Loża prasowa

Loża prasowa

Loża prasowa 19.03.2017

Małgorzata Łaszcz gościła w "Loży prasowej" Renatę Grochal ("Newsweek"), Daniela Passenta ("Polityka"), Agatona Kozińskiego ("Polska The Times") oraz Andrzeja Stankiewicza (Onet.pl). Pierwszym tematem była ustawa o zgromadzeniach, którą Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodną z Konstytucją, a którą wczoraj podpisał prezydent Andrzej Duda. Następnie komentatorzy rozmawiali o konstruktywnym wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło, które w przyszłym tygodniu złoży Platforma Obywatelska. W tym wniosku PO zaproponowała jako kandydata na premiera Grzegorza Schetynę. Kolejnym tematem było miejsce Polski w Unii Europejskiej. W przyszłą sobotę w Rzymie w ramach obchodów 60. rocznicy podpisania traktatów rzymskich odbędzie się szczyt przywódców Unii Europejskiej. Mają oni przyjąć deklarację, w której ma zostać nakreślona wizja przyszłości UE po Brexicie. Na koniec goście skomentowali falę odejść generałów z polskiej armii.

Loża prasowa 12.03.2017

W niedzielę po gorącym politycznym tygodniu gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Paweł Lisicki („Do rzeczy”), Jędrzej Bielecki („Rzeczpospolita”), Mariusz Janicki („Polityka”) i Maciej Stasiński („Gazeta Wyborcza”). Tematem wydania był szczyt Unii Europejskiej, podczas którego przy poparciu 27 państw i sprzeciwie jedynie Polski, liderzy państw Wspólnoty wybrali Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. W programie rozmawiano o klęsce dyplomatycznej ofensywy rządu PiS, o wizji współpracy z Unią ministra Waszczykowskiego, o przyszłości relacji Warszawy z Brukselą oraz o wniosku o wotum nieufności wobec rządu, który planuje złożyć Platforma Obywatelska.

Loża prasowa 5.03.2017

Małgorzata Łaszcz gościła w Loży Prasowej: Biankę Mikołajewską z OKO.press, Wojciecha Maziarskiego z "Gazety Wyborczej", Andrzeja Stankiewicza z Onetu i Agnieszkę Romaszewską-Guzy, dyrektor telewizji Biełsat. Komentatorzy skupili się w trakcie dyskusji na wątkach wokół zgłoszenia przez rząd Jacka Saryusz-Wolskiego jako kandydata na szefa Rady Europejskiej, w tym m.in. o intencjach partii rządzącej, roli europarlamentarzysty i reakcji szefów europejskich rządów. Goście dyskutowali także na temat złożenia przez grupę posłów PiS wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie legalności wyboru prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf. Na koniec komentatorzy odnieśli się do sprawy pojawienia się przypuszczeń, że obecny ambasador RP w Berlinie Andrzej Przyłębski był TW Służby Bezpieczeństwa.

Loża prasowa 26.02.2017

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Adam Szostkiewicz („Polityka”), Andrzej Stankiewicz (Onet.pl), Piotr Stasiński („Gazeta Wyborcza”) i Michał Szułdrzyński („Rzeczpospolita”). Pierwszym tematem był ekspresowy wybór nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Następnie dziennikarze skomentowali wywiad profesor Małgorzaty Gersdorf, prezes Sądu Najwyższego, która powiedziała dla portalu Onet.pl, że „obóz władzy zmierza do tego, żeby sobie podporządkować sądy.” Prof. Gersdorf przyznała także, że rozważa bojkot odpowiedzialnej za sędziowskie nominacje Krajowej Rady Sądownictwa, jeśli PiS przejmie nad nią kontrolę. Trzecim tematem była ustawa ministra środowiska, która pozwoliła właścicielom ziem wycinać drzewa bez zezwolenia i w związku z tym w całym kraju trwa wycinka. W tym kontekście goście rozmawiali także o słowach Jarosława Kaczyńskiego, który na spotkaniu z warszawskimi i podwarszawskimi działaczami partii miał skrytykować ministerstwo środowiska za tzw. „Lex Szyszko” i stwierdzić, że „widać w tym prawie lobbing". Na koniec publicyści rozmawiali o utajnionym przez prokuraturę przesłuchaniu premier Beaty Szydło w związku z wypadkiem, do którego doszło 10 lutego oraz o sporze wokół zasad transportu VIP-ów.

Loża prasowa 19.02.2017

Paweł Lisicki ("Do Rzeczy"), Tomasz Skory (RMF FM), Seweryn Blumsztajn ("Gazeta Wyborcza") i Sławomir Sierakowski ("Krytyka Polityczna") - to goście Małgorzaty Łaszcz w wydaniu Loży Prasowej z 19 lutego. Pierwszym poruszonym tematem był spór Polski z Komisją Europejską o przestrzeganie praworządności, którego esencję mogliśmy zaobserwować na konferencji w Monachium - w kłótni ministra Waszczykowskiego i wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa. Także w stolicy Bawarii padły słowa Antoniego Macierewicza, który katastrofę smoleńską stawia w jednym rzędzie z agresją Rosji na Gruzję i Ukrainę - i tę kwestę także dziennikarze skomentowali. Później rozmawiano o wypadku premier Szydło, która opuściła już szpital. Wrócił również temat planowanej przez PiS reformy samorządów. Na koniec komentatorzy odnieśli się do projektu przyjętego przez rząd dotyczącego antykoncepcji hormonalnej, według którego m.in. tzw. pigułka dzień po będzie dostępna tylko na receptę.

Loża prasowa 12.02.2017

Małgorzata Łaszcz gościła w Loży Prasowej: Mariusza Janickiego z Polityki, Pawła Wrońskiego z Gazety Wyborczej, Andrzeja Stankiewicza z Onetu i Filipa Memchesa z Polskiego Radia. Komentatorzy skupili się w trakcie dyskusji na wątkach wokół wypadku w Oświęcimiu, w którym poszkodowana została Beata Szydło. Wśród nich na tych dotyczących sposobu informowania o zdrowiu premier, procedur dotyczących przewożenia najważniejszych osób w państwie przez BOR i zapowiadanej przez MSWiA reformy Biura Ochrony Rządu. W dalszej kolejności publicyści rozmawiali na temat powstania Komisji reprywatyzacyjnej, którą w tym tygodniu powołał - głosami PiS - sejm. W tym kontekście pojawiła się też kwestia postępowania, które warszawska prokuratura wszczęła w sprawie rzekomej łapówki w warszawskim ratuszu. Na koniec goście Małgorzaty Łaszcz zabrali głos ws. nauczycielek z Zabrza, które stanęły przed komisją dyscyplinarną za to, że pracowały ubrane na czarno, solidaryzując się w ten sposób z Czarnym Protestem.

Loża prasowa 05.02.2017

Małgorzata Łaszcz gościła w Loży Prasowej komentatorów: Pawła Lisickiego ("Do Rzeczy"), Michała Szułdrzyńskiego ("Rzeczpospolita"), Ewę Siedlecką ("Gazeta Wyborcza") i Tomasza Wołka. Tematem otwierającym dyskusję była kwestia proponowanej przez Prawo i Sprawiedliwość ustawy metropolitalnej, mającej włączyć do Warszawy sąsiadujące z nią gminy. Kolejnym wątkiem dyskusji była propozycja zmian przedstawiana przez Zbigniewa Ziobrę w sądownictwie oraz Krajowej Radzie Sądownictwa, w opinii ministra naprawiająca polski wymiar sprawiedliwości. Goście odnieśli się także do zamieszania wokół próby sprowadzenia do Sopotu sierot i rodzin z Aleppo. Dyskusję zakończyła kwestia ewentualnego pozostania na stanowisku Przewodniczącego Rady Europejskiej - Donalda Tuska i poparcia dla niego ze strony polskiego rządu.

Loża prasowa 29.01.2017

Małgorzata Łaszcz gościła w Loży prasowej Agnieszkę Romaszewską-Guzy (Biełsat TV), publicystkę Renatę Grochal, Mariusza Janickiego ("Polityka") i Andrzeja Stankiewicza (Onet.pl). Na początku dziennikarze odnieśli się do nieoficjalnych informacji Polskiej Agencji Prasowej, która podaje, że opinia dotycząca teczki TW "Bolek", przygotowana przez Instytut Sehna w Krakowie, potwierdza współpracę Lecha Wałęsy z SB. Były prezydent doniesienia ocenił jako kłamstwo. Kolejnym tematem był wypadek ministra Antoniego Macierewicza. Następnie publicyści skomentowali wybór Mateusza Kijowskiego na przewodniczącego mazowieckich struktur KOD-u. Dziennikarze rozmawiali także o tym, że już pięć osób usłyszało zarzuty ws. grudniowych wydarzeń przed Sejmem. Ostatnim tematem była planowa przez Prawo i Sprawiedliwość reforma sądownictwa.

Loża prasowa 22.01.2017

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Paweł Lisicki ("Do Rzeczy"), Michał Szułdrzyński ("Rzeczpospolita"), Wojciech Maziarski ("Gazeta Wyborcza") i Piotr Najsztub. Na początku programu publicyści odnieśli się do propozycji zmian w ordynacji wyborczej, które planuje Prawo i Sprawiedliwość. Następnie goście skomentowali zachowanie szefa MSWiA, który podał dalej tweet, który według wielu komentatorów nawoływał do agresji wobec zwolenników partii opozycyjnych. Agresywne zachowanie na wiecach i demonstracjach było kolejnym tematem, do którego odnieśli się dziennikarze - jednogłośnie potępili wszelkie akty agresji w polityce. Na koniec wydania wspomniano Tomasza Kalitę, którego pogrzeb odbył się w sobotę.

Loża prasowa 15.01.2017

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Seweryn Blumsztajn („Gazeta Wyborcza”), Tomasz Skory (RMF FM), Agaton Koziński („Polska The Times”) i Andrzej Stankiewicz (Onet.pl). Program rozpoczęła dyskusja o zawieszonym proteście sejmowym i analiza zysków i strat po stronie obozu rządzącego i opozycji. Później poruszono temat sugerowanych przez PiS kar dla osób okupujących salę sejmową. W programie nie zabrakło kwestii podpisania przez prezydenta budżetu, którego legalność jest kwestionowana przez partie opozycyjne. Dziennikarze rozmawiali też o wniosku ministra Ziobry do Trybunału Konstytucyjnego ws. uchwały wyboru sędziów z 2010 roku. Publicyści odnieśli się również do wywiadu z prof. Andrzejem Rzeplińskim, w którym były prezes Trybunału w zdecydowanych słowach odniósł się do ostatnich wydarzeń w Polsce.

Loża prasowa 08.01.2017

W niedzielę (8. stycznia) gośćmi Małgorzaty Łaszcz w Loży Prasowej byli: Renata Grochal, Filip Memches, Paweł Lisicki („Do rzeczy”) i Mariusz Janicki („Polityka”). Jutro prezydent Andrzej Duda podejmie decyzje w sprawie ustawy o reformie edukacji, co było pierwszą kwestią poruszoną w programie. Później publicyści zajęli się niejasnościami wokół Mateusza Kijowskiego i faktur, jakie jego firma wystawiała KOD-owi, co sprawiło, że wielu działaczy chce wyciągnięcia wobec niego konsekwencji. Następnie dziennikarze rozmawiali o kryzysie sejmowym i różnych wizjach jego rozwiązania, w tym zdecydowanym sprzeciwie Platformy wobec propozycji Ryszarda Petru. Na koniec programu przedyskutowano sytuację dziennikarzy w parlamencie, których praca ma być regulowana według nowych propozycji marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.

Loża prasowa 01.01.2017

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz w noworocznym wydaniu Loży Prasowej byli Janina Jankowska, Tomasz Wołek, Andrzej Stankiewicz (Onet) i Paweł Wroński ("Gazeta Wyborcza"). Na początku programu dziennikarze rozmawiali o odesłaniu przez prezydenta Dudę ustawy o zgromadzeniach do Trybunału Konstytucyjnego. Skomentowali również wątpliwości prezydenta co do procedowania ustawy budżetowej podczas głosowania w Sali Kolumnowej. Później sporo miejsca poświęcono na rozmowę o kryzysie sejmowym i propozycjach na jego rozwiązanie. Komentatorzy podsumowali także rok 2016 w wykonaniu rządu Prawa i Sprawiedliwości, oceniając pracę poszczególnych ministrów.

Loża prasowa 25.12.2016

Małgorzata Łaszcz gościła w Loży Prasowej: Pawła Lisickiego z Do Rzeczy, Jacka Czarneckiego z Radia Zet, Daniela Passenta z Polityki i Piotra Stasińskiego z Gazety Wyborczej. Najważniejszym tematem dyskusji były konsekwencje płynące ze sposobu uchwalenia ustawy budżetowej. Goście odnieśli się m.in. do konferencji kluczowych polityków PiS, którzy - na czele z Jarosławem Kaczyńskim - przekonywali o legalności procesu oraz kontynuacji protestu posłów opozycji. Publicyści rozmawiali też na temat instytucjonalizacji funkcjonowania partii opozycyjnych w parlamencie i wprowadzenia tzw. lidera opozycji, co - na wspomnianej konferencji - zapowiedział prezes PiS. Na koniec poruszony został temat Trybunał Konstytucyjnego, zmiany na stanowisku prezesa tego sądu, sposobu jego powołania i konsekwencji z niego płynących dla codziennego funkcjonowania sądów powszechnych.

Loża prasowa 18.12.2016

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz w Loży Prasowej byli: Mariusz Janicki z Polityki, Bianka Mikołajewska z OKO.Press, Andrzej Stankiewicz z Onetu i Paweł Lisicki z Do Rzeczy. Program w całości poświęcony był wydarzeniom z 16-go grudnia w Sejmie: wykluczeniu posła Szczerskiego z obrad, zablokowaniu mównicy przez posłów opozycji, a także głosowaniom nad budżetem w Sali Kolumnowej, gdzie nie została wpuszczona większość posłów opozycji oraz przepychankami, jakie miały miejsce w nocy przed Sejmem, gdzie odbywał się protest wobec zachowań większości rządowej. Komentatorzy dyskutowali m.in. nad konsekwencjami tych wydarzeń w sferze politycznej i prawnej, potencjalnej roli prezydenta w rozwiązaniu konfliktu i możliwych scenariuszach na najbliższe dni.

Loża prasowa 11.12.2016

Małgorzata Łaszcz gościła w Loży Prasowej komentatorów: Tomasza Wołka, Seweryna Blumsztajna z Gazety Wyborczej, Tomasza Skorego z RMF FM i Michała Szułdrzyńskiego z Rzeczpospolitej. Rozmowę rozpoczął temat wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego podczas 80. miesięcznicy smoleńskiej. Prezes PiS mówił w trakcie obchodów między innymi o zabezpieczaniu uczestników publicznych manifestacji, w kontekście planowanych zmian w prawie w tym zakresie, oraz Prawie i Sprawiedliwości jako gwarancie wolności w Polsce. Goście odnieśli się też do planowanych na 13 grudnia marszów upamiętniających wydarzenia wokół Stanu wojennego: zarówno organizowanych przez opozycję, jak i partę rządzącą. W dalszej części programu publicyści omawiali zamieszanie wokół Stanisława Piotrowicza, po ujawnieniu szczegółów z jego pracy jako prokuratora w latach 80-tych. Dyskusję kończyły kwestie organizacji kolejnej debaty na temat sytuacji w Polsce w europarlamencie i planowanej na 15 grudnia pikiety dziennikarzy przeciw zmianom w organizacji ich pracy w parlamencie.

Loża prasowa 04.12.2016

W studiu TVN24 gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Piotr Stasiński („Gazeta Wyborcza”), Mariusz Janicki („Polityka”), Andrzej Stankiewicz (Onet.pl) i Paweł Lisicki („Do rzeczy”). W pierwszej części programu dziennikarze odnosili się do wywiadu z prezydentem Andrzejem Dudą, który w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim odnosił się m.in. do roku swojego urzędowania czy kwestii Trybunału Konstytucyjnego. Później dyskutowano o sprawie legendy „Solidarności” Józefa Piniora, podejrzanego o przyjęcie łapówki, który ostatecznie nie trafił do aresztu. Na końcu wydania poruszono temat nowelizacji ustawy o zgromadzeniach, którą opozycja uważa za zamach władzy na wartości demokratyczne i wolności obywatelskie.

Loża prasowa 27.11.2016

Małgorzata Łaszcz gościła w Loży Prasowej komentatorów: Cezarego Łazarewicza, Sławomira Sierakowskiego z Krytyki Politycznej, Jacka Czarneckiego z Radia Zet i Filipa Memchesa z Rzeczpospolitej. Dyskusję rozpoczął temat przeprosin wicepremiera Piotra Glińskiego po serii materiałów w telewizji publicznej dotyczących organizacji pozarządowych i reakcji na nie polityków PiS. Goście odnieśli się też do obecności prezydenta na zjeździe Rady Naczelnej Adwokatów i jego chłodnym przywitaniu przez uczestników. Wśród następnych wątków rozmowy były także: kolejne pomysły rządzących na uregulowanie kwestii kwoty wolnej od podatku i projekt ustawy dotyczący zmian w organizacji zgromadzeń, wprowadzający m.in. zasadę pierwszeństwa w wydawaniu pozwoleń na zgromadzenia odbywające się cyklicznie.

Loża prasowa 20.11.2016

Małgorzata Łaszcz gościła w Loży Prasowej komentatorów: Wojciecha Maziarskiego z Gazety Wyborczej, Daniela Passenta z Polityki, Tomasza Skorego z RMF FM i Michała Szułdrzyńskiego z Rzeczpospolitej. Dyskusję rozpoczął temat protestu nauczycieli w Warszawie przeciw planowanej reformie systemu edukacji i likwidacji gimnazjów. Goście odnieśli się też do krytycznego komentarza Jarosława Kaczyńskiego pod adresem przedsiębiorców i przedstawieniu przez wicepremiera Morawieckiego "Konstytucji dla biznesu". Wśród kolejnych wątków rozmowy były m.in. ekshumacja pary prezydenckiej i wstępne wyniki sekcji zwłok, utworzenie przez Platformę Obywatelską "gabinetu cieni" oraz zarzuty prokuratorskie wobec prezydent Łodzi - Hanny Zdanowskiej.

Loża prasowa 13.11.2016

W studiu TVN24 gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Paweł Lisicki („Do rzeczy”), Andrzej Stankiewicz (Onet.pl), Piotr Stasiński („Gazeta Wyborcza”) i Cezary Michalski („Newsweek”). Na początku programu dziennikarze dyskutowali o Narodowym Święcie Niepodległości, podczas którego w licznych marszach Polacy manifestowali swoje poglądy, a politycy – ponownie podzieleni – organizowali własne obchody. Podjęto też temat inicjatywy prezydenta, który poprzez ustawę chciałby doprowadzić do wspólnego świętowania 100. rocznicy odzyskania niepodległości w 2018 roku. Kolejną kwestią poruszoną w programie był Trybunał Konstytucyjny i odmowa udziału w orzekaniu przez sędziów wybranych przez sejm obecnej kadencji. Nie zabrakło również tematu śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej i decyzji prokuratora Pasionka dotyczącej zbliżających się ekshumacji ofiar tej tragedii. Na koniec wydania komentatorzy rozmawiali o wyborze Amerykanów, którzy zdecydowali o tym, że ich prezydentem przez najbliższe 4 lata będzie miliarder Donald Trump.

Loża prasowa 06.11.2016

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Bianka Mikołajewska ("OKO.press"), Paweł Lisicki ("Do rzeczy"), Michał Szułdrzyński ("Rzeczpospolita") oraz Paweł Wroński ("Gazeta Wyborcza"). Na początku dziennikarze rozmawiali o sporze wokół ekshumacji smoleńskich i w tym kontekście skomentowali słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej powiedział, że "to jest obowiązek prawny prokuratorów. Choć to jest sprawa bolesna, ja od tej strony prokuratorów rozumiem i mogę tylko prosić rodziny o wyrozumiałość." Kolejnym tematem był list ministrów obrony Francji i Niemiec, który został wysłany do Antoniego Macierewicza. W liście ministrowie wyrazili "głębokie niezrozumienie" dla decyzji polskich władz o zakończeniu rozmów ws. dostaw śmigłowców Caracal. Zakończenie negocjacji ministrowie nazywali "dużym krokiem w tył" dla trójstronnego partnerstwa i obrony europejskiej. Polski minister obrony narodowej zapewnił dziś, że na ten list odpowiedziała już pani premier, ale on sam także wystosuje szczegółową odpowiedź. Następnie dziennikarze rozmawiali o polskiej obronie terytorialnej. Sejm skierował do prac w komisji rządowy projekt ustawy, który zakłada powołanie Wojsk Obrony Terytorialnej jako samodzielnego rodzaju sił zbrojnych. Na koniec goście krótko odnieśli się do przegłosowanej w Sejmie i przyjętej przez Senat ustawy "Za życiem", na mocy której kobiety które zdecydują się urodzić ciężko chore dzieci, oprócz dostępu do kompleksowej opieki lekarskiej, mają otrzymać także jednorazową zapomogę w wysokości 4 tysięcy złotych.