Kropka nad i

Kropka nad i

Wtorek, 24 marca - Przykro mi się zrobiło, muszę skrytykować Hannę Gronkiewicz-Waltz, choć robię to niechętnie - stwierdziła w "Kropce nad i" minister ds. walki z korupcją Julia Pitera. Prezydent Warszawy postanowiła przyznać urzędnikom z ratusza premie na łączną kwotę 58 milionów zł. - Nie bardzo mi się to podoba, bo to jest niepotrzebne - oceniła minister.

Poniedziałek, 23 marca - Każdy sukces ministra Drzewieckiego będzie mnie cieszył, bo Euro 2012 to projekt narodowy - mówiła w programie "Kropka nad i" TVN24 była minister sportu Elżbieta Jakubiak. Obecny szef resortu Mirosław Drzewiecki zapewnił, że przygotowania do mistrzostw przebiegają zgodnie z planem, a nawet widoczne jest przyspieszenie prac.

Czwartek, 19 marca Co może pomóc Afryce w walce z AIDS? Organizacje pozarządowe od lat przekonują, że w pierwszej kolejności antykoncepcja. Ale Kościół jest innego zdania. Benedykt XVI stwierdził we wtorek, że może ona tylko pogłębić problem. - Ta wypowiedź świadczy o oderwaniu papieża od rzeczywistości. Kościół szkodzi, bo nie rozumie mieszkańców Afryki - przekonywał w "Kropce nad i" Richard Mbewe, Zambijczyk, który od 20 lat mieszka w Polsce.

Środa, 18 marca Wicepremier Grzegorz Schetyna zapowiedział w "Kropce nad i", że jego żona zamierza wystąpić na drogę sądową przeciw Pawłowi Piskorskiemu, b. liderowi PO. Piskorski pisał na blogu o powiązaniach żony Schetyny z tzw. sprawą Misiaka.

Wtorek, 17 marca O przewadze polskich kobiet nad zachodnioeuropejskimi i wyższości tych "konserwatywnych" nad "liberalnymi" przekonywała w "Kropce nad i" Nelly Rokita. Posłanka PiS jest przekonana, że w naszej polityce powinno być więcej kobiet. - I tak będzie. Za 5-6 lat wszystko się zmieni - mówiła w TVN24.

Poniedziałek, 16 marca Nie złamali prawa, ale popełnili błąd - tak przypadki konfliktu interesów z udziałem Waldemara Pawlaka i Tomasza Misiaka ocenił w "Kropce nad i" TVN24 Janusz Palikot (PO). - Polecam Misiakowi sprzedaż swoich udziałów w firmie – tak jak zrobiłem to ja, czy Grzegorz Schetyna - radził senatorowi poseł. - To nic nie da. Trzeba wybierać do Sejmu ludzi uczciwych - oponowała Joanna Senyszyn (SLD).

Czwartek, 12 marca - Pomaganie rodzinie i przyjaciołom jest etyczne – przekonywal w "Kropce nad I" Waldemar Pawlak, odnosząc się po raz kolejny do artykułu w „Dzienniku”. Zapowiedział też, ze domaga się od gazety sprostowania, a jeśli go nie uzyska, złoży pozew. Na pytanie, czy Axel Springer chciał go zniszczyć, odparł wymijająco.

Środa, 11 marca - Gdyby wszystkie grupy zawodowe i społeczne, włożyły tyle wysiłku co Kościół w kwestie lustracji, to ten proces byłby o wiele bardziej posunięty – mówił w „Kropce na i” TVN24 Zbigniew Girzyński, poseł PiS. – Nie zgadzam się – ripostował Józef Oleksy. Goście „Kropki nad i” TVN24 komentowali dzisiejszą decyzję episkopatu, który oświadczył, że sprawa autolustracji Kościoła jest zamknięta.

Wtorek, 10 marca - Profesjonalizm i doświadczenie Radka Sikorskiego to istotne argumenty, ale obawiam się, że będzie bardzo ciężko - tak o szansach polskiego polityka w wyborach szefa NATO mówił w "Kropce nad i" Aleksander Kwaśniewski. Powód? NATO postawiło na "reset" w stosunkach z Rosją - tłumaczył były prezydent - a do Polski przylgnęła łata, że my w tym procesie nie pomagamy.

Poniedziałek, 5 marca Rząd nie uchyla się od „cywilizowanej” dyskusji o tematach kontrowersyjnych, ale nie zamierza zmieniać status quo nawet o milimetr. - Do aborcji nie ma powrotu, na eutanazję nie ma zgody. Ale w Polsce można na każdy temat dyskutować – powiedział Sławomir Nowak w „Kropce nad i” TVN24.

Czwartek, 5 marca Kryzys gospodarczy na świecie to olbrzymie wyzwania dla władzy. Co powinna zrobić, aby wyjść z niego obronną ręką? - Po pierwsze nie szkodzić - mówi prof. Leszek Balcerowicz w "Kropce nad i" w TVN24. A za szkodzenie uważa przede wszystkim nadmierne zadłużanie się w stylu Węgier.

Środa, 4 marca Jeszcze w kwietniu ma wpłynąć do marszałka projekt ustawy, która dawałaby Polakom prawo do eutanazji. Projekt ten ma złożyć Janusz Palikot wspólnie z Kazimierzem Kutzem. Były przewodniczący "Przyjaznego Państwa" ubolewa, że w jego partii funkcję wiceprzewodniczącego powierza się przeciwnikowi eutanazji Jarosławowi Gowinowi i wie już czym skończy się ewentualna próba złożenia projektu ws. in vitro poza klubem PO. - To byłoby samobójstwo, eutanazja polityczna. Niech ją popełni - mówił o Gowinie w "Kropce nad i".

Wtorek, 3 marca Platforma wytyka prezydentowi skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego ustawy o instrumentach finansowych, która - jeśli zostałaby przyjęta - mogłaby uchronić przedsiębiorstwa przed problemem opcji walutowych. - Nie ubierajmy prezydenta w takie buciki - oburzał się w "Kropce nad i" Tadeusz Cymański (PiS) przypominając, że przyczyna sporu jest inna, bo dotyczy rzetelności banków.

Poniedziałek, 2 marca Michał Kamiński zarzucił Donaldowi Tuskowi mijanie się z prawdą. - Najpierw premier mówi, że Polsce zagrażają euroobligacje, następnego dnia szef Komisji Europejskiej to bezprecedensowo dementuje. To Barroso kłamie? – pytał retorycznie w „Kropce nad i”.

Czwartek 25 lutego - Gdybyśmy zwiększyli deficyt, tak jak chce tego PiS, to obsługa tego długu skonsumowałby korzyści. A PiS tego nie rozumie. No ale jak się jest finansowym analfabetą, to się z takimi propozycjami wychodzi - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 minister finansów Jacek Rostowski. Podkreślił też, że data wejścia do euro w 2012 roku nigdy nie była dogmatem.

Środa 25 lutego PO i PiS wyjątkowo zgodne: nie będzie drugiej wojny o krzesło na szczycie UE. Jednak i Sławomir Nitras, i Adam Bielan unikali przewidywania, kto ustąpi, jeśli będzie tylko jedno. Obaj pozostali też przy swoich zdaniach w kwestii pytania Polaków o wprowadzenie euro.

Wtorek 24 lutego Nowy rzecznik rządu niczym Franz Maurer zapowiada, że trwać będzie przy premierze „do samego końca”, a do strachliwych nie należy. To nie koniec jego (deklarowanych) zalet. - Brzydzę się kłamstwem, a w tej chwili rząd najbardziej potrzebuje dobrej, rzetelnej komunikacji – mówi Paweł Graś. Ujawnił też, że premier odrzucił odwołanie Antoniego Macierewicza w sprawie jego dostępu do tajnych informacji.

Poniedziałek 23 lutego Ta Polska mi się nie podoba, bo niszczy się bohaterów i tych, którzy walczyli o zwycięstwo - powiedział w "Kropce nad i" Lech Wałęsa. Jego zdaniem IPN czepia się go tendencyjnie i gra papierami. - Jeśli tak ma być, to trzeba zamknąć Instytut - stwierdził były prezydent.

Czwartek 19 lutego Gdański IPN odmawia Lechowi Wałęsie dostępu do swojej teczki z czasów, gdy miał być zarejestrowany jako TW Bolek. Dla marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego to rzecz niepojęta tym bardziej, jeśli podstawą do odmowy jest książka Piotra Gontarczyka i Sławomira Cenckiewicza.

Środa 18 lutego Trókątny stół ws. opcji walutowych: po jednej stronie przedstawiciele instytucji finansowych, po drugiej przedsiębiorców, a po trzeciej - rządu. To, według Adama Szejnfelda, jedyny "cywilizowany" sposób rozwiązania problemu opcji walutowych. - Instytucję finansowe trzeba przymusić do renegocjacji tych umów, a nie przekonywać. Jeśli nie, to polskie firmy stracą nawet 17 mld złotych - odpowiadał Szejnfeldowi Joachim Brudziński z PiS.