Loża prasowa

Loża prasowa

W drugim grudniowym wydaniu Loży Prasowej gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Eliza Olczyk ("Wprost"), Tomasz Skory (RMF FM), Tomasz Wołek i Mariusz Janicki ("Polityka"). Program rozpoczęła rozmowa o zmianach w sądownictwie, przegłosowanych w ekspresowym tempie przez większość sejmową PiS-u i próba odpowiedzi na pytanie, czy Andrzej Duda zawetuje kolejny raz przepisy, z którymi wcześniej się nie zgadzał. Później dyskutowano o zmianie w fotelu premiera, gdzie Beatę Szydło zastąpił Mateusz Morawiecki. Nie zabrakło pytań o całą rekonstrukcję rządu, która może zostać przeprowadzona jeszcze w grudniu lub - według innych źródeł - po Nowym Roku. Dziennikarze zajęli się też kontrowersyjną wypowiedzią Jana Parysa z MSZ, który w mocnych słowach opisał relacje polsko-ukraińskie. Na końcu programu poruszono temat protestów Obywateli RP, KOD-u i innych grup i działań policji stosowanych wobec manifestujących.

Małgorzata Łaszcz gościła w "Loży prasowej": Jacka Czarneckiego (Radio Zet), Pawła Lisickiego ("Do Rzeczy"), Sławomira Sierakowskiego ("Krytyka Polityczna") oraz Macieja Stasińskiego ("Gazeta Wyborcza"). Na początku dziennikarze skomentowali słowa posłanki Pawłowicz, która podczas obrad sejmowej komisji sprawiedliwości powiedziała, że jeden z zapisów jest wprost sprzeczny z konstytucją, jednak ona z powodu umowy politycznej będzie głosowała tak jak klub PiS. Po przyjęciu szeregu poprawek Komisja Sprawiedliwości skierowała projekty do drugiego czytania. Następnie goście rozmawiali o niewpuszczeniu kilku przedstawicieli Obywateli RP na debatę zorganizowaną przez PO, Nowoczesną oraz PSL, która odbyła się w Sejmie. Kolejnym tematem były obrady nadzwyczajnej komisji pracującej nad zmianami w ordynacji wyborczej oraz rezygnacja szefa PKW z udziału w jej pracach.

Małgorzata Łaszcz gościła w Loży Prasowej Elizę Olczyk („Wprost”), Wojciecha Maziarskiego („Gazeta Wyborcza”), Andrzeja Stankiewicza (Onet.pl) i Adama Szostkiewicza („Polityka”). Na początku dziennikarze skomentowali wywiad prezydenta dla TVN24. Andrzej Duda w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim mówił m.in o wetach w sprawie projektów ustaw sądowych i o tym, że ich powodem był brak komunikacji na linii prezydent - rząd. Andrzej Duda mówiąc o swoich projektach ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa podkreślił że nie łamią one konstytucji. W kontekście planowanych zmian w sądownictwie dziennikarze rozmawiali o sejmowej debacie, która odbyła się z udziałem jedynie kilku posłów PiS oraz o protestach w przeciw zmianom w KRS i Sądzie Najwyższym, które miały miejsce w wielu miastach w Polsce. Kolejnym tematem była decyzja Antoniego Macierewicza, który wycofał wnioski o awanse generalskie. Prezydent potwierdził w wywiadzie, że dowiedział się o tym z mediów. Publicyści rozmawiali także o planowanych przez PiS zmianach w ordynacji wyborczej. Na koniec goście skomentowali zmianę na stanowisku szefa Nowoczesnej. Liderem partii została Katarzyna Lubnauer.

Dominika Wielowieyska, Daniel Passent, Paweł Lisicki i Jacek Nizinkiewicz byli gośćmi Małgorzaty Łaszcz w "Loży prasowej". Program rozpoczęła dyskusja o rezolucji dotyczącej Polski przyjętej przez Parlament Europejski. Później dziennikarze rozmawiali o reakcjach po marszu narodowców ze strony rządu, prezydenta i zagranicznych komentatorów. Publicyści odnieśli się też do oświadczenia kapituły Nagrody Radia Zet im. A. Woyciechowskiego, w którym redaktorzy w mocnych słowach skomentowali działania prokuratury wobec dziennikarzy. Na końcu programu poruszono temat konfliktu między Antonim Macierewiczem a Andrzejem Dudą, który nasilił się po ostatniej wypowiedzi prezydenta.

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz w Loży Prasowej byli: Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektor Telewizji Biełsat, Andrzej Stankiewicz z Onetu, Piotr Stasiński z Gazety Wyborczej oraz Mariusz Janicki z Polityki. Komentatorzy dyskutowali w głównej mierze o obchodach święta niepodległości i towarzyszącym temu wydarzeniom. Główne miejsce zajęła kwestia marszu narodowców i rasistowskich haseł, które pojawiły się w jego trakcie. Komentatorzy odnieśli się także do proponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość zmian w ordynacji wyborczej oraz relacji między Warszawą a Kijowem.

Gośćmi Andrzeja Morozowskiego byli: Renata Grochal ("Newsweek"), Paweł Lisicki ("Do Rzeczy"), Jacek Nizinkiewicz ("Rzeczpospolita") i Paweł Wroński ("Gazeta Wyborcza"). Wystawienie przez PO kandydatury Rafała Trzaskowskiego na prezydenta Warszawy było pierwszym tematem programu. Następnie dziennikarze zajęli się nową partią Jarosława Gowina - Porozumienie, której powstanie ogłoszono na konwencji. Poruszono również sprawę Święta Niepodległości, które obchodzone będzie osobo przez prezydenta i partię rządzącą. Nie zabrakło również kwestii rekonstrukcji rządu i próby odpowiedzi na pytanie, czy Jarosław Kaczyński zastąpi Beatę Szydło na stanowisku premiera.

W ostatnią niedzielę października gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Magdalena Rigamonti („Dziennik Gazeta Prawna”), Michał Szułdrzyński („Rzeczpospolita”), Seweryn Blumsztajn („Gazeta Wyborcza”) i Tomasz Skory (RMF FM). Program rozpoczęła dyskusja o reakcji premier Szydło na decyzję francuskiego wymiaru sprawiedliwości o usunięciu krzyża z jednego z pomników Jana Pawła II we Francji. O pomniku smoleńskim rozmawiano w kontekście chęci przejęcia przez wojewodę mazowieckiego kontroli nad placem Piłsudskiego w Warszawie. Była też rozmowa o wizycie przedstawiciela ONZ w Warszawie, który w krytycznych słowach ocenił zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości. Dziennikarze poruszyli również temat apelu „Rzeczpospolitej” (popartego przez inne redakcje), po wznowieniu śledztwa w sprawie redaktorów zajmujących się finansami SKOK-ów. Nie zabrakło też wymiany opinii o ustawie regulującej handel w niedzielę i rosnącego konfliktu rządu PiS z „Solidarnością”, a także rekonstrukcji, którą w TVN24 zapowiedziała premier.

Małgorzata Łaszcz gościła w "Loży prasowej" komentatorów: Cezarego Michalskiego z "Newsweeka", Andrzeja Stankiewicza z Onetu, Dominikę Wielowieyską z "Gazety Wyborczej" i Pawła Lisickiego z "Do Rzeczy". Przewodnim tematem programu były relacje między prezydentem a prezesem PiS po ich kolejnym spotkaniu oraz wystąpienie liderów projektu Zjednoczonej Prawicy, w trakcie którego deklarowali oni jedność obozu. Goście dyskutowali także na temat konwencji Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, na których padły deklaracje ich wzajemnej współpracy. W trakcie programu pojawiły się też wątki związane z protestem rezydentów oraz próby samobójczej - aktu samospalenia w Warszawie.

W trzecim październikowym wydaniu Loży Prasowej gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Paweł Ozdoba, Mariusz Janicki („Polityka”), Jacek Nizinkiewicz („Rzeczpospolita”) i Wojciech Maziarski („Gazeta Wyborcza”). Głównym tematem był protest rezydentów. Dziennikarze rozmawiali o jego formie, postulatach młodych lekarzy oraz o reakcjach strony rządowej. Później poruszono również sprawę poprawek PiS-u do prezydenckich projektów dotyczących Sądu Najwyższego i KRS, które rozpatruje prezydent, w tle narastającego konfliktu z ministrem sprawiedliwości. Nie zabrakło również reprywatyzacji w Warszawie i dwóch opublikowanych dokumentów: projektu dużej ustawy reprywatyzacyjnej, który zademonstrował wiceminister Patryk Jaki oraz audytu warszawskiego ratusza, przygotowanego przez urzędników prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Andrzej Morozowski gościł w "Loży prasowej" komentatorów: Renatę Grochal z "Newsweeka", Andrzeja Stankiewicza z Onetu, Michała Szułdrzyńskiego z "Rzeczpospolitej" i Pawła Lisickiego z "Do Rzeczy". Przewodnim tematem programu były relacje między prezydentem a prezesem PiS. W tym kontekście goście omawiali zarówno kwestie tego, co ostatecznie znajdzie się w projektach prezydenckich dotyczących zmian w Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, jak i konfliktu między Zbigniewem Ziobrą a Andrzejem Dudą. Komentatorzy Dyskutowali także na temat sytuacji Hanny Gronkiewicz-Waltz w kontekście prac Komisji Weryfikacyjnej oraz wkroczenia policji do siedziby stowarzyszenia BABA i trzech biur Centrum Praw Kobiet - dzień po kolejnych manifestacjach Czarnego Wtorku.

Prezydenckie projekty ustaw dotyczących zmian w sądownictwie i referendum niepodległościowe w Katalonii to główne tematy magazynu "Loża prasowa". Goście programu: Sławomir Sierakowski ("Krytyka Polityczna"), Dominika Wielowieyska ("Gazeta Wyborcza"), Magdalena Rigamonti ("Dziennik Gazeta Prawna") i Piotr Semka ("Do Rzeczy") rozmawiali o interwencji policji na ulicach i w lokalach wyborczych w Katalonii oraz o tym, co może oznaczać wynik nieuznawanego przez Madryt głosowania. Ponadto tematem rozmów była prezydencko-rządowa walka o kształt reformy wymiaru sprawiedliwości.

Małgorzata Łaszcz gościła w Loży Prasowej komentatorów: Tomasza Wołka, Pawła Wrońskiego z Gazety Wyborczej, Andrzeja Stankiewicza z Onetu i Pawła Lisickiego z Do Rzeczy. Goście dyskutowali o zamieszaniu wokół doradzającemu prezydentowi - przy powstawaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS - profesorze Michale Królikowskim. Kolejnym wątkiem była treść wspomnianych projektów. Komentatorzy dyskutowali także o krytyce Jarosława Gowina przez obóz Zjednoczonej Prawicy po zaprezentowaniu projektu zmian w szkolnictwie wyższym oraz kolejnej odsłonie afery billboardowej.

Małgorzata Łaszcz gościła w Loży Prasowej komentatorów: Mariusza Janickiego z Polityki, Piotra Stasińskiego z Gazety Wyborczej, Michała Szułdrzyńskiego z Rzeczpospolitej i Agnieszkę Romaszewską-Guzy – redaktor naczelną Biełsatu. Większość tematów poruszonych w trakcie programu dotyczyła sądownictwa. Publicyści odnieśli się między innymi do niejasności towarzyszących - prowadzonej przez Polską Fundację Narodową - kampanii billboardowej. W tym te – kto zlecił jej przeprowadzenie oraz jaką kwotę pochłonie jej realizacja. Komentatorzy odnieśli się też do zmian personalnych w Sądzie Okręgowym w Warszawie, przeprowadzonych przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz dyskutowali na temat możliwych wariantów ustaw, które przygotowuje prezydent Andrzej Duda (głównie tej dotyczącej kształtu Krajowej Rady Sądowniczej). Na koniec, goście Małgorzaty Łaszcz odnieśli się także do rosnącego poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości, które pokazują ostatnie badania sondażowe.

Małgorzata Łaszcz gościła w "Loży Prasowej": Pawła Lisickiego z "Do Rzeczy", Andrzeja Stankiewicza z Onetu, Jacka Czarneckiego z Radia Zet i Wojciecha Maziarskiego z "Gazety Wyborczej". Głównym tematem programu było spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Jarosławem Kaczyńskim, które według deklaracji miało dotyczyć reformy sądów. Goście dyskutowali także na temat afery billboardowej, za którą kryje się kampania medialna zlecona przez Polską Fundację Narodową, a która dotyczy zmian w sądownictwie. Jednym z wątków była kwestia korzystaniu z funduszy na ten cel pozyskanych ze spółek skarbu państwa. Komentatorzy odnieśli się także do listu polskich biskupów z Zespołu do spraw Kontaktu z Konferencją Episkopatu Niemiec, w którym hierarchowie apelują do polskich władz, by szanować pojednanie polsko-niemieckie.

W pierwszym wrześniowym wydaniu Loży Prasowej gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Magdalena Rigamonti ("Dziennik Gazeta Prawna"), Seweryn Blumsztajn ("Gazeta Wyborcza"), Paweł Ozdoba i Cezary Łazarewicz. Na początku programu komentatorzy rozmawiali o incydencie na obchodach rocznicowych wybuchu II wojny światowej na Westerplatte, gdzie harcerz mający odczytać apel pamięci został powstrzymany przez żandarma wojskowego. Poruszono też temat reparacji wojennych od Niemiec, który coraz mocniej przebija się w przekazie obozu rządzącego. Kolejną sprawą był konflikt polskiego rządu z Komisją Europejską, która bada przestrzeganie zasad państwa prawa w naszym kraju. Dziennikarze nie zapomnieli też, że zbliżający się tydzień to czas inauguracji szkoły po głębokich zmianach przeprowadzonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Małgorzata Łaszcz gościła w Loży Prasowej Pawła Lisickiego ("Do Rzeczy"), Sławomira Sierakowskiego ("Krytyka polityczna"), Andrzeja Stankiewicza (Onet.pl) i Piotra Stasińskiego ("Gazeta Wyborcza"). Na początku dziennikarze wspomnieli zmarłego Grzegorza Miecugowa. Następnie publicyści rozmawiali o słowach Emmanuela Macrona, który powiedział, że Polska się izoluje w Europie. Goście skomentowali także reakcje polskiego rządu na przemówienie francuskiego prezydenta. Kolejnym tematem był spór między "Solidarnością" a KOD-em o obchody 37. rocznicy porozumień sierpniowych. Na koniec goście odnieśli się do słów marszałka Karczewskiego, który powiedział, że "obecna konstytucja, tak często wymachiwana przez osoby, które do tego nie mają prawa, powinna być zmieniona".

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: publicystka Janina Jankowska, Paweł Wroński ("Gazeta Wyborcza") Michał Kolanko ("Rzeczpospolita"), Mariusz Janicki ("Polityka").

Andrzej Morozowski gościł w Loży Prasowej: Ewę Siedlecką ("Polityka"), Magdalenę Rigamonti ("Dziennik Gazeta Prawna"), Piotra Semkę ("Do rzeczy") i Andrzeja Stankiewicza (Onet.pl). Na początku dziennikarze skomentowali słowa Jarosława Kaczyńskiego, który podczas 88 miesięcznicy smoleńskiej wyraził nadzieję, że - jak to określił - godne upamiętnienie ofiar nastąpi przed ósmą rocznicą tragedii z 10 kwietnia 2010 roku. Zapowiedział też, że wtedy, po 96 marszach, comiesięczne pochody będą mogły się skończyć. Kolejnym tematem był konflikt między prezydentem Andrzejem Dudą a ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem. Następnie publicyści rozmawiali o reakcjach Ministerstwa Spraw Zagranicznych na uwagi Komisji Europejskiej. Witold Waszczykowski skrytykował Komisję Europejską i zarzucił jej brak woli prowadzenia dialogu o charakterze prawnym. Była to reakcja na odpowiedź wiceszefa Komisji Fransa Timmermansa na ostatni list szefa polskiej dyplomacji dotyczący zaleceń Komisji w sprawie ochrony praworządności.

Andrzej Morozowski gościł w "Loży Prasowej" Renatę Grochal ("Newsweek"), Pawła Lisickiego ("Do Rzeczy"), Andrzeja Stankiewicza (Onet.pl) i Mariusza Janickiego ("Polityka"). Na początku dziennikarze rozmawiali o prezydenckim wecie. Andrzeja Duda zwrócił do Sejmu ustawę o Sądzie Najwyższym oraz ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa. W tym kontekście goście rozmawiali o reakcjach polityków Prawa i Sprawiedliwości oraz o słowach Jarosława Kaczyńskiego, który powiedział w wywiadzie dla TV Trwam, że decyzja prezydenta to był bardzo poważny błąd. Kolejnym tematem były reakcje partii opozycyjnych na dwa prezydenckie weta. Dziennikarze rozmawiali także o wpływie protestów na decyzje polityczne.

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Sławomir Sierakowski (Krytyka Polityczna), Wojciech Maziarski (Gazeta Wyborcza), Jacek Nizinkiewicz (Rzeczpospolita), Filip Memches (Polskie Radio). Program w całości dotyczył forsowanych przez rząd zmian w wymiarze sprawiedliwości. Goście rozmawiali o protestach jakie od kilku dni występują na ulicach wielu miast Polski a także o prezydenckich wątpliwościach dotyczących zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym i wątpliwościach europejskich komisarzy dotyczących wprowadzenia procedury o naruszenie prawa wobec Polski.