Loża prasowa

Loża prasowa

Loża prasowa 20.05.2018

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz w "Loży Prasowej" byli: Agaton Koziński ("Polska The Times"), Andrzej Stankiewicz (Onet.pl), Tomasz Wołek i Wojciech Maziarski ("Gazeta Wyborcza"). Program rozpoczął się od rozmowy o protestujących w Sejmie osobach niepełnosprawnych i ich opiekunach. Publicyści skomentowali też sytuacje, w których do parlamentu nie wpuszczono Wandy Traczyk-Stawskiej i Danuty Ochojskiej. Kolejnym tematem było odwołanie Zgromadzenia Sędziów przez prezes Sądu Okręgowego w Krakowie. Poruszono też kwestię premii, jakie dostali ministrowie w rządzie Beaty Szydło, a które mieli przekazać na cele charytatywne. Goście "Loży Prasowej" rozmawiali też o stanie polskiej armii i braku nowoczesnych śmigłowców, których kupno zapowiadał Antoni Macierewicz. Na koniec skomentowano wizytę Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych, który przemawiał na Radzie Bezpieczeństwa ONZ, rozmawiał z Polonią, ale nie spotkał się prezydentem Donaldem Trumpem.

Loża prasowa 13.05.2018

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli Mariusz Janicki („Polityka”), Jacek Nizinkiewicz („Rzeczpospolita”), Grzegorz Osiecki („Dziennik Gazeta Prawna”) i Paweł Wroński („Gazeta Wyborcza”). Na początku dziennikarze rozmawiali o trwającym już 26 dni proteście rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych w Sejmie. Mimo kolejnych spotkań z minister Rafalską - wciąż między stronami nie ma porozumienia. Publicyści skomentowali także wprowadzone ograniczenie w dostępie do budynku Parlamentu. Protestujących chciała odwiedzić Wanda Traczyk-Stawska - uczestniczka Powstania Warszawskiego, jednak nie została wpuszczona. Następnie goście skomentowali „Marsz Wolności” zorganizowany przez PO, Nowoczesną i KOD. Na scenie pojawili się politycy opozycji i znani artyści. Według szacunków stołecznego ratusza w marszu wzięło udział 50 tysięcy osób. Policja nie podaje konkretnej liczby ale przekonuje, że podana przez ratusz jest przeszacowana "co najmniej kilkukrotnie". Następnym tematem było odejście z Nowoczesnej Ryszarda Petru, Joanny Schmidt i Joanny Scheuring-Wielgus. Na koniec dziennikarze krótko skomentowali decyzję Sejmu o obniżeniu parlamentarzystom uposażenia o 20 procent.

Loża prasowa 06.05.2018

Gośćmi Andrzeja Morozowskiego w Loży Prasowej byli: Renata Grochal z "Newsweeka", Dominika Wielowieyska z "Gazety Wyborczej", Andrzej Stankiewicz z Onet.pl i Tomasz Pietryga z "Rzeczpospolitej". W programie na bieżąco śledziliśmy wydarzenia w kopalni "Zofiówka", gdzie uwięzieni zostali górnicy. Gdy w Jastrzębiu-Zdroju trwała akcja ratunkowa na miejsce przyjechał prezydent Andrzej Duda. Andrzej Morozowski rozmawiał z gośćmi o kontrowersjach wokół planu usunięcia pomnika katyńskiego z placu w Jersey City w Stanach Zjednoczonych. W programie poruszono też kwestię problemów zdrowotnych Jarosława Kaczyńskiego. Goście Loży Prasowej dyskutowali też o trwającym w Sejmie proteście osób niepełnosprawnych i ich opiekunów oraz o dacie referendum konstytucyjnego, które prezydent Andrzej Duda zapowiedział na 10 i 11 listopada.

Loża prasowa 29.04.2018

Gośćmi Andrzeja Morozowskiego w Loży Prasowej byli publicyści: Agnieszka Romaszewska-Guzy, Tomasz Sekielski, Tomasz Wołek, Michał Kolanko. Pierwszym tematem była historia Alfiego Evansa. Nieuleczalnie chory chłopiec został odłączony od urządzenia podtrzymującego go przy życiu i zmarł po pięciu dniach. Następnie dziennikarze rozmawiali o proteście osób niepełnosprawnych w Sejmie. Rząd zaproponował protestującym nieograniczony, poza kolejką dostęp do lekarzy oraz rehabilitantów i prawo do bezpłatnych wyrobów medycznych. Niepełnosprawni i ich rodzice odrzucają ofertę rządu i tłumaczą, że chodzi im o dodatkowe pieniądze. Kolejnym tematem była kampania samorządowa. Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło swoich kandydatów na prezydentów miast. O Warszawę będzie walczyć m.in Patryk Jaki i Rafał Trzaskowski. Następnie publicyści skomentowali najnowszy sondaż wyborczy. Na koniec goście rozmawiali o pierwszym posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa wybranej przez polityków. Przedstawiciel prezydenta w nowej KRS zaapelował do rzecznika prasowego tej rady, aby "przetarł fotel" po poprzedniku.

Loża prasowa 22.04.2018

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz "Loży Prasowej" byli: Agaton Koziński z "Polska The Times", Jacek Nizinkiewicz z "Rzeczpospolitej", Mariusz Janicki z "Polityki" i Maciej Stasiński z "Gazety Wyborczej". Głównym tematem programu był protest rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych w Sejmie. Później goście rozmawiali o różnicy zdań Pałacu Prezydenckiego i polityków większości rządzącej w sprawie referendum konstytucyjnego. Poza tym w "Loży Prasowej" poruszono też temat organizacji zjazdu ONR w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej i późniejszej manifestacji antyfaszystowskiej, którą zorganizowano w Gdańsku. Na koniec publicyści rozmawiali o przesłuchaniu Donalda Tuska w sprawie byłego ministra w jego rządzie, Tomasza Arabskiego.

Loża prasowa 15.04.2018

W trzecim kwietniowym wydaniu Loży Prasowej gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Andrzej Stankiewicz (ONET.PL), Seweryn Blumsztajn ("Gazeta Wyborcza"), Cezary Michalski ("Newsweek") i Michał Szułdrzyński ("Rzeczpospolita"). Program rozpoczęła dyskusja o konwencji PiS-u, gdzie padły nowe obietnice przed wyborami samorządowymi. Był też temat kongresu PO i Nowoczesnej w Warszawie, gdzie przedstawiono Koalicję Obywatelską - wspólny szyld, pod którym dwie partie opozycyjne pójdą do wyborów jesienią. Dziennikarze dyskutowali o nastrojach narodowych w Polsce w kontekście ekscesów na jasnogórskiej Pielgrzymce Młodzieży Narodowej i marszu ONR w Gdańsku. Poruszono także sprawę prac w parlamencie nad nowelizacjami ustaw sądowych i kontrowersyjnym sposobie prowadzenia obrad przez marszałka Kuchcińskiego.

Loża prasowa 8.04.2018

Andrzej Morozowski gościł w "Loży Prasowej" komentatorów: Tomasza Pietrygę z "Rzeczpospolitej", Andrzeja Stankiewicza z Onetu, Dominikę Wielowieyską z "Gazety Wyborczej" i Renatę Grochal z "Newsweeka". Temat, który otworzył dyskusję, dotyczył zapowiedzi prezesa Prawa i Sprawiedliwości dotyczącej przekazania ministerialnych premii na rzecz Caritasu oraz obniżki pensji parlamentarzystom, a także prezydentom i burmistrzom miast. Goście odnieśli się także do wydarzeń dotyczących zbliżającej się rocznicy katastrofy smoleńskiej. To m.in. kwestia odsłonięcia pomnika ofiar na Placu Piłsudskiego w Warszawie oraz publiczna dyskusja między Antonim Macierewiczem a Zbigniewem Ziobrą na temat powołania nowego, międzynarodowego zespołu mającego zajmować się odpowiedzialnością karną w zakresie katastrofy z 2010 roku.

Loża prasowa 01.04.2018

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz w Loży Prasowej byli: Piotr Stasiński z "Gazety Wyborczej", Mariusz Janicki z "Polityki", Michał Kolanko z "Rzeczpospolitej", Magdalena Rigamonti z "Dziennika Gazety Prawnej". W programie rozmawiano o powrocie Donalda Tuska do polskiej polityki, a także o sondażach poparcia, w których traci Prawo i Sprawiedliwość. Goście komentowali też prezydenckie weto ustawy degradacyjnej i reakcje prawicy na decyzję Andrzeja Dudy. Lożę Prasową skończyła dyskusja o zatrzymaniu i oskarżeniach wobec Jacka K., byłego wiceministra w rządzie Donalda Tuska.

Loża prasowa 25.03.2018

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli Aleksandra Pawlicka („Newsweek”), Agaton Koziński („Polska The Times”), Wojciech Maziarski („Gazeta Wyborcza”) i Andrzej Stankiewicz (Onet.pl). Na początku dziennikarze rozmawiali o Czarnym Piątku czyli protestach przeciwko zaostrzeniu przepisów antyaborcyjnych, które odbyły się w całej Polsce. Kolejnym tematem były zapowiadane przez PiS zmiany w sądownictwie. Chodzi o niektóre zapisy ustawy o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym. Złożony został również projekt nowelizacji przepisów ustaw o organizacji Trybunału Konstytucyjnego i statusu jego sędziów. Przewiduje on opublikowanie trzech dotychczas niepublikowanych orzeczeń przez TK. "Zmiany wychodzą naprzeciw oczekiwaniom komisji" - tak w Brukseli projekt nowelizacji ustaw o sądownictwie komentował premier Mateusz Morawiecki. Publicyści dyskutowali także o tym, że prokurator generalny wskazał na niekonstytucyjność jednego z kluczowych przepisów nowelizacji ustawy o IPN. Chodzi o zapis dotyczący czynów popełnionych poza terytorium Polski. Na koniec goście krótko skomentowali słowa Beaty Szydło, która z mównicy sejmowej powiedziała, że nagrody jej ministrom się należały.

Loża prasowa 18.03.2018

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Eliza Olczyk ("Wprost"), Dominika Wielowieyska ("Gazeta Wyborcza"), Jacek Nizinkiewicz ("Rzeczpospolita") i Sławomir Sierakowski ("Krytyka Polityczna"). Początek programu to rozmowa o wyborach w Rosji i ich konsekwencjach dla Rosjan i całego świata, w kontekście kryzysu dyplomatycznego Moskwy i Londynu. Następnie goście rozmawiali o proteście kobiet przed siedzibami biskupów w całym kraju, po apelu KEP do rządzących o szybkie zajęcie się projektem "Zatrzymaj aborcję". W dalszej części magazynu sporą część czasu poświęcono na dyskusję o nowej KRS i prezes SN prof. Gersdorf, która nie zwołała jeszcze posiedzenia tego gremium. Goście skomentowali również wysokie zarobki byłych polityków PiS obsadzonych w spółkach skarbu państwa, a także powrót do Kancelarii Premiera autorów głośnej kampanii "Sprawiedliwe Sądy", na której zarobili setki tysięcy złotych.

Loża prasowa 11.03.2018

Małgorzata Łaszcz gościła w "Loży Prasowej" komentatorów: Michał Szułdrzyńskiego z "Rzeczpospolitej", Andrzeja Stankiewicza z Onetu, Tomasza Wołka i Pawła Wrońskiego z "Gazety Wyborczej". Tematem, który otworzył dyskusję, był początek faktycznego działania zakazu handlu w niedzielę. W dalszej części publicyści dyskutowali o ujawnieniu przez Onet notatki dotyczącej relacji polsko-amerykańskich w kontekście ustawy o IPN. Jednym z wątków była też ocena roli dziennikarzy w tej materii i wynikająca z tego krytyka przedstawicieli władz. Goście odnieśli się także do obchodów Marca'68 i różnych narracji dotyczących tego wydarzenia - z jednej strony premiera, a z drugiej prezydenta.

Loża prasowa 04.03.2018

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Jan Maciejewski („Rzeczpospolita”, „Plus Minus”), Tomasz Skory (RMF FM), Jarosław Kuisz („Kultura Liberalna”), Maciej Stasiński („Gazeta Wyborcza”). Na początku dziennikarze rozmawiali o tym, że Stany Zjednoczone ostrzegały konsekwencjami wprowadzenia ustawy o IPN. Zanim nowelizacją zajęli się posłowie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych dostało jasny sygnał od Amerykanów, że jest ona nie do przyjęcia. Następnie goście rozmawiali o 50. rocznicy marca 1968 roku. Kolejnym tematem były marsze, które odbyły się w Warszawie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jeden z nich zorganizowany był przez narodowców, drugi przez środowiska antyfaszystowskie. Doszło do prób blokowania marszu narodowców, a policja usunęła z ulicy jego przeciwników. Wśród nich byli Obywatele RP. Publicyści rozmawiali także o ustawie degradacyjnej. Dokument, który wpłynął do Sejmu, zakłada możliwość pozbawiania stopni wojskowych osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu. Jeśli zostanie przyjęty, degradacja obejmie generałów: Wojciecha Jaruzelskiego, Czesława Kiszczaka, ale też Mirosława Hermaszewskiego - którzy byli członkami Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Na koniec dziennikarze krótko skomentowali fakt, że odchodząca z funkcji premiera Beata Szydło przyznała sobie 65 tysięcy złotych nagrody, a oprócz tego nagrodziła także wysoko swoich ministrów.

Loża prasowa 25.02.2018

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz w "Loży Prasowej" byli: Renata Grochal ("Newsweek"), Michał Szułdrzyński ("Rzeczpospolita"), Andrzej Stankiewicz (Onet.pl) i Wojciech Maziarski ("Gazeta Wyborcza"). Głównym tematem programu było wejście w życie nowelizacji ustawy o IPN. Goście odnieśli się również do marszu środowisk narodowych ku czci Romualda Rajsa ps. Bury w Hajnówce, któremu sprzeciwiali się lokalni samorządowcy i mieszkańcy. W programie rozmawiano też między innymi o nominacjach generalskich i konwencji Platformy Obywatelskiej.

Loża prasowa 18.02.2018

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: publicystka Agnieszka Romaszewska-Guzy, Jacek Nizinkiewicz ("Rzeczpospolita"), Paweł Wroński ("Gazeta Wyborcza"), Daniel Passent ("Polityka"). Najważniejszym tematem programu były echa słów premiera Mateusza Morawieckiego, który w Monachium powiedział, że "w czasie Holokaustu byli polscy sprawcy, podobnie jak rosyjscy, ukraińscy czy żydowscy". Na te słowa zareagował m.in premier Izraela, który powiedział że uwagi polskiego premiera są oburzające. Oświadczenie wydał też Światowy Kongres Żydów. Dziennikarze rozmawiali także o zatrzymaniu Władysława Frasyniuka. Były działacz opozycji w PRL o godzinie szóstej rano został wyprowadzony z domu w kajdankach. Policja przyszła do niego, bo dwa razy nie stawił się na przesłuchaniu. Dziesięciominutowe przesłuchanie dotyczyło incydentu, do którego doszło w czerwcu ubiegłego roku podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej. Teraz Frasyniuk usłyszał zarzut naruszenia nietykalności cielesnej. Na koniec publicyści krótko skomentowali wysokość premii, które otrzymali współpracownicy prezydenta Andrzeja Dudy.

Loża prasowa 11.02.2018

Małgorzata Łaszcz gościła w Loży Prasowej komentatorów: Elizę Olczyk z Wprost, Macieja Stasińskiego z Gazety Wyborczej, Andrzeja Stankiewicza z Onetu i Mariusza Janickiego z Polityki. Głównym dyskutowanym tematem w programie była kwestia stosunków polsko-izraelskich. Dziennikarze rozmawiali również o budowie pomnika smoleńskiego na placu Piłsudskiego, o tym dlaczego utajniono informację kto popiera sędziów kandydujących do KRS i o premiach dla ministrów.

Loża prasowa 04.02.2018

W pierwszym lutowym wydaniu "Loży Prasowej" gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Adam Szostkiewicz ("Polityka"), Seweryn Blumsztajn ("Gazeta Wyborcza"), Jacek Czarnecki ("Radio Zet") i Agaton Koziński ("Polska The Times"). W programie podjęto temat m.in. nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej oraz sporze dyplomatycznym pomiędzy Polską a Izraelem.

Loża prasowa 28.01.2018

W ostatnim styczniowym wydaniu "Loży Prasowej" gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Dominika Wielowieyska ("Gazeta Wyborcza"), Daniel Passent ("Polityka"), Andrzej Stankiewicz (Onet.pl) i Marcin Makowski ("Do Rzeczy"). Program rozpoczęła dyskusja o konflikcie między stroną polską a izraelską dotyczącą nowelizacji ustawy, dotyczącej ścigania i karania osób m.in. za użycie sformułowania "polskie obozy śmierci". Dziennikarze rozmawiali również o informacji rządu (udzielonej w Sejmie przez szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego) dotyczącej działania służb wobec organizacji neonazistowskich po emisji materiału "Superwizjera". Na końcu poruszono też temat jednoczącej się opozycji, a dokładnie PO i Nowoczesnej, które wystartują razem w wyborach samorządowych.

Loża Prasowa 21.01.2018

Małgorzata Łaszcz gościła w Loży Prasowej komentatorów: Renatę Grochal z Newsweeka, Seweryna Blumsztajna z Gazety Wyborczej, Jacka Nizinkiewicza z Rzeczpospolitej i Pawła Lisickiego z Do Rzeczy. Głównym tematem w trakcie dyskusji był reportaż dziennikarzy Superwizjera, który przeniknęli do struktur polskich neonazistów. Goście odnieśli się także do czystki personalnej w MON, po odejściu z ministerstwa Antoniego Macierewicza. Dyskusja dotyczyła także zmian w polityce zagranicznej Polski, m.in. w zakresie reparacji i relacji z Brukselą, po objęciu sterów w MSZ przez prof. Jacka Czaputowicza oraz głosowania w Senacie ws. umożliwienia tymczasowego aresztowania senatora Stanisława Koguta.

Loża prasowa 14.01.2018

W wyjątkowym - bo w dniu 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - wydaniu Loży Prasowej gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Agnieszka Romaszewska-Guzy (Biełsat TV), Tomasz Skory (RMF FM), Mariusz Janicki („Polityka”) i Piotr Stasiński („Gazeta Wyborcza”). Pierwszym tematem programu - oprócz nawiązania do WOŚP - była rekonstrukcja rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Dyskutowano o poszczególnych ministrach, ze szczególnym uwzględnieniem byłego już szefa MON Antoniego Macierewicza. Dziennikarze rozmawiali również o dwóch projektach dotyczących prawa aborcyjnego, które trafiły do Sejmu i które podzieliły opozycję. Poruszono również sprawę Władysława Frasyniuka, który w obywatelskim sprzeciwie odmówił złożenia wyjaśnień prokuraturze.

Loża prasowa 07.01.2018

Małgorzata Łaszcz gościła w Loży Prasowej komentatorów: Tomasza Wołka, Pawła Wrońskiego z Gazety Wyborczej, Andrzeja Stankiewicza z Onetu i Pawła Lisickiego - redaktora naczelnego Do Rzeczy. Głównym dyskutowanym tematem była kwestia sytuacji kadrowej w szpitalach i wypowiadania przez lekarzy klauzuli pozwalającej na pracę powyżej 48 godzin. W kontekście oceniana była praca ministra zdrowia. Goście Małgorzaty Łaszcz odnieśli się także do wyroku ws. zatrzymań Obywateli RP 11 listopada oraz ataku o charakterze rasistowskim w Warszawie na 14-letnią Turczynkę. Na koniec komentatorzy dyskutowali, na ile spotkanie z Victorem Orbanem mogło wzmocnić premiera Mateusza Morawieckiego przed rozmowami z przedstawicielami Komisji Europejskiej ws. artykułu 7-go.