Kropka nad i

Kropka nad i

Niesiołowski: nie ma zgrzytu między PO a prezydentem

Zarząd Platformy Obywatelskiej wskazuje Ewę Kopacz jako następczynię Donalda Tuska, ale Bronisław Komorowski przypomina, że decyzja władz PO nie jest dla niego wiążąca. - Nie widzę tutaj żadnego zgrzytu - skomentował w "Kropce nad i" słowa prezydenta Stefan Niesiołowski (PO). Przemysław Wipler (KNP) przekonywał z kolei, że właściwym krokiem po odejściu premiera byłyby nowe wybory. - To jest czas na nowe otwarcie - powiedział.

Sikorski: Rosja prowadzi regularną wojnę na Ukrainie

- Rosja prowadzi asymetryczną wojnę na Ukrainie. Ona na naszych oczach staje się wojną prawie regularną - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Radosław Sikorski. Minister spraw zagranicznych zapewnił, że Polska nie jest zagrożona. - Co nie oznacza, że bagatelizujemy tę sytuację - podkreślił.

Ks. Oko: większość aborcji skutkiem rozpasania seksualnego

- Ateiści chcą usunąć z pracy lekarzy wierzących - stwierdził w "Kropce nad i" ks. Dariusz Oko z Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie. Duchowny bronił prof. Bogdana Chazana, odwołanego z funkcji dyr. warszawskiego szpitala. Lekarz odmówił kobiecie wykonania aborcji. Ks. Oko stwierdził, że większość aborcji jest skutkiem "rozpasania seksualnego". Prawa do takich zabiegów bronił Robert Biedroń (TR), który ocenił, że stajemy się "zakładnikami fanatyków religijnych".

"Niech PO zrzuci Sienkiewiczów i Sikorskich"

- Powinno dojść do wcześniejszych wyborów, Platforma powinna się w nich oczyścić, zrzucić wszystkich Sienkiewiczów, Sikorskich, Karpińskich i innych uwikłanych w różnego rodzaju afery - stwierdził w "Kropce nad i" Janusz Palikot z Twojego Ruchu. - Palikot nie powinien spieszyć się z wyborami, koalicja PO-PSL ożyła - ripostował Cezary Grabarczyk z PO. Krzysztof Szczerski z PiS przekonywał, że rząd powinien odejść, bo nie ufa mu 2/3 Polaków.

Hofman: Ziobro miałby kilkudziesięciu posłów, to nierealne

- Wczorajsza rozmowa była dobra. Jednak uchwała prezydium Solidarnej Polski, którą na samym końcu wyciągnął Ziobro była nierealna. Po zastosowaniu propozycji SP mieliby oni kilkudziesięciu zamiast kilkunastu posłów - mówił w "Kropce nad i" Adam Hofman, rzecznik prasowy Prawa i Sprawiedliwości, komentując spotkanie Jarosława Kaczyńskiego ze Zbigniewem Ziobrą i możliwość zjednoczenia na prawicy.

Giertych o stenogramach: podwójnie zmanipulowane. Wymyśliliśmy legendę, przykrywkę

- Wymyśliliśmy legendę, przykrywkę, którą prezentowałem Nisztorowi - mówił w "Kropce nad i" Roman Giertych, tłumacząc się z ujawnionego przez "Wprost" stenogramu z jego rozmowy z dziennikarzem Piotrem Nisztorem. Zdaniem tygodnika wypowiedzi byłego wicepremiera mają być dowodem m.in. na to, że Giertych miał szukać "haków" na znanych biznesmenów. Giertych odpierał te zarzuty, mówiąc, że stenogramy zostały "podwójnie zmanipulowane".

"Łaska", nie "laska". Kamiński wyjaśnia, o co chodziło Sikorskiemu

- Nikt nie jest wolny od wad, od papieża zaczynając - bronił w "Kropce nad i" Radosława Sikorskiego Michał Kamiński. Były europoseł ocenił, że "atak" na szefa polskiej dyplomacji w związku z ujawnionymi podsłuchanymi rozmowami wynika z tego, że "jest to minister, który odnosił sukcesy". Kamiński wytłumaczył też, co Sikorski miał na myśli, gdy mówił o "robieniu laski Amerykanom". - Panu ministrowi (...) chodziło o zrobienie łaski Stanom Zjednoczonym (...) Bardzo często litery wiele zmieniają - wyjaśnił.

Korwin-Mikke: w Sejmie jest lepiej. Tutaj bredzą wszyscy

- W polskim Sejmie jest źle, ale w porównaniu z tym, co dzieje się tutaj, to polski Sejm to jest wyjątkowe miejsce, w którym jest kultura, spokój, logika - opisywał swoje pierwsze wrażenia z Parlamentu Europejskiego Janusz Korwin-Mikke. - Ludzie tutaj bredzą. Bredzą wszyscy - podkreślał w "Kropce nad i". Mówił też o "spisku lewaków", którzy pod pretekstem walki z globalnym ociepleniem "hamują wzrost gospodarczy" Europy.

Ks. Oko: lekarze wierzący należą do najlepszych. Ateiści chcą ich wyrzucić z pracy

- Lekarze wierzący często należą do najlepszych, najszlachetniejszych, pracujących z największym poświęceniem - przekonywał w "Kropce nad i" ks. Dariusz Oko, komentując spór wokół prof. Bogdana Chazana. - W tej nagonce ze strony ateistów (...) postuluje się, żeby tych często najlepszych lekarzy wyrzucić z pracy - niepokoił się duchowny. Spierał się z nim Andrzej Rozenek (Twój Ruch).

Schetyna: rząd nie może być zakładnikiem tygodnika

- Premier nie może ferować wyroków. Musi poczekać, aż postępowanie będzie skończone. To jest kwestia dni. Nawet nie tygodni - powiedział Grzegorz Schetyna w "Kropce nad i". Skomentował też sprawę ewentualnych zmian personalnych w rządzie. - Rząd nie może być zakładnikiem poniedziałkowego wydania tygodnika "Wprost" - stwierdził polityk Platformy.

Niesiołowski: państwo polskie ma się znakomicie

- Być może koalicja ma się bardzo dobrze. Problem w tym, że polskie państwo ma się dużo gorzej - ocenił w "Kropce nad i" Jarosław Gowin (Polska Razem), którego ugrupowanie zamierza poprzeć wniosek PiS o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu. - Państwo polskie ma się znakomicie - odpierał zarzuty Stefan Niesiołowski (Platforma Obywatelska).

"To nagraniami ministrów Donald Tusk postawił prezydenta w sytuacji ultimatum"

- To nie jest ultimatum Prawa i Sprawiedliwości. To nagraniami ministrów Donald Tusk postawił prezydenta w sytuacji ultimatum - powiedział w "Kropce nad i" Adam Hofman (PiS). Odniósł się w ten sposób do listu adresowanego do Bronisława Komorowskiego, którego wysłanie ogłosił dzisiaj Jarosław Kaczyński. - To jest tak naprawdę łamanie pewnych reguł demokratycznych, bo nie można prezydentowi mówić, co ma robić w określonej sytuacji - odparł Michał Boni (PO).

Belka wytłumaczy się z "pieprzonej" RPP

- Każdy prezes NBP miał, ma i będzie miał problemy z Radą Polityki Pieniężnej - powiedział w "Kropce nad i" Marek Belka, który w rozmowie z Bartłomiejem Sienkiewiczem określił ten organ mianem "pieprzonego". - To kolejne niezbyt ładne określenie, z którego będę się musiał jutro tłumaczyć przed Radą - dodał.

"Politycznie nie mam przed sobą przyszłości. Dostałem ostatnie zadanie"

Wytropienie i złapanie osób, które potajemnie nagrywały ministrów i inne wpływowe osoby w państwie - to ostatnie zadanie, które przed Bartłomiejem Sienkiewiczem postawił Donald Tusk. Ze słów szefa MSW w "Kropce nad i" wynika, że tylko dlatego premier zostawił go na stanowisku. - Powiedzmy sobie szczerze: ja politycznie przed sobą przyszłości nie mam - mówił Sienkiewicz w rozmowie z Moniką Olejnik.