Loża prasowa

Loża prasowa

Loża prasowa 07.10.2018

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Daniel Passent ("Polityka"), Paweł Wroński ("Gazeta Wyborcza"), Andrzej Stankiewicz ("Onet') i Agaton Koziński ("Polska the Times"). Na początku dziennikarze rozmawiali o inicjatywie Donalda Tuska , który podczas wizyty w Polsce zaapelował o jedność wszystkich partii politycznych w związku ze zbliżającą się setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Kolejnym tematem były opublikowane przez Onet nagrania z afery taśmowej, na których pojawia się obecny premier Mateusz Morawiecki.

Loża prasowa 30.09.2018

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz w "Loży prasowej" byli: Dominika Wielowieyska ("Gazeta Wyborcza"), Piotr Pacewicz ("OKO.press"), Jacek Nizinkiewicz ("Rzeczpospolita") i Paweł Musiałek (Klub Jagielloński). W programie dyskutowano o prowadzonej kampanii samorządowej, w tym o sprostowaniu, jakie decyzją warszawskiego Sądu Apelacyjnego musiał wystosować premier Mateusz Morawiecki. Chodziło o jego wypowiedź na spotkaniu z wyborcami w Świebodzinie dotyczącą budowy dróg za rządów koalicji PO-PSL. W "Loży prasowej" komentowano też wątek obyczajowy, który do kampanii wprowadził w Poznaniu Jarosław Kaczyński. Z kolei w Lublinie wojewoda lubelski Przemysław Czarnek wypowiedział się krytycznie o planowanym pierwszym marszu równości w mieście. Ciekawa jest też rywalizacja o prezydenturę w Warszawie, gdzie według ostatniego sondażu Patryk Jaki jest tuż za Rafałem Trzaskowskim. W programie rozmawiano również o problemie pedofilii w polskim Kościele. Prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak zapowiedział opracowanie specjalnego dokumentu w tej i wprowadzenie programu przeciwdziałania pedofilii.

Loża prasowa 23.09.2018

W Loży prasowej gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Marek Ostrowski "Polityka", Maciej Stasiński "Gazeta Wyborcza", Michał Szułdrzyński "Rzeczpospolita", Andrzej Stankiewicz z Onet.pl. Program zaczął się od tematu rozmowy Premiera Mateusza Morawieckiego z Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego, prof. Małgorzatą Gersdorf. Z kolei na konwencji regionalnej PiS w Olsztynie Jarosław Kaczyński powiedział, że część sędziów choruje na "niechęć do własnej ojczyzny". Wcześniej czworo sędziów musiało tłumaczyć się przed rzecznikiem dyscyplinarnym w sprawie wypowiedzi medialnych o zmianach w sądownictwie. Zaproszeni do Loży Prasowej publicyści komentowali też wizytę Andrzeja Dudy w Białym Domu i efekty rozmów z Donaldem Trumpem.

Loża prasowa 16.09.2018

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz w "Loży Prasowej" byli: Bianka Mikołajewska z OKO.press, Marcin Makowski - "Do Rzeczy" i Wirtualna Polska, Andrzej Stankiewicz z Onet.pl oraz Mariusz Janicki z tygodnika "Polityka". Dziennikarze zaproszeni do programu rozmawiali o konsekwencjach słów prezydenta Andrzeja Dudy w Leżajsku, gdzie określił on Unię Europejską jako "wyimaginowaną wspólnotę". W dalszej części programu dyskutowano przede wszystkim o zmianach w sądownictwie wprowadzanych przez PiS i ich konsekwencjach, w tym odpowiedzi polskiego rządu Komisji Europejskiej w kwestii zgodności ustawy o Sądzie Najwyższym z prawem unijnym. Później rozmawiano też o sędziach Sądu Najwyższego, którzy według kancelarii prezydenta przeszli w stan spoczynku, oraz o nowym zespole powołanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości, który ma zajmować się postępowaniami dyscyplinarnymi wobec sędziów. Ostatnim tematem w programie było umorzenie postępowania wobec kobiet pobitych na marszu w trakcie obchodów Dnia Niepodległości w 2017 roku.

Loża prasowa 09.09.2018

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz w Loży Prasowej byli: Adam Szostkiewicz "Polityka", Sławomir Sierakowski "Krytyka Polityczna", Michał Szułdrzyński "Rzeczpospolita", Tomasz Skory RMF FM. Na początku programu zaproszeni komentatorzy oceniali dwie konwencje - warszawską Koalicji Obywatelskiej, do której dołączyła Barbara Nowacka i późniejszą konwencję Prawa i Sprawiedliwości we Wrocławiu, na której pojawili się Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki. Kolejne tematy związane były z kontrowersjami wokół reformy sądownictwa. Kolejne polskie sądy, warszawski oraz łódzki, wysłały pytania prejudencjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unie Europejskiej, a przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, Wojciech Hermeliński w jednym z wywiadów stwierdził, że "w Polsce nie ma już pełnego trójpodziału władzy". Odniesiono się też do materiału programu "Czarno na białym", w którym ujawniono sprawę sms-ów wysłanych do prokuratorów z poleceniem przygotowania listy sędziów, którzy najsurowiej i najłagodniej orzekają o tymczasowym aresztowaniu. Taką wiadomość dostali z prokuratury okręgowej w Gdańsku.

Loża prasowa 2.09.2018

W pierwszej wrześniowej "Loży Prasowej" gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Janina Jankowska, Jarosław Kuisz ("Kultura Liberalna"), Andrzej Stankiewicz (Onet.pl) i Tomasz Wołek. Program rozpoczęła dyskusja o apelu premiera Morawieckiego do opozycji o wspólny udział w marszu 11 listopada z okazji 100-lecia niepodległości. Dziennikarze odnieśli się również do przemówienia prezydenta Dudy z obchodów rocznicowych podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku. Następnie - po wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego na konwencji PiS - goście skomentowali najważniejsze punkty jego przemówienia.

Loża prasowa 26.08.2018

W programie Małgorzaty Łaszcz rozmawiali: Magdalena Rigamonti "Dziennik Gazeta Prawna", Cezary Michalski "Newsweek", "CrowdMedia", Agaton Koziński "Polska The Times" i Maciej Stasiński "Gazeta Wyborcza". Początek programu poświęcono Johnowi McCainowi. Amerykański polityk zmarł po walce z rakiem mózgu. Kolejny temat to decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który uznał, że Mariusz Muszyński jest osobą nieuprawnioną do orzekania w składzie Trybunału Konstytucyjnego. W Loży Prasowej komentowano też rekomendacje Krajowej Rady Sądownictwa na stanowiska w Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Następnie goście programu rozmawiali o kampanii samorządowej i bilboardach PiS-u oraz PO, a także o walce o fotel prezydenta stolicy, do którego włączył się Marek Jakubiak z Kukiz'15. Na koniec Loży Prasowej wspomniano zmarłego rok temu Grzegorza Miecugowa.

Loża prasowa 19.08.2018

Małgorzata Łaszcz gościła w Loży Prasowej: Dominikę Wielowieyską, Adama Szostkiewicza, Jacka Nizinkiewicza i Marcina Makowskiego. Głównym tematem dyskusji była kwestia rozbieżnej narracji wewnątrz obozu władzy dotyczącej zakupu australijskich fregat. Goście rozmawiali także na temat zapowiedzi zawieszenia polskiej KRS w ramach Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa oraz analizowali wątki traktujące o rozpoczętej kampanii samorządowej.

Loża prasowa 12.08.2018

Gośćmi Andrzeja Morozowskiego byli: Janina Jankowska, Renata Grochal ("Newsweek"), Andrzej Stankiewicz ("Onet.pl") i Tomasz Wołek. Na początku dziennikarze rozmawiali o konflikcie między ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem, a prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem. Spór dotyczy obecności wojska polskiego na obchodach na Westerplatte. Szef MON uważa, że zostało ono wykluczone z obchodów. Paweł Adamowicz podkreśla, że odebrana została tylko możliwość odczytania apelu pamięci, który wygłoszony ma zostać przez przedstawiciela harcerzy. Później goście rozważali czy prezydent Andrzej Duda zawetuje zmiany w ordynacji do Parlamentu Europejskiego. W wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej krytykował ją za promowanie w wyborach największych partii i możliwe wykluczenie z Parlamentu Europejskiego partii średnich i małych. Następnie dziennikarze skomentowali oświadczenie rzecznika Konferencji Episkopatu Polski w sprawie zmian w ordynacji wyborczej do PE. Ksiądz Paweł Rytel-Andrianik w oświadczeniu podkreślał, że prawo wyborcze musi być sprawiedliwe i gwarantować możliwość dobrego wyboru reprezentacji opinii publicznej. Na koniec dziennikarze skomentowali akcję KOD wieszania koszulek z napisem Konstytucja na kolejnych pomnikach.

Loża prasowa 5.08.2018

Gośćmi Andrzeja Morozowskiego byli: Mariusz Janicki ("Polityka"), Agaton Koziński ("Polska The Times"), Tomasz Pietryga ("Rzeczpospolita") i Paweł Wroński ("Gazeta Wyborcza"). Na początku dziennikarze rozmawiali o decyzji Sądu Najwyższego, który skierował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pięć pytań dotyczących zasad przechodzenia sędziów tego sądu w stan spoczynku i do czasu wydania werdyktu - zawiesił wykonywanie tych przepisów. Nie zgadza się z tym Kancelaria Prezydenta. Następnie publicyści rozmawiali o wpisie Lecha Wałęsy, który na jednym z portali społecznościowych zwrócił się do Jarosława Kaczyńskiego, prosząc go o wybaczenie i jednocześnie zadeklarował, że jest w stanie wybaczyć mu nawet największą podłość. Kolejnym tematem była akcja KOD. W wielu miastach na pomnikach pojawiły się koszulki z napisem "Konstytucja". Na koniec goście rozmawiali o protestach w obronie sądów.

Loża prasowa 29.07.2018

Gośćmi Andrzeja Morozowskiego w "Loży Prasowej" byli: Janina Jankowska, Renata Grochal "Newsweek", Michał Kolanko "Rzeczpospolita", Seweryn Blumsztajn "Gazeta Wyborcza". Zaproszeni publicyści rozmawiali o odrzuceniu przez Senat prezydenckiego pomysłu przeprowadzenia referendum konsultacyjnego w sprawie zmian w konstytucji. Gorącą dyskusję wywołał też podpis prezydenta pod nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. Tego samego dnia przed Pałacem Prezydenckim protestowali przeciwnicy zmian w sądownictwie. Kolejnym tematem był list Romana Giertycha do Jarosława Kaczyńskiego, w którym pyta prezesa PiS o jego wiedzę w sprawie Stanisława Gawłowskiego. Ostatnim tematem w "Loży Prasowej" było wycofanie przez PO kandydatury Kazimierza Michała Ujazdowskiego na prezydenta Wrocławia.

Loża prasowa 22.07.2018

W "Loży Prasowej" gościli Eliza Olczyk ("Wprost"), Jacek Nizinkiewicz ("Rzeczpospolita"), Tomasz Wołek i Daniel Passent ("Polityka"). Głównym tematem programu były zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym, które w ekspresowym tempie przeszły przez Sejm, i związana z tym kwestia kadencji Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego, prof. Małgorzaty Gersdorf. Goście Andrzeja Morozowskiego rozmawiali też decyzjach Jarosława Kaczyńskiego, z których teraz wycofuje się jego partia. Chodzi o zakaz hodowli zwierząt futerkowych i możliwość kandydowania w wyborach samorządowych polityków PiS równocześnie funkcjonujących w spółkach skarbu państwa. W programie poruszono też temat referendum konsultacyjnego w sprawie zmian w konstytucji oraz o wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego ułaskawienia przez prezydenta Andrzeja Dudę nieprawomocnie skazanego Mariusza Kamińskiego.

Loża prasowa 15.07.2018

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Jacek Czarnecki (Radio Zet), Mariusz Janicki ("Polityka"), Michał Szułdrzyński ("Rzeczpospolita") i Paweł Wroński ("Gazeta Wyborcza"). Na początku dziennikarze skomentowali wywiad Donalda Tuska. Szef Rady Europejskiej w "Faktach po Faktach" ostrzegał przed bezkarnością władzy i stwierdził, że droga, w której rząd podporządkowuje sobie kolejne instytucje, prowadzi do złego. Były premier rzucił także rękawicę Jarosławowi Kaczyńskiemu. Donald Tusk zadeklarował, że wystartowałby w wyborach prezydenckich, gdyby o fotel głowy państwa walczył właśnie z prezesem PiS. Kolejnym tematem było ostatnie posiedzenie KRS, na którym jej członkowie wydali opinie w sprawie sędziów Sądu Najwyższego, którzy skończyli 65 lat i chcą dalej orzekać. Rekomendację negatywną usłyszeli m.in. zastępujący w czasie urlopu I Prezes SN sędzia Józef Iwulski, a także Prezes Izby Karnej Stanisław Zabłocki, który przed laty występował w procesie rehabilitacyjnym rotmistrza Witolda Pileckiego w charakterze jego obrońcy. Dziennikarze rozmawiali następnie o obchodach 550-lecia polskiego parlamentaryzmu. Te odbyły się w namiocie na dziedzińcu Zamku Królewskiego. Platforma Obywatelska zdecydowała, że w uroczystościach nie weźmie udziału, posłowie Nowoczesnej i PSL - choć na nie przybyli - wyszli przed orędziem prezydenta.

Loża prasowa 8.07.2018

W programie Małgorzaty Łaszcz gośćmi byli: Dominika Wielowieyska z "Gazety Wyborczej", Cezary Michalski z "Newsweeka" , Agaton Koziński z "Polska The Times" i Tomasz Skory z RMF FM. Głównym tematem programu był konflikt dotyczący Sądu Najwyższego i kadencji jego I Prezes, prof. Małgorzaty Gersdorf. Kolejnym tematem dotyczącym sądownictwa był list sędziów Trybunału Konstytucyjnego do prezes Trybunału, Julii Przyłębskiej. W piśmie sędziowie sformułowali wobec prezes Przyłębskiej zarzuty dotyczące funkcjonowania Trybunału pod jej przewodnictwem. Dziennikarze zaproszeni do programu rozmawiali też o wystąpieniu premiera Mateusza Morawieckiego w Parlamencie Europejskim. Szef polskiego rządu spotkał się z krytyką części polityków unijnych. Później goście "Loży Prasowej" dyskutowali na temat pytania opozycji o udział wywiadu Izraela w konsultacjach dotyczących nowelizacji ustawy o IPN. Na koniec programu przypomniano ostatnie wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS zaznaczył, że kandydaci partii do wyborów samorządowych nie będą mogli jednocześnie pracować w spółkach Skarbu Państwa.

Loża prasowa 01.07.2018

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Agnieszka Romaszewska-Guzy, Andrzej Stankiewicz ("Onet.pl"), Piotr Stasiński ("Gazeta Wyborcza") i Sławomir Sierakowski ("Krytyka Polityczna"). Początek programu to rozmowa o tym jak będzie wyglądała praca Sądu Najwyższego po wejściu w życie ustawy, która zakłada, że od 4 lipca automatycznie w stan spoczynku przejdą sędziowie tego sądu, którzy ukończyli 65 rok życia. Następnie goście rozmawiali o ekspresowym tempie zmian w ustawie o IPN, które uchyliły u art. 55a, grożący karami grzywny lub 3 latami więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej.

Loża prasowa 24.06.2018

W ostatnią niedzielę gośćmi Andrzeja Morozowskiego byli: Michał Szułdrzyński („Rzeczpospolita”), Andrzej Stankiewicz (Onet.pl), Renata Grochal („Newsweek”) oraz Seweryn Blumsztajn („Gazeta Wyborcza”). Dziennikarze rozpoczęli dyskusję od tematu reaktywacji Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. Goście programu skomentowali też start syna byłego prezydenta w wyborach samorządowych w Gdańsku. Następnie podsumowali gorący temat tygodnia - powrót prezesa Jarosława Kaczyńskiego na ul. Nowogrodzką, gdzie w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości spotkał się z najważniejszymi politykami obozu rządzącego. Na koniec dziennikarze skomentowali czym może skończyć się zmiana ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego proponowana przez Prawo i Sprawiedliwość.

Loża prasowa 17.06.2018

W "Loży Prasowej" gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli Magdalena Rigamonti ("Dziennik Gazeta Prawna"), Michał Kolanko ("Rzeczpospolita"), Adam Szostkiewicz ("Polityka") i Paweł Wroński ("Gazeta Wyborcza"). Pierwszym tematem programu był list Jarosława Kaczyńskiego do Klubów Gazety Polskiej, w którym napisał m.in. o próbie zahamowania dobrej zmiany przez "kompradorskie elity wrogich nam ośrodków zagranicznych". Zaproszeni publicyści skomentowali też słowa Donalda Tuska, który w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" prezesa PiS określił jako "jednego z liderów proputinowskiego obozu politycznego w Europie". W programie poruszono też tematy zmian w polskim sądownictwie, które krytykuje Unia Europejska, i wywiad Mateusza Morawieckiego, w którym premier twierdzi, że w krakowskim sądzie działała grupa przestępcza. Na koniec programu skomentowano liczbę i treść pytań referendalnych zaprezentowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Loża prasowa 10.06.2018

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli publicyści: Agnieszka Romaszewska -Guzy, Tomasz Wołek, Andrzej Stankiewicz (Onet.pl) i Piotr Stasiński ("Gazeta Wyborcza"). Na początku dziennikarze rozmawiali o karze nałożonej na Sławomira Nitrasa. Poseł Platformy Obywatelskiej po raz kolejny został ukarany przez prezydium sejmu obcięciem pensji - tym razem za przerywanie środowego wystąpienia premiera Morawieckiego. Następnie goście rozmawiali o wypowiedzi premiera, który powiedział że "nadchodzące wybory w roku 2019 i 2020 są historycznie ważne, nie mniej ważne niż w roku 1989." Kolejnym tematem był raport ONZ na temat polskiego wymiaru sprawiedliwości. Skrytykowane zostały w nim zmiany w sądownictwie wprowadzane przez Prawo i Sprawiedliwość. Na koniec dziennikarze krótko skomentowali nową opłatę paliwową.

Loża prasowa 3.06.2018

Małgorzata Łaszcz gościła w "Loży prasowej" komentatorów: Dominikę Wielowieyską, Agatona Kozińskiego, Jacka Nizinkiewicza i Mariusza Janickiego. Tematem, który otworzył dyskusję, był przeddzień rocznicy 4 czerwca, czyli pierwszych częściowo wolnych wyborów do parlamentu. W tym kontekście goście dyskutowali na temat roli tego święta współcześnie i podejścia doń rządzących. Publicyści rozmawiali także o najnowszych sondażach, w tym także dotyczących protestu niepełnosprawnych i ich opiekunów. Inne poruszone tematy dotyczyły narracji przedstawianej w trakcie objazdu polityków PiS po kraju oraz zmian w kolejnej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej, które przyniosą prawdopodobnie mniejsze środki dla Warszawy.

Loża prasowa 27.05.2018

W Loży Prasowej Małgorzata Łaszcz gościła publicystkę Janinę Jankowską, Tomasza Skorego z RMF FM, Renatę Grochal z "Newsweeka" i Seweryna Blumsztajna z "Gazety Wyborczej". Głównym tematem programu było zawieszenie protestu w sejmie przez osoby niepełnosprawne i ich opiekunów. Później dziennikarze rozmawiali o radnych PiS zatrudnionych w spółkach skarbu państwa i ich zarobkach ujawnionych przez młodzieżówkę PSL. Na koniec zaproszeni goście skomentowali słowa Joachima Brudzińskiego, który mówiąc o zdrowiu Jarosława Kaczyńskiego podkreślił, że prezes PiS będzie rządził jeszcze długo, a tych, którzy chcieliby przejąć władze w partii, szef MSWiA nazwał "delfinami".