Loża prasowa

Loża prasowa

Loża prasowa 31.01.2016

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli komentatorzy: Agaton Koziński (Polska The Times), Andrzej Stankiewicz (Rzeczpospolita), Tomasz Skory (RMF FM) i Seweryn Blumsztajn (Gazeta Wyborcza). Publicyści ocenili założenia uchwalonej ustawy o zmianach w prokuraturze. Głównym punktem było wskazanie szans i zagrożeń płynących z połączenia stanowiska Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, które ma sprawować Zbigniew Ziobro. Komentatorzy odnieśli się także do projektu ustawy budżetowej, a w szczególności pozycji w niej programu 500 plus oraz ograniczeniu środków na działalność Rzecznika Praw Obywatelskich i deklaracji przekazania dotacji na rzecz uczelni o. Tadeusza Rydzyka. Komentatorzy odnieśli się także do spotkania Grzegorza Schetyny z Ryszardem Petru, po objęciu przez tego pierwszego szefostwa w Platformie Obywatelskiej.

Loża prasowa 24.01.2016

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Wojciech Czuchnowski („Gazeta Wyborcza”), Jacek Czarnecki (RadioZet), Filip Memches („Rzeczpospolita”) i Daniel Passent („Polityka”). Komentatorzy rozmawiali o kolejnych protestach Komitetu Obrony Demokracji, podczas których w proteście przeciwko działaniom obecnej władzy tysiące osób wyszło na ulice przeszło trzydziestu polskich miast. Rozmawiano również o krytyce rozwiązań gospodarczych rządu PiS-u, a także o reformie prokuratury, która da ogromne jej ogromne uprawnienia. Dyskusja toczyła się również wokół debaty o sytuacji w Polsce w Parlamencie Europejskim i wystąpieniu Beaty Szydło, która broniła polityki swojego gabinetu, a także braku aktywności europosłów PO w trakcie tego posiedzenia. Propozycje rozwiązań sporu w związku z Trybunałem Konstytucyjnym były kolejnym tematem, któremu poświęcono sporo miejsca. Dziennikarze dyskutowali także o nowych przewodniczących partii opozycyjnych: już wybranych (Włodzimierz Czarzasty z SLD) i wybranych wkrótce (Grzegorz Schetyna z PO). Na koniec programu publicyści odnieśli się do zarzutów nowego ministra środowiska, który krytykował kampanię o segregacji śmieci, w której wystąpił gej.

Loża prasowa 17.01.2016

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli komentatorzy: Paweł Lisicki (Do Rzeczy), Michał Szułdrzyński, Janusz Majcherek i Jacek Żakowski (Polityka). Publicyści odnieśli się do trwającej zagranicą dyskusji dotyczącej obecnej sytuacji politycznej w Polsce, w tym o uruchomieniu przez Komisję Europejską procedury monitorowania praworządności. Dyskusja dotyczyła także zmiany oceny Polski przez jedną z agencji ratingowych i jej konsekwencjach oraz reakcji rządu. Komentatorzy odnieśli się także do nieoficjalnych zapowiedzi Prawa i Sprawiedliwości o powołaniu komisji śledczych w Sejmie. Ostatnim tematem była ustawa o policji i zakres możliwej inwigilacji obywateli przez służby.

Loża prasowa 10.01.2016

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Renata Grochal ("Gazeta Wyborcza"), Andrzej Stankiewicz ("Rzeczpospolita"), Paweł Lisicki ("Do rzeczy") i Mariusz Janicki ("Polityka"). Program rozpoczęła krótka dyskusja o finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która kolejny raz zbiera fundusze na zakup sprzętu, który ma pomóc leczyć najmłodszych i najstarszych. Później głównym tematem były zmiany w mediach publicznych przeprowadzone przez PiS i wielotysięczne demonstracje w kilkunastu miastach Polski przeciwko ograniczaniu wolności słowa. Dziennikarze rozmawiali również o spotkaniu premiera Węgier z Jarosławem Kaczyńskim, w którym nie uczestniczyła Beata Szydło. Kolejnym omawianym aspektem polityki zagranicznej były kontrowersyjne wypowiedzi szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego, które zdaniem opozycji szkodzą celom polskiej dyplomacji. Pod koniec programu wrócił temat Trybunału Konstytucyjnego, w kontekście niespodziewanej rozmowy jego prezesa prof. Rzeplińskiego z prezydentem Dudą.

Loża prasowa 03.01.2016

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Piotr Skwieciński („w Sieci”), Michał Szułdrzyński („Rzeczpospolita”), Daniel Passent („Polityka”) i Seweryn Blumsztajn („Gazeta Wyborcza”). Komentatorzy rozmawiali o zbliżającej się rozprawie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nowelizacji ustawy o TK i roli prezesa Rzeplińskiego w trwającym pacie prawnym. Kolejnym tematem była postawa prezydenta Andrzeja Dudy, który, mimo licznych głosów sprzeciwu oraz ostrzeżeń konstytucjonalistów, podpisał nowelizację ustawy o Trybunale, czym ściągnął na siebie falę krytyki nawet przychylnych mu publicystów czy prawników. Poruszono również kwestię tzw. małej ustawy medialnej, która błyskawicznie przeprowadzona przez parlament, czeka już na podpis prezydenta Dudy. Na koniec dziennikarze dyskutowali o informacji o tym, jakoby za czasów rządów koalicji PO-PSL w Komendzie Głównej Policji działała specjalna grupa, zajmująca się podsłuchiwaniem m.in. dziennikarzy piszących o tzw. aferze taśmowej.

Loża prasowa 27.12.2015

Gości Małgorzaty Łaszcz byli komentatorzy: Paweł Lisicki (Do Rzeczy), Roman Osica (Radio Zet), Piotr Stasiński (Gazeta Wyborcza) i Sławomir Sierakowski (Krytyka Polityczna). Publicyści odnieśli się do wydarzeń mijającego roku i znaczących zmian na scenie politycznej. Dyskusja dotyczyła także kolejnej nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Na koniec komentatorzy odnieśli się do najnowszego projektu ustawy PiS, zakładającego zmiany w funkcjonowaniu prokuratury.

Loża prasowa 20.12.2015

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli komentatorzy: Paweł Lisicki (Do Rzeczy), Filip Memches (Rzeczpospolita), Paweł Wroński (Gazeta Wyborcza) i Adam Szostkiewicz (Polityka). Publicyści omawiali wątki dotyczące zamieszania wokół Trybunału Konstytucyjnego m.in. projekt ustawy autorstwa PiS, zmieniający zasady trybu pracy sądu konstytucyjnego. Komentatorzy odnieśli się także do działań MON i nocnego wejścia do Centrum Kontrwywiadu NATO.

Loża prasowa 13.12.2015

Gośćmi Andrzeja Morozowskiego byli komentatorzy: Renata Kim ("Newsweek"), Jacek Żakowski ("Polityka"), Andrzej Stankiewicz ("Rzeczpospolita") i Piotr Skwieciński ("W sieci"). Głównym tematem wydania był kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego. Dziennikarze rozmawiali również o sobotnim marszu organizowanym przez Komitet Obrony Demokracji, na który przyszło, według różnych szacunków, nawet 50 tysięcy osób. Tę manifestację omawiano w kontekście niedzielnego marszu organizowanego przez Prawo i Sprawiedliwość, którego uczestnicy wyrażali poparcie dla partii rządzącej i prezydenta.

Loża prasowa 06.12.2015

Gośćmi Andrzeja Morozowskiego byli komentatorzy: Paweł Lisicki (Do Rzeczy), Michał Szułdrzyński (Rzeczpospolita), Piotr Stasiński (Gazeta Wyborcza) i Sławomir Sierakowski (Krytyka Polityczna). Publicyści omawiali wątki dotyczące zamieszania wokół Trybunału Konstytucyjnego m.in. wyrok sądu konstytucyjnego ws. wyboru sędziów przez poprzedni sejm, brak reakcji na wyrok prezydenta Andrzeja Dudy oraz ocenę samego Trybunału przez rządzące Prawo i Sprawiedliwość.

Loża prasowa 29.11.2015

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli komentatorzy: Janina Jankowska (Salon24), Marcin Piasecki (Rzeczpospolita), Wojciech Czuchnowski (Gazeta Wyborcza) i Adam Szostkiewicz (Polityka). Program rozpoczął się od dyskusji wokół szczytu Unia Europejska - Turcja w sprawie uchodźców i nowej agendy rozwiązania tego problemu, o którą apelowała przed spotkaniem przywódców premier Beata Szydło. Kolejnym tematem był kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego, który rozgorzał w sejmie. Rozmawiano także o pozytywnych sondażach Nowoczesnej przy jednoczesnych kłopotach Platformy Obywatelskiej, związanych po części z wyborami nowego szefa tej partii. Pod koniec programu dziennikarze omówili plany PiS-u na zwiększenie deficytu budżetowego w związku z chęcią realizacji obietnic wyborczych.

Loża prasowa 22.11.2015

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli komentatorzy: Bianka Mikołajewska („Gazeta Wyborcza”), Agaton Koziński („Polska The Times”), Tomasz Skory (RMF FM) i Daniel Passent („Polityka”). Program rozpoczął się od dyskusji o kontrowersyjnej próbie ministra kultury Piotra Glińskiego zablokowania premiery sztuki „Śmierć i dziewczyna" w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Później publicyści rozmawiali o nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, którą w ekspresowym tempie przyjęła większość sejmowa. Ułaskawienie Mariusza Kamińskiego przez prezydenta Dudę było kolejnym tematem, nad którym pochylili się goście Loży. Zmiany w speckomisji do spraw służb specjalnych, błyskawicznie przeprowadzone nocą również podzieliły dziennikarzy. Poruszono również temat polityki MON-u pod przywództwem Antoniego Macierewicza, który wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej uważa za największe wyzwanie polskiej armii. Na koniec wrócono do najważniejszego przemówienia mijającego tygodnia, czyli exposé premier Beaty Szydło.

Loża prasowa 15.11.2015

Wydanie specjalne Loży prasowej było poświęcone zamachom w Paryżu. Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli komentatorzy: Paweł Wroński (Gazeta Wyborcza), Dominik Zdort (Rzeczpospolita), Cezary Michalski (Krytyka Polityczna, Newsweek) oraz Paweł Lisicki (Do rzeczy). Publicyści analizowali sytuację we Francji i Europie po piątkowej akcji terrorystów związanych z tzw. Państwem Islamskim, a także dyskutowali o konsekwencjach, jakie takie działania mogą za sobą nieść dla całej Wspólnoty Europejskiej.

Loża prasowa 08.11.2015

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli komentatorzy: Piotr Skwieciński (W Sieci), Andrzej Stankiewicz (Rzeczpospolita), Seweryn Blumsztajn (Gazeta Wyborcza) i Sławomir Sierakowski (Krytyka Polityczna). Publicyści komentowali m.in. zamieszanie z polską delegacją na szczyt unijny - i wynikający z niej konflikt między Pałacem prezydenckim, a premier Kopacz. Dziennikarze odnieśli się także do trybu, w jakim powstaje przyszły rząd oraz roli, jaką w tym pełni Beata Szydło i Jarosław Kaczyński. Na koniec publicyści skomentowali też deklaracje Ruchu Narodowego w kontekście Marszu Niepodległości.

Loża prasowa 01.11.2015

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli komentatorzy: Renata Grochal (Gazeta Wyborcza), Mariusz Janicki (Polityka), Michał Szułdrzyński (Rzeczpospolita) i Paweł Lisicki (Do rzeczy). Pierwszym tematem programu było formowanie się rządu Prawa i Sprawiedliwości i spekulacje wokół obsady stanowisk i prawdopodobnie ograniczonej roli Beaty Szydło jako szefowej rady ministrów. Rozmawiano również o obietnicach PiS-u, które mimo zapowiedzi w kampanii, mogą nie zostać w pełni lub od razu zrealizowane. Później dyskusja toczyła się wokół walki o przywództwo w Platformie Obywatelskiej po przegranych wyborach i próby odpowiedzi na pytanie: kto będzie liderem opozycji w nowym parlamencie. Na koniec dziennikarze rozmawiali o przyszłości formacji lewicowych, których w przyszłej kadencji sejmu zabraknie.

Loża prasowa 25.10.2015

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli komentatorzy: Cezary Michalski (Krytyka Polityczna, Newsweek), Piotr Stasiński (Gazeta Wyborcza), Andrzej Stankiewicz (Rzeczpospolita), Piotr Garbyel (Do rzeczy). W specjalnym, powyborczym wydaniu programu publicyści komentowali wstępne, sondażowe wyniki wyborów parlamentarnych. Rozmawiali o spodziewanym przejęciu całej władzy przez Prawo i Sprawiedliwość oraz o tym, co po wyborach będzie działo się w partii Jarosława Kaczyńskiego.

Loża prasowa 18.10.2015

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli komentatorzy: Piotr Gursztyn (Do rzeczy), Michał Szułdrzyński (Rzeczpospolita), Renata Grochal (Gazeta Wyborcza) i Jacek Żakowski (Polityka). Publicyści komentowali m.in. wywiad Bogdana Rymanowskiego z prezydentem Andrzejem Dudą, debatę między Beatą Szydło i Ewą Kopacz oraz ewentualne koalicje po zaplanowanych na 25 października wyborów parlamentarnych. Ponadto dziennikarze odnieśli się do wzmożonej aktywności w kampanii wyborczej Jarosława Kaczyńskiego.

Loża prasowa 11.10.2015

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli komentatorzy: Janusz Majcherek (Tygodnik Powszechny), Paweł Lisicki (Do Rzeczy), Andrzej Stankiewicz (Rzeczpospolita) i Michał Krzymowski (Newsweek). Dziennikarze rozmawiali o skuteczności kampanii PiS-u, której może zaszkodzić ponowne pojawienie się w mediach Antoniego Macierewicza. Dyskutowano także o pomysłach Jarosława Kaczyńskiego na sfinansowanie obietnic wyborczych Beaty Szydło i Andrzeja Dudy. Była również mowa o wypowiedzi prezydenta, który sugerował, że czuje się celem ataków sztabowców Platformy i samej Ewy Kopacz. Na koniec publicyści próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie, co jest istotą tej kampanii, której finał już za dwa tygodnie.

Loża prasowa 04.10.2015

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli komentatorzy: Dominik Zdort (Rzeczpospolita), Jacek Czarnecki (Radio Zet), Maciej Stasiński (Gazeta Wyborcza) i Daniel Passent (Polityka). Publicyści komentowali m.in. sprawę ks. Krzysztofa Charamsy - po jego coming outcie, pierwsze weto prezydenta Andrzeja Dudy oraz zaangażowanie Jarosława Kaczyńskiego w kampanię wyborczą PiS. Dziennikarze odnieśli się też do projektu Prawa i Sprawiedliwości dotyczącego minimalnej stawki godzinowej oraz wysunięcia przez Zjednoczoną Lewicę Barbary Nowackiej jako kandydatki na premiera.

Loża prasowa 27.09.2015

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli publicyści: Paweł Lisicki (Do rzeczy), Paweł Stankiewicz (Rzeczpospolita), Seweryn Blumsztajn (Gazeta Wyborcza) i Mariusz Janicki (Polityka). Komentatorzy rozmawiali o stosunkach polsko-rosyjskich w kontekście kontrowersyjnych słów ambasadora Rosji, który stwierdził, że Polska odpowiada za wybuch II wojny światowej. Poruszono również temat szczytu Unii Europejskiej, podczas którego Polska głosowała za solidarnym podziałem uchodźców pomiędzy kraje Wspólnoty. Skomentowano również nocne spotkanie Andrzeja Dudy z Jarosławem Kaczyńskim w willi prezesa PiS-u na warszawskim Żoliborzu i jednoczesny brak woli prezydenta, by porozmawiać z premier Ewą Kopacz. Później dziennikarze dyskutowali o sporze Zjednoczonej Lewicy z Ryszardem Petru, który złożył pozew w trybie wyborczym przeciwko Januszowi Palikotowi i Leszkowi Millerowi. Nie zabrakło również tematu Zbigniewa Ziobry, który decyzją sejmu nie zostanie postawiony przed Trybunałem Stanu.

Loża prasowa 20.09.2015

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli komentatorzy: Dominik Zdort (Rzeczpospolita), Tomasz Skory (RMF FM), Renata Grochal (Gazeta Wyborcza) i Jacek Żakowski (Polityka). Publicyści komentowali m.in. sprawę kryzysu imigracyjnego oraz debaty w Sejmie na ten temat, w tym wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego. Dziennikarze skomentowali też wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy podczas spotkania z polonią w Londynie. W programie poruszona została też kwestia wniosku o Trybunał Stanu dla szefa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego oraz reakcja rosyjskich władz i mediów na demontaż popiersia sowieckiego generała w Pieniężnie.