Kropka nad i

Kropka nad i

Swojej dymisji nie wyklucza wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska, jeśli sejm nie uchwali w piątek obniżenia skadki rentowej. Dzisiaj w parlamencie drugie czytanie projektu.

Wyniki prac prokuratrury warunkiem rozpatrzenia wniosku w sprawie weksli Samoobrony - taką decyzję podjął marszałek Sejmu Ludwik Dorn. Zależności między pracami prokuratury a wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego nie widzi wnioskodawca - były marszałek Sejmu Marek Jurek, który był gościem Moniki Olejnik w programie "Kropki nad i."

Mirosław G. w straszny sposób traktował swoich współpracowników, proponował córkom i żonom swoich pacjentów kontakty seksualne - czytamy w wywiadze z ministrem Zbiigniewem Ziobro w "Rzeczpospolitej". Były szef szpitala MSWiA Marek Durlik powiedział w "Kropce nad i", że G. rzeczywiście był wymagający dla swoich kolegów z pracy, ale nigdy nie słyszał o podobnych niemoralnych propozycjach.

Kobiety powinny być szanowane a księża powinni o tym wiedzieć - tak sprawę wypowiedzi ojca Tadeusza Rydzyka komentuje szefowa kancelarii prezydenta Elżbieta Jakubiak. W programie Moniki Olejnik Kropka nad I podkreśliła, że Pierwsza Dama odczułaby ulgę gdyby ten temat został zamknięty - a zdaniem szefowej prezydenckiego gabinetu skutecznie zamknęłyby go właśnie przeprosiny.

Trzeba się zastanowić, czy instalacja tarczy antyrakietowej będzie korzystna dla Polski - tak powiedział Radosław Sikorski w programie Moniki Olejnik "Kropka nad i". Dodał, że bez odpowiednich zabezpieczeń tarcza nie wzmocni obronności naszego kraju.

- Tę sprawę trzeba jak najszybciej wyjaśnić - powiedział szef MSWiA Janusz Kaczmarek o zatrzymaniu anestezjologa dr. Piotra Orlicza. Minister powiedział też, że słowa Zbigniewa Ziobry o Mirosławie G. były przesadzone.

Sprawcy masakry w kopalni Wujek skazani. Według Krzysztofa Piesiewicza, ludzie ukarani w dzisiejszym procesie byli w dużej części bezwolnymi wykonawcami rozkazów. Przed sądem powinni stanąć ci, którzy owe rozkazy wydali.

Oszust i kłamca - tak Andrzeja Leppera nazwał były poseł Samoobrony, Henryk Ostrowski. Zdaniem Ostrowskiego za start w wyborach dwa lata temu z ramienia Samoobrony trzeba było płacić i to dużo, bo nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wpłat zgodnie z prawem nie mogli dokonywać sami kandydaci, więc robiły to podstawione osoby. Głównie emeryci lub studenci. Henryk Ostrowski zapewnił, że potwierdzi swoje słowa przed prokuraturą, która od roku bada sprawę nielegalnego finansowania Samoobrony.

Na pytanie, czy Ewa Sowińska nie ośmiesza się pytając, jakie preferencje seksualne ma Twinky-Winky, Roman Giertych wyciągnął... teletubisia. Monika Olejnik też była przygotowana i dała ministrowi edukacji dużą czerwoną torbę

Homoseksualizm jest chorobą - stwierdził w "Kropce nad i" wiceminister edukacji Mirosław Orzechowski. Goście Moniki Olejnik dyskutowali nad poruszoną przez rzecznik praw dziecka Ewę Sowińską kwestią, czy Tinky Winky z bajki "Teletubisie" jest gejem.

Trwają rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce elementów tarczy antyrakietowej. Amerykańskim planom zdecydowanie sprzeciwia się Rosja. W programie "Kropka nad I" Minister obrony narodowej Aleksander Szczygło przekonuje, że projekt tarczy antyrakietowej nie jest skierowany przeciwko Rosji.

- Idea słuszna, nieodpowiedni termin - goście "Kropki nad I", prof. Andrzej Rzepliński i poseł PO Jan Rokita komentowali tak list Ludwika Dorna do IPN. Marszałek Sejmu, pytał o zawartość akt dotyczących sędziów Trybunału Konstytucyjnego oraz i bliskich - dzień przed tym, jak Trybunał zajął się ustawą lustracyjną.

Trwa strajk lekarzy, nasilają się dyskusje jak zreformować polską służbę zdrowia. Goście "Kropki nad i" Tadeusz Cymański z PiS i Wojciech Olejniczak z SLD zgodzili się, że można rozważyć w szerszym politycznym gronie zwiększenie składki zdrowotnej. W opinii ministra zdrowia Zbigniewa Religi jest to, obok reformy KRUS, główny warunek udanej reformy systemu opieki zdrowotnej.

- Lekarze strajkują bo zarabiają zbyt mało - powiedział na antenie TVN24 Zbigniew Religa. Minister zdrowia uważa, że tylko realny projekt wzrostu płac lekarzy w ciągu najbliższych kilku lat może zakończyć strajk. Szef resortu mówił także o braku wystarczających funduszy, który powoduje kolejki do lekarzy specjalistów. – Szansą na ich ominięcie są dodatkowe, nieobowiązkowe ubezpieczenia – powiedział Religa.

Marszałek Ludwik Dorn zwrócił się z prośbą do IPN o udzielenie informacji na temat ewentualnych dokumentów dotyczących sędziów Trybunału Konstytucyjnego i uwaga osób ich bliskich. Prof. Wiktor Osiatyński, który gościł w programie "Kropka nad i", uznał działania marszałka za "obrzydliwe".

Zdaniem Andrzeja Olechowskiego nie ma podstaw do krytykowania Aleksandra Kwaśniewskiego. - Czy te pieniądze szły do kieszeni czy na konkretny program - pytał w "Kropce nad i" Olechowski. - Pinczuk ma fundację, jak wielu bogatych ludzi na świecie i ta fundacja między innymi finansuje różne pożyteczne projekty, w których również brała udział fundacja Aleksandra Kwaśniewskiego. Nie wyobrażam sobie, żeby Aleksander Kwaśniewski był utrzymywany przez oligarchę ukraińskiego.

Liderzy głównych partii politycznych będą jutro rozmawiać z prezydentem o lustracji. Tematem spotkania ma być m.in. kwestia otwarcia archiwów IPN. Zdaniem Joachima Brudzińskiego rozwiązanie to mogłoby być zastosowane, ale tylko z pewnymi wyjątkami. Jan Maria Rokita uważa zaś, że nie ma czegoś takiego, jak częściowe otwarcie.

Józef Oleksy stanął przed bankową komisją śledczą i zeznał, że "nic nie pamięta". Były premier został wezwany przed komisję w związku z taśmami, na których zarejestrowane zostały jego rozmowy z biznesmenem Aleksandrem Gudzowatym. Z nagrań miało wynikać, że w Polsce dochodziło do "przekrętów" podczas prywatyzacji banków. W "Kropce nad i" Oleksy powtórzył, że nie autoryzuje nagranej rozmowy.

Zdaniem pełnomocnika rodziny Barbary Blidy mecenasa Leszka Piotrowskiego, samobójstwo Barbary Blidy jest na razie tylko hipotezą. Nie można w tej sprawie mówić o twardych dowodach. - Tego nie wyjaśni władza zwierzchnia nad ABW ani prokuratura jedna czy druga - oświadczył mecenas Piotrowski - Przeciwnikami wyjaśnienia tej sprawy są ludzie inteligentni, ludzie szkoleni - dodał. Jego zdaniem, tylko sejmowa komisja śledcza, której obrady byłyby transmitowane na żywo, byłaby w stanie wyjaśnić okoliczności śmierci byłej posłanki.

8 majaZdaniem szefa Platformy Obywatelskiej nowa inicjatywa byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego - Ruch na Rzecz Demokracji - jest tylko polityczną próbą "wzmocnienia pozycji SLD na rynku".