Loża prasowa

Loża prasowa

Pierwsze lutowe wydanie "Loży prasowej" rozpoczęła dyskusja o sytuacji sprzed siedziby TVP, gdzie grupa demonstrujących osób próbowała uniemożliwić Magdalenie Ogórek wyjazd. Z filmu opublikowanego w internecie wynika, że była kandydatka na prezydenta, a obecnie zatrudniona w tej stacji, była obrażana słownie, a auto – w którym znajdowała się Ogórek – oklejono naklejkami z obraźliwą treścią. W dalszej części programu goście Małgorzaty Łaszcz - Jacek Żakowski ("Polityka"), Tomasz Skory (RMF FM), Wojciech Czuchnowski ("Gazeta Wyborcza") i Łukasz Warzecha ("Do Rzeczy") - rozmawiali m.in. o konsekwencjach nagrań opublikowanych przez "Gazetę Wyborczą", z Jarosławem Kaczyńskim negocjującym z austriackim biznesmenem. Nie zabrakło również tematu zeznań Roberta Nowaczyka przed Komisją Weryfikacyjną, sprawy Stefana Niesiołowskiego czy ruchów na opozycji wokół prób tworzenia wspólnych list i konwencji ugrupowania Roberta Biedronia.

Małgorzata Łaszcz gościła w Loży Prasowej komentatorów: Magdalenę Rigamonti, Mariusza Janickiego, Michała Kolankę i Piotra Stasińskiego. Program w głównej mierze poświęcony był sytuacji politycznej po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza. Goście dyskutowali między innymi o apelu prezydentów miast o wyjaśnienie okoliczności zabójstwa prezydenta Gdańska, działaniu prokuratury ws. przypadków mowy nienawiści, spotkaniu liderów politycznych ze stroną rządową ws. zmian w prawie oraz deklaracjom pojednania i współpracy liderów największych partii, po ich sobotnich wystąpieniach: Jarosława Kaczyńskiego i Grzegorza Schetyny. Komentatorzy odnieśli się także do przyszłości formacji opozycyjnych w kontekście współpracy przed zbliżającymi się wyborami europejskimi i parlamentarnymi.

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz w "Loży prasowej" byli: Adam Szostkiewicz ("Polityka"), Paweł Wroński ("Gazeta Wyborcza"), Andrzej Stankiewicz (Onet.pl) i Agatona Koziński ("Polska The Times"). Zaproszeni publicyści rozmawiali o atmosferze towarzyszącej pożegnaniu Pawła Adamowicza, który został zamordowany na scenie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jego zabójca Stefan W. według słów ministra Zbigniewa Ziobry miał jeszcze przed wydarzeniami z 13 stycznia być w Warszawie i tam planować "spektakularne przestępstwo". W programie przypomniano też o politycznych aktach zgonu, które opublikowała Młodzież Wszechpolska. Na tych fikcyjnych dokumentach znalazło się również nazwisko Pawła Adamowicza. Prokuratura umorzyła śledztwo w tej sprawie. W piątek od tej decyzji odwołał się Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, który również był na wspomnianych politycznych aktach zgonu. W "Loży prasowej" pokazano też Sejm, gdzie minutą ciszy uczczono pamięć zabitego prezydenta Gdańska. W tym momencie w sali plenarnej zabrakło m.in. Jarosława Kaczyńskiego. W programie rozmawiano też o liście Pawła Adamowicza, który odczytała jego zastępczyni, obecnie pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska - Aleksandra Dulkiewicz. List nazwała jego politycznym testamentem, w którym Paweł Adamowicz pisał o najważniejszych dla niego wartościach, ale także o obchodach trzydziestej rocznicy wyborów w czerwcu 1989 roku.

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Renata Grochal („Newsweek”), Mariusz Ziomecki, Jacek Czarnecki (Radio ZET) i Tomasz Pietryga („Rzeczpospolita”). W wyjątkowym wydaniu trwającym podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dyskusja rozpoczęła się właśnie od atmosfery wokół działalności Fundacji, która ostatnio była obiektem bezpodstawnych ataków. Później dziennikarze podsumowali najważniejsze wydarzenia tygodnia, czyli m.in. informację o konferencji dotyczącej Iranu, która odbędzie się w Polsce, aferę wokół pensji w NBP czy wizytę skrajnie prawicowego włoskiego wicepremiera Matteo Salviniego w Polsce i jego spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim.

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz w pierwszej w 2019 roku Loży Prasowej byli: Dominika Wielowieyska "Gazeta Wyborcza", Sławomir Sierakowski "Polityka", Łukasz Warzecha "Do Rzeczy" i Michał Kolanko "Rzeczpospolita". Program rozpoczął się dyskusją na temat regulacji cen prądu, którą zainteresowała się Komisja Europejska. Kolejnym tematem była nominacja Adama Andruszkiewicza na wiceministra cyfryzacji. Ta decyzja wzbudziła wiele kontrowersji, nie tylko wśród opozycji. Goście dyskutowali też nad ewentualnym sojuszem PiS-u z Ligą Północną w kontekście planowanego na środę spotkania prezesa partii, Jarosława Kaczyńskiego z szefem włoskich eurosceptyków i wicepremierem, Matteo Salvinim. W Loży Prasowej przytoczono też ostatnie słowa ministra Jacka Czaputowicza o Donaldzie Tusku. Szef polskiej dyplomacji powiedział, że Przewodniczący Rady Europejskiej nie reprezentuje Polski, bo kandydatem Warszawy na to stanowisko był Jacek Saryusz-Wolski. Program zakończyła dyskusja o kontrowersjach wokół projektu nowelizacji ustawy antyprzemocowej. Był w nim zapis o tym, że jednorazowe bicie to nie przemoc, a na założenie Niebieskiej karty musi wyrazić zgodę ofiara. Po krytyce wielu środowisk, ostatecznie premier Mateusz Morawiecki wycofał projekt.

W ostatnim w tym roku wydaniu "Loży prasowej" gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli Andrzej Stankiewicz (Onet.pl), Michał Szułdrzyński ("Rzeczpospolita"), Cezary Michalski ("Newsweek") i Daniel Passent ("Polityka"). Głównym tematem programu była podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa obniżająca akcyzę na energię elektryczną i zmieniająca stawki opłaty przejściowej. Goście dyskutowali o polityce energetycznej Polski, zarówno w rządzie PiS, jak i koalicji PO-PSL. Następnie komentatorzy rozmawiali o słowach prezydenta Andrzeja Dudy, który w jednym z wywiadów powiedział, że "Przyjmuję werdykt Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, bo Polska nie ma już gdzie się od niego odwołać." Dodał jeszcze, że według niego do Sądu Najwyższego wracają sędziowie "splamieni w czasach komunistycznych". W "Loży prasowej" nie zabrakło też miejsca na polityczne przewidywania na zbliżający się 2019 rok. W programie rozmawiano, między innymi o kampaniach wyborczych do Europarlamentu i później do polskiego parlamentu oraz o możliwych przetasowaniach na polskiej scenie politycznej.

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Paweł Musiałek (Klub Jagielloński) , Jacek Nizinkiewicz ("Rzeczpospolita"), Maciej Stasiński ("Gazeta Wyborcza") i publicysta Tomasz Wołek. Pierwszym tematem był wypadek w kopalni w Karwinie w Czechach, gdzie w wyniku wybuchu metanu zginęło 13 górników, w tym 12 Polaków. Następnie dziennikarze rozmawiali o obietnicach premiera, który zapowiedział, że nie będzie podwyżek cen energii. W związku z tym na 28 grudnia zaplanowane jest dodatkowe posiedzenie Sejmu, na którym posłowie mają przyjąć ustawę regulującą ceny prądu. Rząd chce obniżyć akcyzę i zredukować kwotę przejściową. Publicyści skomentowali także ostatnie wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy, który powiedział m.in, że TSUE zbyt dalece ingeruje w wewnętrzne sprawy krajów UE, co jest niebezpieczne. Następnym tematem było zmieszanie wokół bonifikaty przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność. Najpierw Rada Warszawy zdecydowała zmniejszeniu jej z 98 do maksymalnie 60 procent, ale ostatecznie powrócono do bonifikaty 98 procent.

Gośćmi Andrzeja Morozowskiego w Loży Prasowej byli: Bianka Mikołajewska (OKO.PRESS), Agaton Koziński ("Polska The Times"), Adam Szostkiewicz ("Polityka"), Andrzej Stankiewicz (Onet.pl). Na początku dziennikarze skomentowali sejmowe wystąpienia. Premier wyprzedził ruch ze strony opozycji i na dwa dni przed planowaną debatą nad wnioskiem o konstruktywne wotum nieufności poprosił o wotum zaufania dla swojego rządu. Po kilku godzinach uzyskał je, głosami głównie polityków zjednoczonej prawicy. W piątek odbyła się debata i głosowanie nad wnioskiem Platformy Obywatelskiej o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Mateusza Morawieckiego, ale Sejm wniosku nie poparł. Następnie publicyści rozmawiali o sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości. Kolejnym tematem była afera KNF i nadzór nad SKOK Wołomin. Na koniec goście krótko odnieśli się do pomysłu powołania komisji ws. molestowania w kościele.

Gośćmi Andrzeja Morozowskiego w Loży Prasowej byli: Dominika Wielowieyska "Gazeta Wyborcza", Łukasz Warzecha "Do Rzeczy", Mariusz Janicki "Polityka" i Michał Kolanko "Rzeczpospolita". Program rozpoczął się od tematu oskarżeń o molestowanie seksualne nieletnich przez ks. Henryka Jankowskiego. Do tej sprawy odnieśli się między innymi działacze opozycji w czasach PRL, którzy znali kapelana "Solidarności". Kolejnym tematem poruszonym w Loży Prasowej była kwestia zatrzymania i przesłuchań byłego szefa KNF, Andrzeja Jakubiaka i jego zastępcy Wojciecha Kwaśniaka oraz ich pięciu byłych współpracowników w związku ze sprawą SKOK Wołomin. Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny, Zbigniew Ziobro powiedział, że pobicie Wojciecha Kwaśniaka w 2014 roku mogło być spowodowane tym, że "KNF przez długi czas rozzuchwalała przestępców". Goście programu rozmawiali też o przemówieniu Jarosława Kaczyńskiego w Jachrance. Prezes Prawa i Sprawiedliwości na wyjazdowym posiedzeniu partii mówił o odpowiedzialności rządów Donalda Tuska za tzw. aferę vatowską. Loże Prasową zamkną temat rozpadu Klubu Parlamentarnego Nowoczesnej, z którego odeszło siedmioro posłów.

Małgorzata Łaszcz gościła w Loży prasowej: Magdalenę Rigamonti ("Dziennik Gazeta Prawna"), Marcina Makowskiego ("Do Rzeczy", Wirtualna Polska), Jacka Nizinkiewicza ("Rzeczpospolita"), Pawła Wrońskiego ("Gazeta Wyborcza"). Na początku dziennikarze rozmawiali o wnioskach Narodowego Banku Polskiego złożonych do Sądu Okręgowego. NBP domaga się m.in. nakazania tymczasowego usunięcia artykułów prasowych w związku z aferą wokół KNF. Następnie goście rozmawiali o sprawie Wojciecha Cieśli, dziennikarza "Newsweeka", który został wezwany na przesłuchanie ws. artykułu o wiceprezesie Trybunału Konstytucyjnego. Kolejnym tematem było spotkanie Zjednoczonej Prawicy podczas którego Mateusz Morawiecki wyliczał sukcesy obozu rządzącego, porównując m.in Polskę do wyremontowanego domu. Na spotkanie nie zostali wpuszczeni dziennikarze, a pytania zadawały osoby z publiczności. Na koniec publicyści skomentowali sytuację w podlaskiej policji oraz pomysł nadinsp. Daniela Kołnierowicza (Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku), który w trakcie audycji radiowej ogłosił konkurs na najlepszy anonim o posłance Kamińskiej. Teraz w związku z tymi wypowiedziami Komendant Główny Policji polecił wszcząć czynności wyjaśniające.

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz w "Loży Prasowej" byli Mariusz Janicki z "Polityki", Wojciech Maziarski z "Gazety Wyborczej", Andrzej Stankiewicz z Onet.pl i Paweł Musiałek z Klubu Jagiellońskiego. Na początku goście rozmawiali o wejściu ABW do domu operatora TVN, Piotra Wacowskiego. Otrzymał on pismo z wezwaniem do prokuratury. W piśmie zawarte są zarzuty o propagowanie nazizmu. Operator pracował przy realizacji reportażu wcieleniowego na temat polskich neonazistów emitowanego w programie "Superwizjer". W programie poruszono też kwestię braku zarzutów w sprawie zdjęć europosłów PO powieszonych na szubienicach. Zdarzenie miało miejsce rok temu w Katowicach. Zaproszeni dziennikarze komentowali również kolejną nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która przeszła przez Parlament. Kolejnym tematem było przesłuchanie Leszka Czarneckiego w sprawie nagranej rozmowy z Markiem Chrzanowskim, który był szefem Komisji Nadzoru Finansowego. W "Loży Prasowej" rozmawiano też o nowelizacji ustawy o wzmocnieniu nadzoru nad rynkiem finansowym, która przeszła przez obie izby parlamentu. Opozycja, zarówno w Sejmie jak i Senacie, domagała się odrzucenia ustawy i wykreśleniu artykułu pozwalającego na przejmowanie banków przez inne banki.

Andrzej Morozowski gościł w Loży Prasowej: Agatona Kozińskiego z Polski The Times, Piotra Stasińskiego z Gazety Wyborczej, Michała Szułdrzyńskiego z Rzeczpospolitej i Daniela Passenta z Polityki. Program poświęcony był propozycji korupcyjnej, której miał dopuścić się przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Publicyści między innymi dyskutowali o tym, kim jest i z kim blisko współpracował szef KNF oraz jakie implikacji dla władzy niesie rozwój tej historii.

Gośćmi Andrzeja Morozowskiego byli: Dominika Wielowieyska ("Gazeta Wyborcza"), Jacek Nizinkiewicz ("Rzeczpospolita"), Andrzej Stankiewicz (Onet.pl) oraz publicysta Tomasz Wołek. Na początku dziennikarze rozmawiali o marszu, który z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przeszedł ulicami Warszawy. Następnym tematem były plany Donalda Tuska i rozważania o tym, czy obecny przewodniczący Rady Europejskiej planuje wrócić do polskiej polityki i czy rozpoczął tworzenie swojego obozu politycznego. Publicyści rozmawiali także o odsłonięciu pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego przy placu Piłsudskiego oraz towarzyszących temu wydarzeniu przemowach prezydenta Andrzeja Dudy i Jarosława Kaczyńskiego.

Gośćmi "Loży prasowej" byli: Maciej Stasiński ("Gazeta Wyborcza"), Jacek Żakowski ("Polityka"), Andrzej Stankiewicz ("Onet.pl") i Michał Szułdrzyński ("Rzeczpospolita"). Dziennikarze komentowali wyniki drugiej tury wyborów samorządowych.

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Dominika Wielowieyska ("Gazeta Wyborcza"), Tomasz Pietryga ("Rzeczpospolita"), Tomasz Skory (RMF), Adam Szostkiewicz ("Polityka"). Na początku dziennikarze rozmawiali o przyjętej przez Senat ustawie ustanawiającej 12 listopada dniem wolnym. Senatorzy wprowadzili poprawki, więc teraz ustawa trafi ponownie do Sejmu. Goście poruszyli także temat głosowania nad powołaniem Rzecznika Praw Dziecka - senatorowie nie zgodzili się na powołanie Agnieszki Dudzińskiej na to stanowisko. Kolejnym tematem była zbliżająca się druga tura wyborów samorządowych oraz powyborcze kalkulacje. Publicyści rozmawiali także o planowanym na 16 listopada wysłuchaniu przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej na temat zabezpieczenia ustawy PIS-u o Sądzie Najwyższym. Na koniec dziennikarze skomentowali wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy, który w czasie forum polsko-niemieckiego w Berlinie ocenił, że instytucje wspólnotowe domagają się coraz większej władzy. Dodał też, że być może to właśnie unijne prawodawstwo stało się jednym z powodów Brexitu - a jako przykład podał zwykłą żarówkę.

W specjalnym wydaniu Loży Prasowej gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli Andrzej Stankiewicz Onet.pl, Sławomir Sierakowski "Krytyka Polityczna", "Polityka", Piotr Stasiński "Gazeta Wyborcza" i Łukasz Warzecha "Do Rzeczy". W programie komentowano wyniki exit poll po wyborach samorządowych. Komentatorzy rozmawiali o prowadzonej kampanii i zwrócili uwagę na wybory w dużych miastach, m.in. w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Gdańsku.

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Magdalena Rigamonti ("Dziennik Gazeta Prawna"), Michał Kolanko ("Rzeczpospolita"), Mariusz Janicki ("Polityka") i Wojciech Maziarski ("Gazeta Wyborcza"). "Loża Prasowa" zaczęła się od pierwszego w Lublinie Marsz Równości, który mógł przejść ulicami miasta po decyzji Sądu Apelacyjnego. Wcześniej zgodę na to wycofał Krzysztof Żuk, prezydent Lublina i kandydat Koalicji Obywatelskiej. O marsze środowisk LGBT oraz środowisk narodowych pytani byli w debacie kandydaci na prezydenta Warszawy. Rafał Trzaskowski zapowiedział objęcie patronatem Marszu Równości. Z kolei Patryk Jaki nie chce brać udziału w żadnym z tych wydarzeń, jednocześnie nie zablokowałby żadnego legalnego marszu. Kandydat Zjednoczonej Prawicy w trakcie debaty zrezygnował z członkostwa w Solidarnej Polsce, ale potem wsiadł do PiS-busu. Goście "Loży Prasowej" rozmawiali też o słowach Piotra Guziała ze sztabu Patryka Jakiego, który zapowiedział, że w razie wygranej Rafała Trzaskowskiego Warszawa może zostać odcięta od pieniędzy na lata. W programie nie zabrakło też tematu zmian w sądownictwie. Andrzej Duda powołał nowych sędziów Sądu Najwyższego, mimo decyzji o zabezpieczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego i przed decyzją Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Polski.

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Daniel Passent ("Polityka"), Paweł Wroński ("Gazeta Wyborcza"), Andrzej Stankiewicz ("Onet') i Agaton Koziński ("Polska the Times"). Na początku dziennikarze rozmawiali o inicjatywie Donalda Tuska , który podczas wizyty w Polsce zaapelował o jedność wszystkich partii politycznych w związku ze zbliżającą się setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Kolejnym tematem były opublikowane przez Onet nagrania z afery taśmowej, na których pojawia się obecny premier Mateusz Morawiecki.

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz w "Loży prasowej" byli: Dominika Wielowieyska ("Gazeta Wyborcza"), Piotr Pacewicz ("OKO.press"), Jacek Nizinkiewicz ("Rzeczpospolita") i Paweł Musiałek (Klub Jagielloński). W programie dyskutowano o prowadzonej kampanii samorządowej, w tym o sprostowaniu, jakie decyzją warszawskiego Sądu Apelacyjnego musiał wystosować premier Mateusz Morawiecki. Chodziło o jego wypowiedź na spotkaniu z wyborcami w Świebodzinie dotyczącą budowy dróg za rządów koalicji PO-PSL. W "Loży prasowej" komentowano też wątek obyczajowy, który do kampanii wprowadził w Poznaniu Jarosław Kaczyński. Z kolei w Lublinie wojewoda lubelski Przemysław Czarnek wypowiedział się krytycznie o planowanym pierwszym marszu równości w mieście. Ciekawa jest też rywalizacja o prezydenturę w Warszawie, gdzie według ostatniego sondażu Patryk Jaki jest tuż za Rafałem Trzaskowskim. W programie rozmawiano również o problemie pedofilii w polskim Kościele. Prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak zapowiedział opracowanie specjalnego dokumentu w tej i wprowadzenie programu przeciwdziałania pedofilii.

W Loży prasowej gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Marek Ostrowski "Polityka", Maciej Stasiński "Gazeta Wyborcza", Michał Szułdrzyński "Rzeczpospolita", Andrzej Stankiewicz z Onet.pl. Program zaczął się od tematu rozmowy Premiera Mateusza Morawieckiego z Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego, prof. Małgorzatą Gersdorf. Z kolei na konwencji regionalnej PiS w Olsztynie Jarosław Kaczyński powiedział, że część sędziów choruje na "niechęć do własnej ojczyzny". Wcześniej czworo sędziów musiało tłumaczyć się przed rzecznikiem dyscyplinarnym w sprawie wypowiedzi medialnych o zmianach w sądownictwie. Zaproszeni do Loży Prasowej publicyści komentowali też wizytę Andrzeja Dudy w Białym Domu i efekty rozmów z Donaldem Trumpem.