Kropka nad i

Kropka nad i

Prawo i Sprawiedliwość domaga się od Platformy Obywatelskiej, aby ta ujawniła osoby zamieszane w aferę korupcyjną w związku z którą zatrzymano Beatę Sawicką. Joachim Brudziński w Kropce nad i podkreślał, że PO musi wiedzieć z kim rozmawiała była posłanka tej parti. Na ujawnionych wczoraj przez CBA taśmach Sawicka mówiła, że "biznes na służbie zdrowia będzie robiony", "jest nas troje, którzy tworzą prawo".

- To afera Rywina do Kwadratu - tak w "Kropce na I" sprawę Beaty Sawickiej skomentował Aleksander Kwaśniewski. Była posłanka PO miała przyjąć łapówkę za pomoc w ustawieniu przetargu na nieruchomość na Helu. Z ujawnionych wczoraj materiałów CBA wynika, że była posłanka PO mówiła też o prywatyzacji przez szpitali. Gość Moniki Olejnik przypomniał, że to właśnie Platforma domagała się przemian własnościowych w służbie zdrowia.

Do końca kampanii wyborczej pozostało dosłownie kilka dni. Czas na pierwsze podsumowania. - Prymitywna i nieciekawa - tak kampanię wyborczą ocenia profesor Jadwiga Staniszkis. Socjolog była gościem programu Moniki Olejnik.

Jacek Kurski komentuje ostatnią niedyspozycję Aleksandra Kwaśniewskiego. Poseł PiS - gość kropki nad i - powiedział, że modne jest mijanie się z prawdą. Chodzi o tłumaczenie byłego prezydenta powodów swojego zachowania na spotkaniu przedwyborczym w Szczecinie. Kwaśniewski wyjaśniał, że bierze tabletki, bo cierpi na wirusową chorobę, której nabawił się na Filipinach.

- Minister Zbigniew Ziobro dla własnych interesów łamie procedury prawne - tak ujawnienie taśm-dowodów przeciwko doktorowi Mirosławowi G. skomentował w "Kropce nad i" Kazimierz Olejnik, z-ca prokuratora generalnego w rządzie SLD. - Patrzę na wyczyny pana ministra i przyznaję, że jestem wstrząśnięty. Pod pretekstem ścigania przestępstw, minister Ziobro łamie podstawowe zasady polskiej procedury karnej i systemu prawnego - dodał. Zdaniem prokuratora Olejnika, "standardem działania prokuratury dotychczas było, że nigdy nie ujawniała materiału dowodowego, zanim nie przedstawi go w sądzie". - I to powinien być kanon. Pierwszym, który ten materiał zweryfikuje winien być sąd - mówił Olejnik.

Zakończyła się prezydencka wizyta Lecha Kaczyńskiego we Francji. Podczas spotkania z Nicolasem Sarkozym poruszono między innymi temat Traktatu Reformującego Unię Europejską. Goście "Kropki nad I" zastanawiali się, czy Lechowi Kaczyńskiemu udało się namówić prezydenta Francji do tego, żeby był z nami w sprawie Joaniny, czyli mechanizmu blokowania przez dwa lata niektórych decyzji.

SMS o zabieraniu babci dowodu przed wyborami krąży także wśród posłów. Niektórzy otrzymali go osobiście, a niektórzy przeczytali go w telefonach kolegów. W "Kropce nad i" mogliśmy się przekonać, że SMS ma już kolejną wersję.

- Amerykanie popełnili błąd, ale polska decyzja była słuszna - mówi o wysłaniu wojsk do Iraku Aleksander Kwaśniewski. Były prezydent uważa jednak, że żołnierze powinni jak najszybciej zakończyć iracką misję.

Każdy polski żołnierz musi obejrzeć film "Katyń" Andrzeja Wajdy - taki rozkaz wydał minister obrony narodowej Aleksander Szczygło. - A co miałem im zaproponować "Szklaną pułapkę 4" albo "Rambo 5"? - pytał minister w "Kropce nad i".

Nelly Rokita wierzy w POPiS. Kandydatka Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu uważa, że współpraca Jarosława Kaczyńskiego z Donaldem Tuskiem jest możliwa, mimo że Platformie ostatnio bliżej do LiD-u. Nelly Rokita była gościem Moniki Olejnik w "Kropce nad i".

Prezydent Lech Kaczyński mianował Barbarę Bubulę na członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Bubula weszła do KRRiT w miejsce Elżbiety Kruk, która zrezygnowała z członkostwa w Radzie, aby wystartować w wyborach parlamentarnych z listy PiS w Lublinie. Zmierzy się tam z Romanem Giertychem - przewodniczącym Ligi Polskich Rodzin. W programie Moniki Olejnik nie zabrakło między kandydatami pierwszych przedwyborczych ataków i wzajemnych uszczypliwości.

Walki na spoty ciąg dalszy. Platofrma Obywatelska odpowiada PiSowi na reklamówkę prezentującą układ: w klipie te same plenery i ci sami aktorzy. Zdaniem Jacka Kurskiego z PiSu spot jest insynuajcą Platformy ze względu na postać prezydenta: w reklamówce głowa państwa dostaje telefon od wpływowego oligarchy. Chwilę później, dzięki błyskawicznej interwencji prezydenta, AWB wycofuje się z willi biznesmena. Proces wyborczy PiS przeciwko PO nie jest więc wykluczony.

- Nie mam obsesji na punkcie PiS-u, tylko wolności słowa. A jest teraz zagrożona - ostrzegał Tomasz Lis w "Kropce nad I". - Jeśli PiS wygra, będziemy mieć władzę absolutną jednego człowieka - dodał.

Jeżeli mam być wybrany lub nie wybrany to tylko z werdyktu Łodzian a nie kilku panów z ulicy Rozbrat - w ten sposób Leszek Miller argumentuje swoją decyzje startowania z listy samoobrony w okręgu łódzkim. Były premier dodał w rozmowie z Moniką Olejnik, że właśnie te kilka osób z SLD już go politycznie pogrzebało.

- Niech premier pokaże dowody. Na gębę to jest krem Nivea - tak gość "Kropki nad i" Radek Sikorski odpowiada na słowa Jarosława Kaczyńskiego. Premier zarzucił mu promowanie generałów po szkołach radzieckich specsłużb - KGB i GRU.

Elżbieta Kruk rezygnuje z członkostwa w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. W "Kropce nad i" szefowa Rady zapowiedziała, że woli mandat posła i że wystartuje w wyborach do sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości w Lublinie.

- Obsesja na punkcie Macierewicza uniemożliwiała dobre funkcjonowanie Sikorskiego jako ministra obrony narodowej - powiedział szef MON Aleksander Szczygło.

Nowe oblicze Michała Kamińskiego. Minister w kancelarii prezydenta stworzył scenariusz spotu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. Pytany przez Monikę Olejnik w "Kropce nad i" stwierdził, że pełnienie funkcji urzędnika przy prezydencie nie koliduje z aktywnym działaniem w Prawie i Sprawiedliwości.

Sikorski kandydatem do sejmu z listy PO, a nie PiSu. Były szef MON, przyznał wczoraj, że zawiódł się na Jarosławie Kaczyńskim. Roman Giertych, mówi krótko: "Transfery PiSu czy PO mnie nie interesują". Szef LPR był gościem Moniki Olejnik w "Kropce nad i".

Jest problem z bilbordami, jest też problem z listami wyborczymi. Jan Rokita zapowiedział, że nie wystartuje z krakowskiej listy, jeżeli władze partii nie zmienią jej kształtu. Obecnie brakuje na niej ludzi, kojarzonych z Rokitą - między innymi senatora Jarosława Gowina. Szef partii i gość "Kropki nad i", Donald Tusk zapowiada jednak, że listy nie będą układane pod dyktando pojedyńczych osób.