Loża prasowa

Loża prasowa

Loża prasowa 13.08.2017

Andrzej Morozowski gościł w Loży Prasowej: Ewę Siedlecką ("Polityka"), Magdalenę Rigamonti ("Dziennik Gazeta Prawna"), Piotra Semkę ("Do rzeczy") i Andrzeja Stankiewicza (Onet.pl). Na początku dziennikarze skomentowali słowa Jarosława Kaczyńskiego, który podczas 88 miesięcznicy smoleńskiej wyraził nadzieję, że - jak to określił - godne upamiętnienie ofiar nastąpi przed ósmą rocznicą tragedii z 10 kwietnia 2010 roku. Zapowiedział też, że wtedy, po 96 marszach, comiesięczne pochody będą mogły się skończyć. Kolejnym tematem był konflikt między prezydentem Andrzejem Dudą a ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem. Następnie publicyści rozmawiali o reakcjach Ministerstwa Spraw Zagranicznych na uwagi Komisji Europejskiej. Witold Waszczykowski skrytykował Komisję Europejską i zarzucił jej brak woli prowadzenia dialogu o charakterze prawnym. Była to reakcja na odpowiedź wiceszefa Komisji Fransa Timmermansa na ostatni list szefa polskiej dyplomacji dotyczący zaleceń Komisji w sprawie ochrony praworządności.

Loża prasowa 30.07.2017

Andrzej Morozowski gościł w "Loży Prasowej" Renatę Grochal ("Newsweek"), Pawła Lisickiego ("Do Rzeczy"), Andrzeja Stankiewicza (Onet.pl) i Mariusza Janickiego ("Polityka"). Na początku dziennikarze rozmawiali o prezydenckim wecie. Andrzeja Duda zwrócił do Sejmu ustawę o Sądzie Najwyższym oraz ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa. W tym kontekście goście rozmawiali o reakcjach polityków Prawa i Sprawiedliwości oraz o słowach Jarosława Kaczyńskiego, który powiedział w wywiadzie dla TV Trwam, że decyzja prezydenta to był bardzo poważny błąd. Kolejnym tematem były reakcje partii opozycyjnych na dwa prezydenckie weta. Dziennikarze rozmawiali także o wpływie protestów na decyzje polityczne.

Loża prasowa 23.07.2017

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Sławomir Sierakowski (Krytyka Polityczna), Wojciech Maziarski (Gazeta Wyborcza), Jacek Nizinkiewicz (Rzeczpospolita), Filip Memches (Polskie Radio). Program w całości dotyczył forsowanych przez rząd zmian w wymiarze sprawiedliwości. Goście rozmawiali o protestach jakie od kilku dni występują na ulicach wielu miast Polski a także o prezydenckich wątpliwościach dotyczących zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym i wątpliwościach europejskich komisarzy dotyczących wprowadzenia procedury o naruszenie prawa wobec Polski.

Loża prasowa 16.07.2017

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Mariusz Janicki („Polityka”), Cezary Michalski („Newsweek”), Michał Szułdrzyński („Rzeczpospolita”), Andrzej Stankiewicz (Onet.pl). Pierwszym tematem była planowana przez PiS rewolucja w sądownictwie. Posłowie partii rządzącej złożyli poselski projekt ustawy o Sądzie Najwyższym, a Senat przegłosował nowelizacje dwóch ustaw: o KRS i ustroju sądów powszechnych. W tym kontekście goście skomentowali także wypowiedź rzeczniczki Komisji Europejskiej, która powiedziała że Komisja z niepokojem śledzi wydarzenia w Polsce, a na wniosek jej szefa Jean-Claude'a Junckera zajmie się w przyszłym tygodniu sytuacją w Polsce. Kolejnym tematem była propozycja Ryszarda Petru. Przewodniczący Nowoczesnej zaapelował o stworzenie Frontu Demokratycznego, bo jak twierdzi "wobec zagrożenia wolności i demokracji w Polsce konieczne są wspólne i skuteczne działania". Na koniec dziennikarze skomentowali wydarzenia z 10 lipca. W okolicach Placu Zamkowego odbyła się manifestacja zorganizowana przez Obywateli RP. Uczestnicy protestu ostatecznie nie zablokowali pochodu z Jarosławem Kaczyńskim, ale zgromadzili się przy Kolumnie Zygmunta. Sympatycy i politycy PiS, tradycyjnie przeszli z archikatedry św. Jana, Krakowskim Przedmieściem, przed Pałac Prezydencki.

Loża prasowa 9.07.2017

Małgorzata Łaszcz gościła w "Loży Prasowej komentatorów": Pawła Lisickiego z "Do Rzeczy", Andrzeja Stankiewicza z Onetu, Daniela Passenta z "Polityki" i Wojciech Maziarskiego z "Gazety Wyborczej". Komentatorzy dużą część programu poświęcili na dyskusję o wizycie Donalda Trumpa w Polsce i wynikających z niej konsekwencjach. Wśród poruszonych wątków pojawił się też ten dotyczący buczenia na Lecha Wałęsę w trakcie przemówienia amerykańskiego prezydenta na placu Krasińskich. Goście odnieśli się także do zapowiadanych na 10 kwietnia kontrmanifestacji - przy okazji obchodów kolejnej miesięcznicy smoleńskiej. W trakcie programu dyskutowano także o zaleceniach UNESCO dotyczących wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej oraz wprowadzenia nowej opłaty paliwowej.

Loża prasowa 02.07.2017

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Mariusz Janicki („Polityka”), Grzegorz Osiecki („Dziennik Gazeta Prawna”), Michał Szułdrzyński („Rzeczpospolita”) i Paweł Wroński („Gazeta Wyborcza”). Na początku dziennikarze rozmawiali o sobotnim kongresie Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy. Jarosław Kaczyński w swoim przemówieniu mówił m.in o zmianach, których według niego nie jest za dużo, lecz za mało. Dodatkowo prezes PiS powiedział o wielu nowych pomysłach m.in o powołaniu Centrum Inicjatyw Społecznych Narodowego Instytutu Wolności czy wspieraniu uniwersytetów ludowych. Dziennikarze skomentowali także wystąpienie Grzegorza Schetyny na Radzie Krajowej Platformy Obywatelskiej, która także odbyła się w sobotę. Kolejnym tematem były pierwsze przesłuchania komisji weryfikacyjnej. Publicyści skomentowali fakt, że prezydent Warszawy nie stawiła się przed komisją. Na koniec goście odnieśli się do wypowiedzi Lecha Wałęsy, który potwierdził swoją obecność na kolejnej kontrmanifestacji smoleńskiej.

Loża prasowa 25.06.2017

Małgorzata Łaszcz gościła w "Loży Prasowej": Michała Kolankę z "Rzeczpospolitej", Andrzeja Stankiewicza z Onetu, Renatę Grochal z "Newsweeka" i Sławomira Sierakowskiego z "Krytyki Politycznej". Tematem otwierającym dyskusję była decyzja sędziego warszawskiego sądu rejonowego o zawieszeniu sprawy cywilnej wytoczonej przeciwko prezesowi TK - do do czasu rozstrzygnięcia przez Sąd Najwyższy o poprawności wyboru Julii Przyłębskiej na prezesa Trybunału. Kolejnym tematem poruszonym przez publicystów był wywiad, jakiego Emmanuel Macron udzielił ośmiu europejskim dziennikom. Skrytykował w nim politykę krajów Europy Środkowej wobec Unii, wskazując, że jej konsekwencją jest rozbijanie jedności wspólnoty. Komentatorzy dyskutowali również o przesłuchaniu Michała Tuska przez komisję śledczą ds. Amber Gold oraz o konflikcie na linii pałac prezydencki - MSZ, którego osią była kwestia powoływania ambasadorów.

Loża prasowa 18.06.2017

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Paweł Lisicki („Do Rzeczy”), Wojciech Maziarski („Gazeta Wyborcza”), Daniel Passent („Polityka”) oraz Tomasz Skory (RMF FM). Na początku dziennikarze rozmawiali o decyzji Komisji Europejskiej, która formalnie wszczęła w środę procedurę przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom w związku "z niewywiązywaniem się tych państw" z decyzji o relokacji uchodźców. W tym kontekście goście skomentowali także wygłoszone w Boże Ciało homilie w których słychać było apele o pomoc tym, którzy jej potrzebują. Kardynał Nycz mówił że „Chrystus ma twarz uchodźcy" a prymas Polak, pytał "czy na pewno tak jak On, na uchodźców się otwieramy". Kolejnym tematem było niewpuszczenie do Sejmu licealistów, którzy mieli przypinki wyrażające swoje poglądy. Uczniowie mieli uczestniczyć w Turnieju Debat Historycznych IPN, ale Straż Marszałkowska nie wpuściła ich do gmachu, bo mieli znaczki między innymi z hasłem "Uchodźcy mile widziani". Uczniowie mieli je zdjąć, ale ostatecznie tego nie zrobili. Dziennikarze rozmawiali także o decyzji Hanny Gronkiewicz-Waltz, która powiedziała, że nie stawi się przed komisją weryfikacyjną. Na koniec publicyści skomentowali najnowsze ustalenia w sprawie śmierci Igora Stachowiaka. Po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich, okazało się że policjanci widzieli ujawnione przez TVN24 nagranie z tasera już dwa tygodnie po śmierci Igora - chociaż w ostatnich tygodniach twierdzili, że 3 razy zwracali się do prokuratury o jego udostępnienie.

Loża prasowa 11.06.2017

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Agnieszka Romaszewska-Guzy, Tomasz Wołek, Jacek Czarnecki (Radio Zet) i Mariusz Janicki ("Polityka"). Program rozpoczęła dyskusja o obchodach kolejnej miesięcznicy smoleńskiej, podczas której doszło do zatrzymania m.in. Władysława Frasyniuka. Następnie poruszono temat ustawy o KRS, która została wycofana z bloku głosowań podczas ostatniego posiedzenia sejmu. Dziennikarze rozmawiali też o wizycie w Polsce prezydenta Donalda Trumpa, a także o zamieszaniu wokół przejściu Małgorzaty Sadurskiej z Kancelarii Prezydenta do zarządu PZU.

Loża prasowa 04.06.2017

Małgorzata Łaszcz gościła w Loży prasowej Magdalenę Rigamonti ("Dziennik Gazeta Prawna"), Andrzeja Stankiewicza (Onet.pl), Adama Szostkiewicza ("Polityka") i Michała Szułdrzyńskiego ("Rzeczpospolita"). Pierwszym tematem były ataki terrorystyczne w Londynie. W sobotę wieczorem zamachowcy wjechali samochodem w pieszych na moście London Brigde, a następnie napastnicy uzbrojeni w noże zaatakowali ludzi przy Borough Market. W wyniku ataków zginęło co najmniej 7 osób, a 48 trafiło do szpitali. Kolejnym tematem były burzliwe obrady XXIII Sejmu Dzieci i Młodzieży, które odbyły się jak co roku z okazji Dnia Dziecka. Wiele młodych osób wygłaszało hasła antyunijne i antyimigranckie. Następnie dziennikarze rozmawiali o prezydenckim prawie łaski w kontekście ułaskawienia m.in Mariusza Kamińskiego. Sąd Najwyższy stwierdził, że "stosowanie prezydenckiego prawa łaski przed prawomocnym orzeczeniem jest wkroczeniem w wymiar sprawiedliwości". Na koniec poruszony został temat ekshumacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. Zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek poinformował, że podczas ekshumacji stwierdzono nieprawidłowości: są dwa przypadki zamiany ciał, a w 9 przypadkach znaleziono części ciał innych osób.

Loża prasowa 21.05.2017

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Renata Grochal (Newsweek Polska), Daniel Passent (Polityka), Andrzej Stankiewicz (Onet), Paweł Lisicki (Do Rzeczy). Program rozpoczął się od dyskusji o sprawie śmierci Igora Stachowiaka we wrocławskim komisariacie 15 maja 2016 roku. W sprawie trwa śledztwo, a okoliczności śmierci wciąż nie zostały wyjaśnione. Wojciech Bojanowski dotarł do nowych nagrań i informacji i pokazał w reportażu "Superwizjera", jak wyglądała policyjna interwencja. Później poruszono temat Kongresu Prawników Polskich, w czasie którego podczas przemówienia wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła i sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dery, uczestnicy na znak protestu puścili salę. Później dziennikarze rozmawiali o zamieszaniu w sprawie najbliższych posiedzeń Trybunału Konstytucyjnego oraz o polsko-unijnej dyskusji dotyczącej relokacji uchodźców do Polski i stanowisku rządu Beaty Szydło w tej sprawie.

Loża prasowa 14.05.2017

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Janina Jankowska, Cezary Łazarewicz, Sławomir Sierakowski ("Krytyka Polityczna") i Tomasz Skory (RMF FM). Program rozpoczął się od dyskusji o zamieszaniu wokół przetargu na zakup śmigłowców dla polskiej armii i zaangażowaniu się opozycji w wyjaśnienie sprawy, co spotkało się z ostrą reakcją MON-u. Później poruszono temat obchodów miesięcznicy smoleńskiej, podczas której sąd ostatecznie dopuścił do przeprowadzenia kontrmanifestacji. Następnie dziennikarze rozmawiali o komisji weryfikacyjnej, problemach komunikacyjnych Platformy Obywatelskiej odnośnie do elementów jej programu i kontrowersyjnych słowach sędziego Trybunału Konstytucyjnego prof. Lecha Morawskiego, które padły podczas dyskusji w Oksfordzie.

Loża prasowa 07.05.2017

Małgorzata Łaszcz gościła w Loży prasowej Mariusza Janickiego („Polityka”), Pawła Lisickiego („Do rzeczy”), Andrzeja Stankiewicza (Onet.pl) i Pawła Wrońskiego („Gazeta Wyborcza”). Na początku dziennikarze rozmawiali o wczorajszym Marszu Wolności zorganizowanym przez Platformę Obywatelską, na którym pojawili się także politycy Nowoczesnej, PSL oraz związkowcy z ZNP i służb mundurowych. W tym kontekście publicyści skomentowali także słowa Jarosława Kaczyńskiego, który powiedział, że „wolność dzisiaj w Polsce jest i tylko ktoś kto w ogóle nie dostrzega rzeczywistości może to kwestionować.” Kolejnym tematem była zapowiedziana wczoraj na marszu wspólna lista opozycji. Następnie goście rozmawiali o planowanym przez prezydenta Andrzeja Dudę referendum konstytucyjnym. Na koniec publicyści skomentowali zmianę na stanowisku rzecznika prezydenta. Krzysztof Łapiński zastąpił Marka Magierowskiego, który z powodów osobistych złożył rezygnację. Na koniec goście odnieśli się do wywiadu Krzysztofa Łapińskiego dla „Dziennika Gazety Prawnej”, w którym, jeszcze wtedy poseł PiS, stanowczo skrytykował sprawę Bartłomieja Misiewicza.

Loża prasowa 30.04.2017

W ostatniej kwietniowej "Loży Prasowej" gośćmi Andrzeja Morozowskiego byli: Andrzej Stankiewicz (Onet.pl), Piotr Semka ("Do Rzeczy"), Tomasz Wołek i Jarosław Kuisz ("Kultura Liberalna"). Na początku programu dziennikarze rozmawiali o skandalu wokół konsul honorowej RP w amerykańskim Arkon, która w mediach społecznościowych umieściła fotomontaż z Donaldem Tuskiem w mundurze hitlerowskim. Następnie poruszono kwestię ostatnich sondaży - prezydenckiego i partyjnego - które z pewnością nie wywołują uśmiechu na twarzach osób z obozu rządzącego. Nie zabrakło również tematu metropolii warszawskiej, z projektu której PiS - po protestach społecznych - się wycofuje. Na końcu publicyści odnieśli się do kryzysu w Nowoczesnej, której poparcie w badaniach opinii publicznej balansuje na granicy progu wyborczego.

Loża prasowa 23.04.2017

Gośćmi Andrzeja Morozowskiego byli: Janina Jankowska, Jacek Nizinkiewicz ("Rzeczpospolita"), Adam Szostkiewicz ("Polityka"), Sławomir Sierakowski ("Krytyka Polityczna"). Pierwszym tematem wydania było przesłuchanie Donalda Tuska w warszawskiej prokuraturze, na które były premier przyjechał z Sopotu Pendolino i z Dworca Centralnego już w stolicy - w towarzystwie tłumu zwolenników - pieszo udał się złożyć zeznania. Później dziennikarze przeanalizowali sytuację wokół Antoniego Macierewicza, którego bliski współpracownik dr Wacław Berczyński złożył rezygnację z przewodniczenia podkomisji smoleńskiej i w kontrowersyjnym wywiadzie przyznał, że to on stoi za "wykończeniem" śmigłowców Caracal. Publicyści poruszyli także sprawę zachowania wicemarszałka Sejmu Stanisława Terleckiego, który uniemożliwiał pracę jednemu z operatorów w Sejmie, przytrzymując mu kabel od kamery. Ustawa o KRS i zmiany w wymiarze sprawiedliwości to temat, który był przedmiotem dyskusji na końcu programu.

Loża prasowa 16.04.2017

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli Mariusz Janicki ("Polityka"), Paweł Lisicki ("Do Rzeczy"), Wojciech Maziarski ("Gazeta Wyborcza") i Andrzej Stankiewicz (ONET.PL). Na początku dziennikarze skomentowali słowa dra Wacława Berczyńskiego, który w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" powiedział, że to on "wykończył caracale". MON wydało komunikat, w którym stwierdza, że wypowiedź ta "nie ma żadnego związku z prowadzonymi i zakończonymi negocjacjami umowy offsetowej ws. kontraktu na zakup śmigłowców Caracal". Kolejnym tematem były ustalenia podkomisji ds. ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej. Według ekspertów pod kierownictwem Wacława Berczyńskiego na pokładzie TU-154M doszło do eksplozji i najbardziej prawdopodobną przyczyną był ładunek termobaryczny. Wielu ekspertów lotniczych stanowczo krytykuje tę tezę i stwierdza, że wybuch był niemożliwy. Następnie publicyści skomentowali karierę Bartłomieja Misiewicza, który ostatecznie zrezygnował z członkostwa w Prawie i Sprawiedliwości. Kolejnym tematem była planowana przez PiS reforma sądownictwa. Grupa posłów partii rządzącej złożyła projekt nowelizacji prawa o ustroju sądów powszechnych oraz innych ustaw. Według nowelizacji Minister Sprawiedliwości sam mianowałby wszystkich prezesów i wiceprezesów sądów powszechnych i nie musiałby prosić o opinię zgromadzeń ogólnych tych sądów. Sędziowie, prawnicy i opozycja alarmują, że to zamach na niezależność sądów.

Loża prasowa 09.04.2017

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Michał Szułdrzyński („Rzeczpospolita”), Andrzej Stankiewicz („Rzeczpospolita”), Adam Szostkiewicz („Polityka”) i Seweryn Blumsztajn („Gazeta Wyborcza”). Pierwszym tematem programu była debata nad wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło, która dzięki głosom większości parlamentarnej pozostała na stanowisku. Później rozmowa dotyczyła reprywatyzacji w Warszawie i deklaracji prezydent stolicy Hany Gronkiewicz-Waltz, że nie zjawi się przed komisją weryfikacyjną, powołaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Kolejną kwestią poruszoną w wydaniu była sytuacja w Trybunale Konstytucyjnym, którego większość sędziów apeluje do prezes Przyłębskiej o zwołanie Zgromadzenia Ogólnego z udziałem prezydenta Dudy. Dziennikarze rozmawiali także o zmianach w przepisach dotyczących antykoncepcji i deklaracji Jarosława Kaczyńskiego o planowanym zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Na końcu dyskusja dotyczyła 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej oraz prac prokuratury i podkomisji badających przyczyny tej tragedii.

Loża prasowa 2.04.2017

Małgorzata Łaszcz gościła w Loży Prasowej: Pawła Lisickiego ("Do Rzeczy"), Jacka Czarneckiego (Radio Zet), Pawła Wrońskiego ("Gazeta Wyborcza") i Romana Kurkiewicza ("Krytyka Polityczna"). Komentatorzy skupili się w trakcie dyskusji na wątkach wokół rozmowy prezydenta i szefa MON: relacji między Antonim Macierewiczem a prezydentem, pozycji szefa resortu obrony w rządzie oraz zmian w armii. Goście dyskutowali też na temat najnowszych sondaży partyjnych i spadku poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości. W trakcie programu poruszone były również temat protestu nauczycieli oraz kwestia serii kolizji z udziałem członków rządu.

Loża prasowa 26.03.2017

Małgorzata Łaszcz gościła w Loży Prasowej Mariusza Janickiego („Polityka”), Piotra Stasińskiego („Gazeta Wyborcza”), Tomasza Skorego (RMF FM), Michała Szułdrzyńskiego („Rzeczpospolita”). Na początku dziennikarze rozmawiali o podpisanej wczoraj w Rzymie Deklaracji Rzymskiej. Kolejnym tematem było spotkanie Jarosława Kaczyńskiego oraz premier Wielkiej Brytanii Theresy May. Publicyści skomentowali także słowa premier Beaty Szydło, która powiedziała po zamachu w Londynie, że nie da się nie łączyć polityki migracyjnej z terroryzmem. Kolejnym tematem były spotkania w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości. Do Jarosława Kaczyńskiego tuż przed posiedzeniem rządu przyjechała premier oraz ministrowie. W siedzibie partii rządzącej pojawił się także m.in prezes NBP Adam Glapiński oraz prokurator krajowy Bogdan Święczkowski. Na koniec goście skomentowali najnowszy sondaż prezydencki, w którym Donald Tusk zdobywa 50,1 procent poparcia, a Andrzej Duda ma 49,9 procent. Ostatnie sondaże wskazują także na spadek poparcia dla PiS a wzrost poparcia dla PO. Ostatnim tematem było planowane spotkanie szefa MON Antoniego Macierewicza z prezydentem Andrzejem Dudą.