Kropka nad i

Kropka nad i

- Tusk powinien powiedzieć, że ceni Boniego jedynie za kompetencje, bo charakter zawiódł - stwierdziła Jadwiga Staniszkis, która byla gościem "kropki nad I'. Dodała, że przyznanie się Michała Boniego do współpracy z SB nie było wyrazem odwagi, ale strachu, bo - jak przypomniała - i tak IPN szybko by to wykryło

Jeśli to potrzebne dla współpracy, to przepraszam pana prezydenta – stwierdził w „Kropce nad I” Donald Tusk. rezydent w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” zasugerował, że jest obrażony i pragnie przeprosin. Pytany o nowego ministra sprawiedliwości, nie chciał zdradzić jego nazwiska. - Jest kilka osób, o których poważnie myślę. Wiele osób mówi, ze potrzebny jest anty-Ziobro, a ja mówię: nie, potrzebny jest lepszy Ziobro – zadeklarował.

Euro poza Warszawą. Minister sportu straszy, że jeśli dojdzie do zmiany lokalizacji Stadionu Narodowego, obiekt nigdy nie powstanie. Minister odniosła się w ten sposób do planów przeniesienia budowy areny narodowej. Miasto rozważa bowiem sprzedaż atrakcyjnej działki Stadionu Dziesięciolecia pod budowę.

Czy w rządzie PO-PSL jest miejsce dla Jana Rokity? Dziś nie ma takiego tematu – stwierdził w "Kropce nad I" Grzegorz Schetyna. Sekretarz generalny PO zapowiedział likwidację stanowiska koordynatora ds. służb specjalnych i nie wykluczył powołania jednej wielkiej komisji śledczej.

Po wyborach w szeregach PiS nie ustaje dyskusja o powodach porażki Prawa i Sprawiedliwości. Nasz wynik jest dramatyczny. Oczekuję głów jego twórców - powiedział poseł PiS Jacek Kurski w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Kampanią wyborczą Prawa i Sprawiedliwości kierowali Adam Bielan i Michał Kamiński. Bielan nie pozostał mu dłużny i stwierdził, że jednym z powodów mobilizacji elektoratu PO była działalność Jacka Kurskiego.

Polacy w Iraku jeszcze rok? Szczygło idzie o zakład - taką propozycję złożył w "Kropce nad i" szef MON Aleksander Szczygło swojemu prawdopodobnemu następcy Bronisławowi Komorowskiem z PO.

- Ta metoda pręgierza zastosowana wobec tej osoby jest metodą obrzydliwą, niedopuszczalną moralnie - tak o akcji CBA wobec byłej posłanki PO Beaty Sawickiej powiedział w "Kropce nad i" Tadeusz Mazowiecki.

Prawo i Sprawiedliwość domaga się od Platformy Obywatelskiej, aby ta ujawniła osoby zamieszane w aferę korupcyjną w związku z którą zatrzymano Beatę Sawicką. Joachim Brudziński w Kropce nad i podkreślał, że PO musi wiedzieć z kim rozmawiała była posłanka tej parti. Na ujawnionych wczoraj przez CBA taśmach Sawicka mówiła, że "biznes na służbie zdrowia będzie robiony", "jest nas troje, którzy tworzą prawo".

- To afera Rywina do Kwadratu - tak w "Kropce na I" sprawę Beaty Sawickiej skomentował Aleksander Kwaśniewski. Była posłanka PO miała przyjąć łapówkę za pomoc w ustawieniu przetargu na nieruchomość na Helu. Z ujawnionych wczoraj materiałów CBA wynika, że była posłanka PO mówiła też o prywatyzacji przez szpitali. Gość Moniki Olejnik przypomniał, że to właśnie Platforma domagała się przemian własnościowych w służbie zdrowia.

Do końca kampanii wyborczej pozostało dosłownie kilka dni. Czas na pierwsze podsumowania. - Prymitywna i nieciekawa - tak kampanię wyborczą ocenia profesor Jadwiga Staniszkis. Socjolog była gościem programu Moniki Olejnik.

Jacek Kurski komentuje ostatnią niedyspozycję Aleksandra Kwaśniewskiego. Poseł PiS - gość kropki nad i - powiedział, że modne jest mijanie się z prawdą. Chodzi o tłumaczenie byłego prezydenta powodów swojego zachowania na spotkaniu przedwyborczym w Szczecinie. Kwaśniewski wyjaśniał, że bierze tabletki, bo cierpi na wirusową chorobę, której nabawił się na Filipinach.

- Minister Zbigniew Ziobro dla własnych interesów łamie procedury prawne - tak ujawnienie taśm-dowodów przeciwko doktorowi Mirosławowi G. skomentował w "Kropce nad i" Kazimierz Olejnik, z-ca prokuratora generalnego w rządzie SLD. - Patrzę na wyczyny pana ministra i przyznaję, że jestem wstrząśnięty. Pod pretekstem ścigania przestępstw, minister Ziobro łamie podstawowe zasady polskiej procedury karnej i systemu prawnego - dodał. Zdaniem prokuratora Olejnika, "standardem działania prokuratury dotychczas było, że nigdy nie ujawniała materiału dowodowego, zanim nie przedstawi go w sądzie". - I to powinien być kanon. Pierwszym, który ten materiał zweryfikuje winien być sąd - mówił Olejnik.

Zakończyła się prezydencka wizyta Lecha Kaczyńskiego we Francji. Podczas spotkania z Nicolasem Sarkozym poruszono między innymi temat Traktatu Reformującego Unię Europejską. Goście "Kropki nad I" zastanawiali się, czy Lechowi Kaczyńskiemu udało się namówić prezydenta Francji do tego, żeby był z nami w sprawie Joaniny, czyli mechanizmu blokowania przez dwa lata niektórych decyzji.

SMS o zabieraniu babci dowodu przed wyborami krąży także wśród posłów. Niektórzy otrzymali go osobiście, a niektórzy przeczytali go w telefonach kolegów. W "Kropce nad i" mogliśmy się przekonać, że SMS ma już kolejną wersję.

- Amerykanie popełnili błąd, ale polska decyzja była słuszna - mówi o wysłaniu wojsk do Iraku Aleksander Kwaśniewski. Były prezydent uważa jednak, że żołnierze powinni jak najszybciej zakończyć iracką misję.

Każdy polski żołnierz musi obejrzeć film "Katyń" Andrzeja Wajdy - taki rozkaz wydał minister obrony narodowej Aleksander Szczygło. - A co miałem im zaproponować "Szklaną pułapkę 4" albo "Rambo 5"? - pytał minister w "Kropce nad i".

Nelly Rokita wierzy w POPiS. Kandydatka Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu uważa, że współpraca Jarosława Kaczyńskiego z Donaldem Tuskiem jest możliwa, mimo że Platformie ostatnio bliżej do LiD-u. Nelly Rokita była gościem Moniki Olejnik w "Kropce nad i".

Prezydent Lech Kaczyński mianował Barbarę Bubulę na członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Bubula weszła do KRRiT w miejsce Elżbiety Kruk, która zrezygnowała z członkostwa w Radzie, aby wystartować w wyborach parlamentarnych z listy PiS w Lublinie. Zmierzy się tam z Romanem Giertychem - przewodniczącym Ligi Polskich Rodzin. W programie Moniki Olejnik nie zabrakło między kandydatami pierwszych przedwyborczych ataków i wzajemnych uszczypliwości.

Walki na spoty ciąg dalszy. Platofrma Obywatelska odpowiada PiSowi na reklamówkę prezentującą układ: w klipie te same plenery i ci sami aktorzy. Zdaniem Jacka Kurskiego z PiSu spot jest insynuajcą Platformy ze względu na postać prezydenta: w reklamówce głowa państwa dostaje telefon od wpływowego oligarchy. Chwilę później, dzięki błyskawicznej interwencji prezydenta, AWB wycofuje się z willi biznesmena. Proces wyborczy PiS przeciwko PO nie jest więc wykluczony.

- Nie mam obsesji na punkcie PiS-u, tylko wolności słowa. A jest teraz zagrożona - ostrzegał Tomasz Lis w "Kropce nad I". - Jeśli PiS wygra, będziemy mieć władzę absolutną jednego człowieka - dodał.