wolne wybory i jaką odegrały one rolę w transformacji. Goście programu odnieśli się też do kontrowersyjnych słów Jarosława Kaczyńskiego, który zachowanie oponentów politycznych Prawa i Sprawiedliwości nazwał rebelią. W dyskusji pojawiły się też kwestie związane z zaprezentowanym przez rząd zarysem planu Mieszkanie plus i kontrowersji związanych z decyzjami personalnymi wewnątrz Platformy Obywatelskiej.

Loża prasowa 29.05.2016

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: publicystka Janina Jankowska, Wojciech Maziarski (Gazeta Wyborcza), Sławomir Sierakowski (Krytyka Polityczna) i Filip Memches (Rzeczpospolita). Na początku programu dziennikarze rozmawiali o strajku w Centrum Zdrowia Dziecka i nieobecności Ministra Zdrowia podczas negocjacji. Kolejnym tematem był spór wokół Trybunału Konstytucyjnego i związana z nim wizyta komisarza Fransa Timmermansa w Polsce. Następnie goście skomentowali słowa Mateusza Morawieckiego, który powiedział zagranicznym dziennikarzom w Brukseli, że wielu inwestorów, którzy chcieli by zainwestować w Polsce zastanawia się nad tym i czeka na ostatecznie zakończenie sporu w naszym kraju. Następnie rozmawiano o planowanej rewizji unijnego budżetu, która według zapowiedzi posła Parlamentu Europejskiego, Janusza Lewandowskiego, może być niekorzystna dla Polski. Dziennikarze skomentowali także spotkanie opozycji, na którym obecny był obserwator PiS oraz odnieśli się do słów Beaty Kempy, która powiedziała, że jeśli Jarosław Kaczyński by chciał, bo może, to opozycja ległaby w gruzach.

Loża prasowa 22.05.2016

Małgorzata Łaszcz gościła w Loży Prasowej komentatorów: Mariusza Janickiego z Polityki, Dominikę Wielowieyską z Gazety Wyborczej, Dominika Zdorta z Rzeczpospolitej i Agatona Kozińskiego z Polska The Times. Publicyści odnieśli się do burzliwej debaty sejmowej po zapowiedzi wydania opinii na temat praworządności w Polsce przez Komisję Europejską. Dyskutowano także o tym, jak Prawo i Sprawiedliwość postrzega suwerenność Polski w ramach Unii Europejskiej i czym może grozić w relacjach z Brukselą nierozwiązanie konfliktu wokół Trybunału.

Loża prasowa 15.05.2016

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Michał Szułdrzyński („Rzeczpospolita”), Eliza Olczyk („Wprost”), Daniel Passent („Polityka”) i Piotr Stasiński („Gazeta Wyborcza”). Na początku wydania dziennikarze rozmawiali o raportach z działań resortów za czasu PO-PSL, które ministrowie rządu PiS przedstawili podczas posiedzenia Sejmu. Później poruszono temat kontrowersyjnych i często wykluczających się wypowiedzi ministra Antoniego Macierewicza, którego działania skrytykowali byli szefowe MON-u w liście otwartym. Goście rozmawiali również o posadzie w zarządzie PZU dla posła PiS-u Andrzeja Jaworskiego i kontrofensywie opozycji, która wystosowała zaproszenie do PiS-u i KUKIZ'15 na spotkanie ws. kryzysu konstytucyjnego.

Loża prasowa 08.05.2016

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Renata Kim („Newsweek”), Paweł Lisicki („Do Rzeczy”), Seweryn Blumsztajn („Gazeta Wyborcza”) i Andrzej Stankiewicz („Rzeczpospolita”). Na początku programu dziennikarze skomentowali wczorajszy marsz zorganizowany przez Komitet Obrony Demokracji i opozycję. Kolejnym tematem były wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego na wirtualnym czacie. Prezes Prawa i Sprawiedliwości odpowiadał na pytania internautów dokładnie w tym samym czasie, kiedy ulicami Warszawy szedł marsz. Jarosław Kaczyński odniósł się do marszu ale skomentował także m.in sytuację wokół Trybunału Konstytucyjnego. Następnie poruszono kwestię listu ministra Pawła Szałamachy do prof. Andrzeja Rzeplińskiego, w którym poprosił prezesa Trybunału Konstytucyjnego wstrzymanie się z wystąpieniami do czasu opublikowania oceny wiarygodności kredytowej Polski. Komentatorzy skupili się również na projekcie reformy Krajowej Rady Sądownictwa. Dziennikarze rozmawiali także o pomyśle powołania Instytutu Wolności Nauki i zmianie sposobu powoływania profesorów i nadawania tytułów naukowych. Pod koniec rozmowy goście skomentowali wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego i prezydenta Andrzeja Dudy dotyczące potrzeby zmiany konstytucji. Ostatnim tematem był nowy kandydat na prezesa NBP - Adama Glapińskiego.

Loża prasowa 01.05.2016

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Agnieszka Romaszewska-Guzy (publicystka, dyrektorka TV Biełsat), Renata Grochal ("Gazeta Wyborcza"), Jacek Czarnecki (Radio Zet) i Sławomir Sierakowski ("Krytyka Polityczna"). Na początku programu dziennikarze skomentowali wyniki najnowszego sondażu poparcia partii politycznych, według którego PiS utrzymuje wysokie poparcie społeczeństwa. Kolejnym tematem była sytuacja w opozycji, które z jednej strony jednoczy się w marszu 7 maja, a z drugiej konkuruje ze sobą w samorządach (jak Nowoczesna i PO we Wrocławiu). Następnie poruszono kwestię nowego projektu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa posłów partii rządzącej, który wpłynął do sejmu w piątek. Komentatorzy skupili się również na reakcjach środowiska prawniczego i opozycji na słowa posłanki PiS-u Beaty Mazurek, która sędziów Sądu Najwyższego nazywała "zespołem kolesi".

Loża prasowa 24.04.2016

Małgorzata Łaszcz gościła w programie publicystów: Mariusza Janickiego z Polityki, Wojciecha Maziarskiego z Gazety Wyborczej, Michała Szułdrzyńskiego z Rzeczpospolitej i Piotra Skwiecińskiego z wSieci. Goście Loży Prasowej dyskutowali na temat ostatniego wywiadu prezydenta Andrzej Dudy, w którym zapewniał, że w swoich działaniach nie jest zależny od Jarosława Kaczyńskiego. Komentatorzy odnieśli się też do spekulacji na temat możliwych roszad w rządzie. Wśród dyskutowanych wątków pojawił się także ten o ujawnieniu nagrań rozmowy telefonicznej Pawła Kukiza oraz założeń ustawy antyterrorystycznej, mającej zwiększyć bezpieczeństwo przed lipcowymi Światowymi Dniami Młodzieży oraz szczytem NATO.

Loża prasowa 17.04.2016

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Dominika Wielowieyska ("Gazeta Wyborcza"), Daniel Passent ("Polityka"), Andrzej Stankiewicz ("Rzeczpospolita") i Paweł Lisicki ("Do rzeczy"). Pierwszym tematem wydania było sejmowe głosowanie nad wyborem sędziego Trybunału Konstytucyjnego, podczas którego opozycja niemal złamała kworum, ale część posłów KUKIZ'15 wyłamała się, a Małgorzata Zwiercan zagłosowała nawet za nieobecnego Kornela Morawieckiego. W konsekwencji prezydent Duda napisał list do marszałka sejmu z prośbą o wyjaśnienia. W tym kontekście rozmawiano również o możliwych próbach uniezależnienia się prezydenta od swojego obozu politycznego i prawdopodobnym konflikcie z prezesem PiS-u. Dziennikarze rozmawiali także o różnicach w wypowiedziach Andrzeja Dudy i Jarosława Kaczyńskiego podczas rocznicy katastrofy smoleńskiej przez pryzmat apeli części środowisk prawicowych o dotkliwą karę dla Donalda Tuska. Na koniec publicyści odnieśli się do oceny prezydenckiego orędzia podczas obchodów 1050-lecia chrztu Polski.

Loża prasowa 10.04.2016

Małgorzata Łaszcz gościła w Loży Prasowej komentatorów: Jacka Żakowskiego z Polityki, Renatę Grochal z Gazety Wyborczej, Tomasza Skorego z RMF FM i Kingę Baranowską z Do Rzeczy. Publicyści dyskutowali na temat obchodów i celebrowania kolejnej rocznicy wypadku prezydenckiego samolotu w Smoleńsku. Wśród poruszonych wątków pojawiła się także wypowiedź Wacława Berczyńskiego, szefa podkomisji ds. katastrofy smoleńskiej, który w wywiadzie udzielonym „Gościowi Niedzielnemu” mówił, że jest przekonany o tym, że samolot rozpadł się jeszcze w powietrzu. Komentatorzy odnieśli się także do listu, który Zbigniew Ziobro wysłał do prezesa Trybunału Konstytucyjnego oraz reakcji polskiego rządu po wizytach sekretarza Rady Europy i wiceszefa Komisji Europejskiej.

Loża prasowa 03.04.2016

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Paweł Lisicki („Do rzeczy”), Andrzej Stankiewicz („Rzeczpospolita”) i Mariusz Janicki („Polityka”). Program rozpoczął się od dyskusji wokół zaostrzenia przepisów aborcyjnych, o które postulują Kościół i organizacje pro life. Później rozmowa dotyczyła spotkania liderów partyjnych zainicjowanego przez Jarosława Kaczyńskiego. Kolejnym tematem był szczyt nuklearny w Stanach Zjednoczonych z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, podczas którego w czasie kuluarowych rozmów polscy politycy pytani byli wielokrotnie o sytuację w Polsce. Na koniec dziennikarze podsumowali start flagowego pomysłu rządu PiS-u, czyli programu 500 plus.

Loża prasowa 27.03.2016

Małgorzata Łaszcz gościła w Loży Prasowej komentatorów: Cezarego Michalskiego z Krytyki Politycznej oraz Newsweeka, Pawła Wrońskiego z Gazety Wyborczej, Jacek Czarneckiego z Radia Zet i Janinę Jankowską z Salonu 24. Publicyści dyskutowali na temat zamachów terrorystycznych w Brukseli oraz związanej z tym deklaracji polskiego rządu o możliwym nieprzyjmowaniu uchodźców. Goście programu rozmawiali także na temat apelu Jarosława Kaczyńskiego skierowanego do opozycji, związanego z konfliktem wokół Trybunału Konstytucyjnego. Komentatorzy dyskutowali także na temat ustawy antyterrorystycznej, która ma - w kontekście Światowych Dni Młodzieży oraz szczytu NATO - znacząco zwiększyć uprawnienia służb, głównie ABW.

Loża prasowa 20.03.2016

Małgorzata Łaszcz gościła w Loży Prasowej komentatorów: Adama Szostkiewicza z Polityki, Dominikę Wielowieyską z Gazety Wyborczej, Andrzeja Stankiewicza z Rzeczpospolitej i Pawła Lisickiego z Do Rzeczy. Publicyści odnieśli się do przyjazdu amerykańskich senatorów do Polski oraz kolejnej dyskusji w Unii Europejskiej na temat zmian legislacyjnych w Polsce dotyczących Trybunału Konstytucyjnego. Głównym aspektem dyskusji był spór, na ile zagraniczni sojusznicy mogą wpływać na wewnętrzne sprawy Polski. Komentatorzy wskazali też wnioski, jakie mogą płynąć z wywiadu z Jarosławem Kaczyńskim, opublikowanym przez Rzeczpospolitą, gdzie jasno deklaruje twardy kurs w konflikcie wokół Trybunału. Na koniec goście programu dyskutowali na temat odpowiedzialności BOR i skuteczności nadzoru nad biurem przez MSWiA po wypadku prezydenckiej limuzyny.

Loża prasowa 13.03.2016

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Agaton Koziński („POLSKA The Times”), Mariusz Janicki („Polityka”), Tomasz Skory (RMF FM) i Tomasz Wołek. Program rozpoczęła dyskusja o sobotnim marszu opozycji i KOD-u oraz słowach prezesa PiS i prezydenta, którzy w ostrych słowach odnoszą się do działalności Komitetu Obrony Demokracji. Później rozmowa toczyła się wokół wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał nowelizację PiS-u o samym TK za niekonstytucyjną, oraz zapowiedzi rządu, który tego orzeczenia nie uznaje i nie zamierza go opublikować. Poruszono też temat ustawy o ziemi, która wbrew woli opozycji, trafi pod obrady sejmowej komisji rolniczej i prace legislacyjne nad krytykowanym projektem będą kontynuowane.

Loża prasowa 09.03.2016

Gośćmi specjalnego wydania Loży Prasowej byli: Jacek Żakowski ("Polityka"), Seweryn Blumsztajn ("Gazeta Wyborcza"), Michał Szułdrzyński ("Rzeczpospolita") i Grzegorz Miecugow (TVN24). Dziennikarze rozmawiali o wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał nowelizację ustawy o TK autorstwa Prawa i Sprawiedliwości za niekonstytucyjną.

Loża prasowa 06.03.2016

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Renata Grochal ("Gazeta Wyborcza"), Daniel Passent ("Polityka"), Andrzej Stankiewicz ("Rzeczpospolita") i Paweł Lisicki ("Do rzeczy"). Pierwszym tematem był wypadek prezydenta Andrzeja Dudy na autostradzie A4 i próba odpowiedzi na pytanie, kto ponosi odpowiedzialność za to zdarzenie. Następnie dziennikarze rozmawiali o zmianach w prokuraturze, które sprawiają, że Zbigniew Ziobro będzie jednocześnie ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym, a sama ustawa daje mu bardzo duże możliwości ingerencji w niezależne śledztwa i możliwość ujawniania ich szczegółów. Poruszono również sprawę opinii Komisji Weneckiej w sprawie zamieszania wokół Trybunału Konstytucyjnego, które wbrew intencją rządu, zostanie wydania - zgodnie z planem - 11 lub 12 marca. Na końcu programu komentatorzy odnieśli się do kontrowersyjnych słów doradcy prezydenta profesora Andrzeja Zybertowicza, który liczne marsze KOD-u widzi jako element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję.

Loża prasowa 28.02.2016

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli komentatorzy: Seweryn Blumsztajn (Gazeta Wyborcza), Renata Kim (Newsweek), Michał Szułdrzyński (Rzeczpospolita) i Marcin Makowski (Do Rzeczy). Publicyści odnieśli się do manifestacji Komitetu Obrony Demokracji, wspierającej Lecha Wałęsę po opublikowaniu teczek z domu gen. Czesława Kiszczaka. Ocenili także wypowiedzi polityków związanych z Prawem i Sprawiedliwością, którzy krytycznie komentowali sobotni marsz. Publicyści odnieśli się także do opublikowanego przez Gazetę Wyborczą projektu opinii Komisji Weneckiej, traktującego o Trybunale Konstytucyjnym oraz wskazywali możliwe konsekwencje z niego wynikające. Rozmówcy poddali również ocenie pierwsze 100 dni rządu Beaty Szydło.

Loża prasowa 21.02.2016

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Jacek Żakowski („Polityka”), Paweł Lisicki („Do rzeczy”), Andrzej Stankiewicz („Rzeczpospolita”) i Paweł Wroński („Gazeta Wyborcza”). Głównym tematem wydania była sprawa dokumentów odnalezionych w domu generała Kiszczaka, wśród których są materiały o niepotwierdzonej prawdziwości, które wg IPN mogą wskazywać na współpracę Lecha Wałęsy z SB w latach ’70-tych. Później rozmawiano o zbliżających się stu dniach rządu Beaty Szydło i audycie, który zapowiedział Jarosław Kaczyński na tę okazję. Pod koniec programu dziennikarze dyskutowali o porozumieniu Wielkiej Brytanii z Unią Europejską, które PiS uznaje za sukces polskiego rządu, a opozycja rozpatruje w kategoriach porażki.

Loża prasowa 14.02.2016

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Dominika Wielowieyska („Gazeta Wyborcza”), Eliza Olczyk („Wprost”), Mariusz Janicki („Polityka”) i Filip Memches („Rzeczpospolita”). Pierwszym poruszonym tematem była dymisja Komendanta Głównego Policji inspektora Zbigniewa Maja, który złożył rezygnację w obliczu śledztwa łódzkiej prokuratury, w którym pada jego nazwisko. W tym kontekście komentatorzy rozmawiali również o raporcie przygotowanym przez policję, z którego wynika, że nie było podstaw do wszczęcia postępowania w sprawie rzekomej inwigilacji dziennikarzy. Po przedyskutowaniu podpisanej przez prezydenta ustawy o prokuraturze, goście programu odnieśli się do zapowiadanej rozprawie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nowelizacji zmieniającej jego funkcjonowanie. Końcówkę programu poświęcono przyjętej przez obie izby parlamentu ustawie 500 plus, która czeka teraz na podpis prezydenta.

Loża prasowa 07.02.2016

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Piotr Skwieciński ("w Sieci"), Andrzej Stankiewicz ("Rzeczpospolita"), Piotr Stasiński ("Gazeta Wyborcza") i Sławomir Sierakowski ("Krytyka Polityczna"). Publicyści rozmawiali m.in. o ustawie o policji, która być może - z inicjatywy prezydenta - zostanie znowelizowana o przepisy chroniące prywatność obywateli w sieci. Drugim tematem było powołanie podkomisji ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej. Sporo miejsca w programie poświęcono również programowi "Rodzina 500 plus", który jako projekt rządowy trafił do sejmu. Komentatorzy spierali się, czy spełni on swoje zadania demograficzne, czy będzie jedynie wsparciem socjalnym dla głównie potrzebujących rodzin.