Kropka nad i

Kropka nad i

- Prezydent zaufał Jackowi Kurskiemu w kwestii swojego wystąpienia, a on tego zaufania nadużył - tak Michał Kamiński ocenił w "Kropce nad i" "ingerencję" posła PiS w prezydenckie orędzie. Szef Kancelarii Prezydenta podkreślił jednak, że "złe zmontowanie obrazków" przez Kurskiego nie wpłynie na stosunki prezydenta z Angelą Merkel.

- Prezydent nie wiedział, że użyjemy zdjęć Angeli Merkel i tych ze ślubu gejowskiego w oprawie medialnej orędzia. Jestem za to w pełni odpowiedzialny – przyznał w „Kropce nad I” Jacek Kurski.

- Moja mam jest symbolem wielu ludzi, którzy maja obawy czy nawet strach przed Traktatem Lizbońskim i Unią Europejska. Trzeba uszanować poglądy i uczucia także tych ludzi - przekonywał Kropce nad I Tadeusz Cymański z PiS.

- PO zachowuje się jak kierowca, co się upił sondażami i jedzie na drzewo, jakim jest ratyfikowanie traktatu. Warto odłożyć spory i pomyśleć o Polsce – upominał Zbigniew Girzyński (PiS). – Ale nie przez głosowanie nad niekonstytucyjną ustawą i propagandowe ekscesy – odpierała atak Julia Pitera (PO). W „Kropce nad I” było gorąco. Zaczęło się sympatycznie. Pytany o komentarz do słów Janusza Palikota (PO), który nazwał o. Tadeusza Rydzyka "belzebubem", Girzyński stwierdził: - Dziś jest Wielki Czwartek, święto księży, i nie chcę w takim dniu tego komentować. Każdemu księdzu należy się szacunek. Te słowa są niepotrzebne, nie tworzą dobrego klimatu.

- Nikt nikogo pod pistoletem nie trzyma, jeśli prezydent nie podpisze ustawy o ratyfikacji Traktatu, nikt go nie zmusi - stwierdził w programie "Kropka nad i" Sławomir Nowak (PO). Zaznaczył jednak, że głowa państwa naraża się na "poważne konsekwencje". cześniej Stefan Niesiołowski (PO) w barwnych słowach przekonywał, że "prezydent nie musi podpisywać ustawy, nie musi nawet wychodzić z domu (...), ale za to grozi mu Trybunał Stanu". - Niesiołowski ma rację - skomentował wypowiedź marszałka Sławomir Nowak, ale sam unikał stwierdzenia jakie konsekwencje miałby ponieść prezydent. Pytany, co się stanie jeśli prezydent nie podpisze ustawy stwierdził, że według opinii konstytucjonalistów "naraża się na złamanie ustawy".

Gość "Kropki nad i", poseł PiS Joachim Brudziński, broni prezydenckiego orędzia ws. ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego i pokazania w nim fragmentu ceremonii ślubu pary homoseksualnej, przeciwko czemu protestuje jeden z jej bohaterów. - On zaprosił kamery na tę ceremonię, parodiującą sakrament małżeństwa i te zdjęcia obiegły świat - tłumaczy Brudziński w "Kropce nad i". - Biolodzy mówią, że 6 procent ssaków to osobniki homoseksualne, także w Sejmie może ich być ponad dwudziestu - ironicznie odpowiada Andrzej Celiński z LiD.

- Jestem bardzo ciekawy jak prezydent zamierza tego dokonać, bo moim zdaniem w ustawie dającej prawo do ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego nie ma miejsca na żadne zapisy dublujące Traktat, Kartę Praw Podstawowych, czy Protokół Brytyjski. To jest ustawa czysto techniczna - tak Bronisław Komorowski skomentował w programie "Kropka nad i" zamiar złożenia przez Lecha Kaczyńskiego własnego projektu ustawy umożliwiającej ratyfikację Traktatu.

- Dosyć z szantażami Jarosława Kaczyńskiego, okłamaliście nas w sprawie Traktatu i dlatego już dość! - grzmiał w "Kropce nad I" poseł PO Stefan Niesiołowski. - Nikogo nie szantażujemy, dbamy o interesy Polaków, którzy chcą wiedzieć, że ten Traktat nie naruszy ich bezpieczeństwa - odpowiadał Tadeusz Cymański z PiS.

- Uważałem, że bracia Kaczyńscy pewnej granicy odpowiedzialności nie przekroczą. Dziś dotarli jednak do tej granicy. Ale ja nie odpuszczę. Nie będzie żadnej gry Traktatem Lizbońskim - mówił w "Kropce nad I" premier Donald Tusk, odpowiadając na propozycje PiS wprowadzenia do traktatu specjalnej preambuły.

- Wiadomo, ze Ryszard Krauze znał się z Januszem Kaczmarkiem, można mieć tylko wątpliwości co do intensywności tej znajomości - powiedział Zbigniew Ćwiąkalski w Kropce nad i. Jak dodał, nikt nie złożył wniosku o umorzenie śledztwa. - Trwa ono tak długo, bo jest wiele wątków do zbadania - wyjaśnił minister.

- Chłopcy byli poniewierani i gwałceni. Przełożeni księdza Andrzeja zamiast wyciągnąć rękę do ofiar, bronili go. Próbując zamknąć sprawę rozpowiadali, że jestem homoseksualistą - mówił w "Kropce nad i" o. Marcin Mogielski. Dominikanin ujawnił w "Gazecie Wyborczej" wstrząsające zeznania podopiecznych Ogniska św. Brata Alberta w Szczecinie. Twierdzą, że byli molestowani przez byłego dyrektora ośrodka ks. Andrzeja.

- Prezydent Olsztyna potrzebuje pomocy psychologa. Normalny mężczyzna tak się nie zachowuje - powiedziała w "Kropce nad i" doradczyni prezydenta ds. kobiet Nelly Rokita. Zaznaczyła, że chciałaby porozmawiać z nim i dowiedzieć się, dlaczego krzywdził on swoje pracownice.

Spotkamy się w wyborach, wy wychodzicie z parlamentu, a my wchodzimy - tak do swoich byłych kolegów z lewicy mówił Leszek Miller w "Kropce nad i". - Nie wierzę, żeby Miller widział przyszłość lewicy w swojej osobie. Przyszłość jest w młodych - ripostowała Anita Błochowiak z LiD.

- Ten "chłopak" umyślił sobie, że zostanie premierem, prezydentem i uwierzył w swoją misję. Ten aplikant jest niebezpieczny, bo zepsuł porządek prawny w Polsce - tak o Zbigniewie Ziobro mówił w "Kropce nad I" mecenas Leszek Piotrowski, pełnomocnik rodziny Blidów.

- Po latach nikt nie będzie pamiętał, kto to był Jerzy Robert Nowak. Pamiętać będzie się jednak, że swoje słowa wypowiadał z ambony, a to co robi ten człowiek to farsa, a nie obrona kościoła - tak abp Józef Życiński komentował w "Kropce nad I" ostatnie kontrowersyjne wystąpienia w kościołach prof. J.R. Nowaka.

- Rządowy projekt ustawy medialnej upolityczni telewizję publiczną - mówią zgodnie przedstawiciele opozycji. Grzegorz Schetyna odpowiada: - Żadnego skoku na media publiczne nie będzie, chcemy odmienić te złe praktyki. I jednocześnie dodaje: - Rozumiem jednak pewne zastrzeżenia PiS-u.

Marek Dochnal jest mało wiarygodny. Dlatego decyzja naczelnego "Wprostu" wydaje się decyzją na wyrost. Trudno na podstawie pomówień podejmować tak poważne kroki. Znam wiele osób, które przez lata cierpiało z tego powodu i ciągało się po sądach walcząc o swoje dobre imię - przekonywała w "Kropce nad i" Elżbieta Kruk.

Nienawiść Platformy do urzędników jest zatrważająca. A urzędnicy i biznes muszą być ze sobą powiązane, bo współpracują - mówiła w "Kropce nad i" Elżbieta Jakubiak z PiS. - Rząd nie jest mamką urzędników. Rząd obiecał obywatelom, że ich sprawy będą załatwiane zgodnie z zasadami - ripostowała Julia Pitera z PO.

- Ludzie, którzy przyszli do resortów po wygranych przez PO wyborach są nieprzygotowani do rządzenia. Dosyć z waszymi bajkami - apelowała w "Kropce nad I" Beata Kempa z PiS. Joanna Mucha z PO odpowiadała: - Skończmy z takim tonem, bo my też możemy pytać o wasze bajki: gdzie wasze 3 mln mieszkań?

- Miałem pięć merytorycznych konferencji prasowych. O laptopie Ziobry powiedziałem tylko raz, a później odpowiadałem tylko na pytania dziennikarzy - stwierdził w "Kropce nad i" Zbigniew Ćwiąkalski.